Miesięcznice smoleńskie mają rezerwację do 2020 roku

[object Object]
Obchody 83. miesięcznicy smoleńskiejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Wojewoda wydał oficjalną zgodę na zarejestrowanie miesięcznicy smoleńskiej jako zgromadzenia cyklicznego. To daje mu pierwszeństwo nad wszystkimi innymi wydarzeniami zwoływanymi w tym samym czasie i miejscu. Już posypały się zakazy dla manifestacji zgłoszonych na 10 maja. To pierwsze efekty zastosowania nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zgłosili miesięcznicę smoleńską jako zgromadzenie cykliczne. Wniosek w tej sprawie wpłynął do wojewody Zdzisława Sipiery 25 kwietnia. Organizatorzy zarezerwowali sobie 10. dzień każdego miesiąca na trzy lata do przodu (od maja 2017 roku do kwietnia 2020 roku).

Jako cel zgromadzenia wpisali "oddanie hołdu Ofiarom katastrofy w Smoleńsku". Natomiast jako teren określili odcinek od ulicy Świętojańskiej przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście - do ulicy Karowej.

Osiem wniosków

Dwa dni później (27 kwietnia) wojewoda Sipiera zgodę na zgromadzenie oficjalnie wydał. To ważna decyzja, bowiem na mocy nowej ustawy o zgromadzeniach - te, które są organizowane jako cykliczne mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi zwoływanymi w tym samym miejscu i czasie. Organ gminy musi wydać im oficjalny zakaz zgromadzenia w ciągu 24 godzin od wniosku o jego zorganizowanie.

Mimo to, chętnych na zwołanie manifestacji 10 maja w rejonie Pałacu Prezydenckiego i skweru Hoovera nie brakowało. Do ratusza – jak widzimy w wykazie na stronie internetowej - wpłynęło osiem takich próśb. Na siedem z nich stołeczny ratusz wydał zakazy, na jedno natomiast nie. Dlaczego?

- W ustawie są trzy tryby zgłaszania zgromadzenia: zwykły, uproszczony i spontaniczny. I o ile na mocy ustawy, można wydać zakaz na zgromadzenie w trybie zwykłym. O tyle dokument nie przewiduje możliwości wydania zakazu dla trybu uproszczonego - tłumaczy nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Zakaz wojewody

I dowodzi, że to błąd w ustawie. - Wydaliśmy siedem zakazów na zgromadzenia zwykłe, bo wojewoda zdecydował o cykliczności miesięcznic smoleńskich. Zakaz, którego w ocenie naszych prawników wydać już nie mogliśmy, dotyczył ostatniego zgromadzenia, bo zostało ono zgłoszone w trybie uproszczonym - wyjaśnia rzecznik.

Dlatego wojewoda wziął sprawy w swoje ręce i 8 maja sam wydał zarządzenie zastępcze dotyczące zakazu dla ostatniego zgromadzenia. W argumentacji swojej decyzji nie wspomina o różnych trybach, które wyjaśniał nam Milczarczyk.

Przekonuje natomiast, że "organ gminy [czyli ratusz – red.] miał obowiązek w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji od Wojewody Mazowieckiego o wydaniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń wydać decyzję o zakazie zgromadzenia". Jak podaje dalej - powyższego obowiązku "nie wykonał". Stąd decyzja o wydaniu zarządzenia zastępczego.

Zdzisław Sipiera zwraca też uwagę, że czas i miejsce zgromadzenia jest takie same jak w przypadku zgromadzenia cyklicznego, czyli okolice skweru Hoovera.

"Dodatkowo jak wynika z informacji Komendy Stołecznej Policji z dnia 8 maja 2017 roku kierowanej do Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbycie zgromadzenia w czasie i miejscu zgromadzenia cyklicznego zagraża zdrowiu i życiu uczestników zgromadzeń" - podsumowuje wojewoda.

Kontrowersje wokół ustawy

Nowa ustawa o zgromadzeniach, głosami PiS, została przyjęta przez Sejm w połowie grudnia. Jak informował portal tvn24.pl, spotkała się z dużą krytyką opozycji, Sądu Najwyższego czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wspólny apel o jej odrzucenie podpisało aż 158 organizacji pozarządowych, w tym m.in. Amnesty International, Fundacja Panoptykon czy Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Krytycy nowego prawa przekonywali, że ogranicza ono wolności obywatelskie i zagraża wolności zgromadzeń.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl