Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Mieli przegrać przez przecinek. Jednak dostarczą autobusy

Najnowsze

ZTMNowe autobusy dostarczy producent Solbusów

MZA ponownie musiały dokonać wyboru firmy, która dostarczy 47 nowych autobusów. Wygrała ta, która w pierwszym rozstrzygnięciu została odrzucona, bo nie podała wielkości zużycia paliwa z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

- Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez Lider Trading – czytamy w komunikacie Miejskich Zakładów Autobusowych.

Za dostarczenie 47 nowych autobusów marki solbus firma dostanie 62 mln złotych. Pojazdy mają być wyposażone w klimatyzację, elektroniczny system informacji wewnętrznej i zewnętrznej, monitoring wizyjny i udogodnienia dla osób niewidomych.

Szczęśliwy finał

Dla Lider Tradingu to szczęśliwe zakończenie walki o przetarg. Dlaczego? W lipcu zapadła decyzja, że nowe pojazdy dostarczy firma SOLARIS Bus & Coach (oferta opiewa na ponad 64,6 mln zł). EvoBus Polska oferowała mercedesy za blisko 66,9 mln zł, a Lider Trading oferowała autobusy Solbus za ponad 62,4 mln zł. Czyli o ponad dwa mln zł mniej niż zwycięzca.

MZA odrzuciły ofertę firmy Lider Trading, ponieważ ta, podając zużycie paliwa, podała wartość 51 l/100 km. W stosownym załączniku informowano, że zużycie powinno być podane z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Na nic zdały się tłumaczenia, że w przypadku oferowanych Solbusów wartość ta to 51,0 l/100 km.

Firma zaskarżyła decyzję do KIO, a ta odwołanie uwzględniła. Izba stwierdziła, że w tym przypadku nie został popełniony błąd merytoryczny, tylko formalny, ponieważ po przecinku znajduje się liczba 0. To według KIO nie miało znaczenia dla niezgodności treści.

MZA musiały ponownie rozpatrzyć oferty, z uwzględnieniem tej wcześniej odrzuconej.

bf/roody

Źródło zdjęcia głównego: ZTM