Mniej betonu, więcej zieleni. "Nie" dla bulwaru nad Kanałem Żerańskim

Tereny nad kanałem wg planu PGNiGFacebook.com/KanalZeranski

Mieszkańcy Białołęki domagają się zachowania terenów zielonych nad Kanałem Żerańskim. Nie chcą betonowego placu i walczą o rośliny, które zastąpią drzewa wycięte pod budowę rury gazowej. Władze miasta podzielają ich opinię. – To nie jest teren, gdzie powinno się robić bulwar – mówił wiceprezydent Michał Olszewski. Powstanie bulwaru zaproponowało tam PGNiG.

W poniedziałek odbyło się spotkanie w sprawie budowy gazociągu na Białołęce i zagospodarowania terenu nad Kanałem Żerańskim po zakończeniu inwestycji. Wzięły w nim udział władze dzielnicy, radni, pełnomocnik prezydenta ds. zarządzania zielenią miejską, wiceprezydent Michał Olszewski i liczna grupa mieszkańców.

Kwestia budowy gazociągu budzi emocje od kilku miesięcy. Początkowo mieszkańcy dzielnicy domagali się wstrzymania inwestycji. Obawiali się wycinki setek zdrowych drzew i zniszczenia malowniczego terenu Białołęki.

Przebieg rury przesądzony

Inwestorem i wykonawcą całej inwestycji jest firma Gaz System. Udział w jej powstawaniu bierze też PGNiG Termika. Przedstawicieli obu tych firm nie było na poniedziałkowym spotkaniu. To celowa decyzja wiceprezydenta Olszewskiego.

– Chciałem spotkać się z samymi mieszkańcami i usłyszeć bezpośrednio od nich, czego oczekują i od nas, i przede wszystkim od inwestora – mówi.

Wiceprezydent poinformował, że kwestia samej budowy gazociągu jest już przesądzona. – Nie pozostawił nadziei, że przebieg rury mógłby być inny i ominąć naszą dzielnicę – mówi radny Piotr Basiński, jeden z organizatorów spotkania.

Mieszkańcy musieli pogodzić się z tą decyzją. Teraz kluczową dla nich sprawą jest zagospodarowanie terenu nad Kanałem Żerańskim po zakończeniu budowy. Wstępny plan został już zaprezentowany przez PGNiG w styczniu, szczegóły opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

"Chcemy zieleni, a nie betonu"

Projekt PGNiG nie do końca jednak podoba się mieszkańcom Białołęki ani władzom miasta. – Otoczenie kanału jest zbyt betonowe. Nie chcemy tak dalekiej ingerencji w ten teren – mówi radny Basiński.

Podczas poniedziałkowego spotkania zgłoszono do tego planu liczne uwagi. Obecni mieszkańcy domagali się przywrócenia walorów przyrodniczych terenu nad kanałem i zachowania jego funkcji rekreacyjnej. Postulowali m.in. o powstanie parku, ścieżkę pieszo-rowerową, wykonaną z naturalnej nawierzchni czy też małą przystań z myślą o kajakarzach.

Michał Olszewski przychylił się do ich opinii. Podkreślił, że tereny nad Kanałem Żerańskim to nie jest miejsce, w którym powinno się robić bulwar. – Zdaniem wiceprezydenta, te tereny powinny wyglądać tak, jak prawa strona Wisły, mniej betonowe a bardziej naturalne – komentuje Basiński.

- To prawda, zasygnalizowaliśmy mieszkańcom, aby ten teren był jak najbardziej naturalny i cieszę się, że nasze stanowisko jest spójne - uzupełnia Olszewski.

Miasto negocjuje ws. wycinki

Kwestią, która przy okazji budowy gazociągu budzi najwięcej kontrowersji jest wycinka drzewa.

– Cały czas prowadzimy rozmowy z inwestorem, żeby zmniejszyć ilość terenu, który jest potrzebny pod inwestycję i ograniczyć wycinkę cennych drzew na tym terenie – informuje wiceprezydent. – Początkowo inwestor mówił o wycięciu trzech tysięcy drzew. Udało nam się zmniejszyć tą liczbę do tysiąca i myślimy, że ona jeszcze trochę spadnie – dodaje.

Mieszkańcy mają nadzieję, że uda się zachować jak najwięcej drzew. Jeśli nie – domagają się maksymalnej liczby nowych nasadzeń.

"Dobre, merytoryczne spotkanie"

"Podsumowując spotkanie, nie sposób nie wspomnieć o stale rosnącej liczbie osób, które angażują się w ten temat. Po raz kolejny była pełna sala!" – czytamy na stronie "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim".

- To było dobre, merytoryczne spotkanie. I bardzo spokojne, zwłaszcza w porównaniu do poprzednich spotkań z PGNiG Termika. Teraz oczekujemy, że władze Warszawy dotrzymają słowa i w dalszych rozmowach z inwestorem gazociągu będą reprezentować interes mieszkańców naszej dzielnicy – podsumowuje Piotr Basiński.

Prace dotyczące zagospodarowania terenu nad Kanałem Żerańskim dopiero się rozpoczynają. W ciągu najbliższych dwóch tygodniu przedstawiciele ratusza mają spotkać się z inwestorem i przedstawić mu uwagi zgromadzone podczas spotkania.

Warsztaty dla mieszkańców

We wspólnej dyskusji pojawił się też pomysł zorganizowania serii warsztatów, podczas których mieszkańcy mogliby ustalać poszczególne elementy planu. Konkretna data ich rozpoczęcia jednak nie padła.

- Złożyliśmy taką wstępną propozycję, ale musimy ją jeszcze omówić z inwestorem. Na razie nie jestem w stanie na sto procent powiedzieć czy będziemy w stanie je przeprowadzić. Ograniczeniem, które się tu pojawia jest czas – tłumaczy Olszewski.

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że czasowo to będzie niemożliwe – nie będziemy tego robić, lecz chciałbym, aby udało się przeprowadzić albo konsultację tylko z radą konsultacyjną, albo otwarte warsztaty dla dużej grupy mieszkańców – dodaje.

Planowany gazociąg wysokiego ciśnienia będzie liczyć 10 kilometrów długości. Pobiegnie pod ziemią, wzdłuż Kanału Żerańskiego i połączy Rembelszczyznę z Elektrociepłownią Żerań. Zgodnie z planem inwestora, budowa rozpocznie się w 2017, a zakończy w 2019 roku.

Tędy ma przebiegać rurociągtvnwarszawa.pl
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzewtvnwarszawa.pl

kw/sk

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/KanalZeranski

Pozostałe wiadomości

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem rowerzyści opanują cztery dzielnice Warszawy: Śródmieście, Ochotę, Pragę Południe oraz Żoliborz. Warszawska Masa Krytyczna wyruszy z placu Zamkowego. Trasa liczy 22 kilometry.

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Źródło:
PAP

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl