Zakończone właśnie badania archeologiczne przy rondzie Dziąga w Mińsku Mazowieckim od początku wzbudzały zainteresowanie mieszkańców. O miejscu, gdzie je przeprowadzano, krąży bowiem wiele legend. Jedna z nich mówi, że stał tam kiedyś drewniany kościół, który został spalony podczas potopu szwedzkiego.
- Według tradycji ustnej, na miejscu zniszczonego kościoła, dla jego upamiętnienia, postawiono pod koniec XVIII wieku murowaną kapliczkę słupową. Kapliczka ta, w nieco zmienionej formie, stoi do dziś. Legendy te nie mają potwierdzenia w źródłach historycznych, jednak prawdopodobnie tkwi w nich ziarno prawdy - opowiada Zofia Kowarska, z firmy Wykop na Poziomie, która prowadziła badania archeologiczne.
Nie ma kościoła, jest setka grobów
Badania prowadzono w związku z przygotowaniami do remontu ulic. - Nie natrafiono na fundamenty domniemanego kościoła ani na ślady spalenizny, które mogłyby potwierdzać historię o pożarze. Jednak odnaleźliśmy ceglany fundament wspomnianej kapliczki, która teraz stoi kilkanaście metrów dalej - dodaje Kowarska.
Ale to nie wszystko. Archeolodzy odkryli też... ponad setkę grobów. - Większość pojedynczych, w kilku przypadkach zachowały się ślady drewnianych trumien. Kilka grobów można określić jako zbiorowe, spoczywały w nich szczątki kilku lub nawet kilkunastu osób. Wiele grobów było częściowo zniszczonych lub naruszonych - relacjonuje archeolog.
- Badania antropologiczne pomogą ustalić płeć i wiek poszczególnych osób. Być może także ich pokrewieństwo oraz, w niektórych przypadkach, przyczynę śmierci - zapowiada Kowarska.
I zapewnia, że szkielety zostaną powtórnie pochowane na położonym nieopodal cmentarzu.
Oprócz szczątków ludzkich, w miejscu badań odkryto zabytki. To między innymi fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych, przedmioty metalowe (głównie gwoździe, prawdopodobnie od trumien, a także jedną sprzączkę od pasa i ostrze noża). Znaleziono także kilka monet, w tym jedną najstarszą, pochodzącą z 1621 roku monetę Zygmunta III Wazy.
Archeolodzy twierdzą, że cmentarz mógł funkcjonować w XVII lub XVIII wieku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ O TAJEMNICZYM CMENTARZU W WARSZAWIE
Dzielnica wybuduje drogę na Cmentarz Choleryczny?
kz/r
Źródło zdjęcia głównego: Zofia Kowarska