Wystawę "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro" otworzył sam gospodarz pałacu.
- Szalenie odpowiada mi taki kierunek myślenia, jaki wynika z tytułu wystawy, że sztuka dzisiejsza mówi o tym, jaka będzie Polska jutro. Ale warto uzupełnić tę myśl o drugą część, że dzisiaj każda najbardziej niepokorna sztuka w przyszłości stanie się klasyką. Na tym polega pewien postęp – powiedział prezydent otwierając wystawę - Liczę na to, że nowoczesne spojrzenie przez nowoczesną sztukę ułatwi zrozumienie Polski dzisiejszej i Polski przyszłej – dodał.
Althamer, Sasnal, Szapocznikow...
Na wystawie prezentowane są m.in. "Gumę" Pawła Althamera, "Niewidzialne kobiety Solidarności" chorwackiej artystki Sanji Iveković, "Oczodoły" Rafała Bujnowskiego, "Nasz śpiewnik" Artura Żmijewskiego, "Bez tytułu (Jan Paweł II)" Piotra Uklańskiego, a także prace Wilhelma Sasnala czy Aliny Szapocznikow.
Prezydent podkreślił też, że Polska jest krajem zniszczonym przez wiele różnych kataklizmów politycznych, historycznych, wojennych, w czasie których ucierpiały zbiory sztuki. - My dzisiaj tego nie odtworzymy, nie zagospodarujemy straconego czasu, nie stworzymy galerii impresjonistów czy mistrzów renesansu – zauważył.
W jego ocenie, możliwe jest zbudowanie ambitnej galerii sztuki współczesnej. - Takiej, która nie od razu będzie MoMĄ (The Museum of Modern Art), ale będzie miała aspiracje. To jest w zasięgu polskich możliwości. Tu trzeba koncentrować znaczną część wysiłków – przekonywał prezydent Komorowski.
Przygarnął "bezdomne muzeum"
Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie z ekspozycji w Pałacu, bo jak mówił, Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest trochę "muzeum bezdomnym", które liczy na własną siedzibę.
Wystawa prezentowana w Pałacu Prezydenckim będzie dostępna dla zwiedzających w sobotę i niedzielę 2 i 3 lutego w godzinach 11.00-16.00 oraz w kolejne, wybrane niedziele.
b//ec