Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Most cały na czerwono. To nie alarm, tylko test

  Najnowsze

  Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plMost Śląsko-Dąbrowski będzie ostrzegał o smogu

  Świecący na czerwono most Śląsko-Dąbrowski miał ostrzegać o smogu. Ale tylko wtedy, gdy będzie on tak duży, że miasto wprowadzi darmową komunikację. Tymczasem właśnie taki kolor pojawił się tam w piątek, gdy powietrze było względnie czyste.

  Świecący zgodnie z zapowiedziami most zauważył w piątek wieczorem Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. Nic nie wskazywało jednak, by w mieście był wysoki poziom zanieczyszczeń. Co się więc stało?

  - Przez kilkadziesiąt minut testowaliśmy czerwone podświetlenie - odpowiada Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. I dodaje, że z Warszawskim Indeksem Powietrza most zsynchronizowany będzie dopiero za jakiś czas.

  Gdy to nastąpi, a stężenie szkodliwych substancji przekroczy normy, most będzie świecił na czerwono. - Ale tylko w momentach, kiedy ten stan będzie przekroczony - zastrzega dyrektor ZDM.

  Jak dodaje, w innych momentach kolor czerwony też może się pojawić, ale nie sam. - Co do zasady, nie podświetlamy go na jeden kolor, przez cały czas. Iluminacja jest zwykle różnokolorowa, zapala się i wygasa w pewnych odstępach czasu. Zazwyczaj przeważają kolory zielony i niebieski - tłumaczy Puchalski.

  Most - tak jak i Pałac Kultury, który też ma alarmować o smogu - bywa podświetlany "tematycznie". Na przykład na biało-czerwono, w przypadku świąt narodowych czy meczów piłkarskiej reprezentacji.

  kk/r