Szpitale muszą "odcovidować" miejsca. Wiceprezydent Radomia alarmuje o braku wolnych łóżek

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Lockdown w kolejnych województwach? Minister zdrowia odpowiada
Lockdown w kolejnych województwach? Minister zdrowia odpowiadaTVN24
wideo 2/5
Lockdown w kolejnych województwach? Minister zdrowia odpowiadaTVN24

Wojewoda mazowiecki wstrzymał proces "odcovidowania" oddziałów szpitalnych i wydał decyzję o zwiększeniu bazy łóżkowej dla zakażonych koronawirusem. Ponad sto miejsc dla pacjentów z SARS-CoV-2 musiały zorganizować między innymi szpitale Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Banacha i Lindleya oraz Szpital Orłowskiego. We wtorek po południu służby wojewody informowały o tysiącu wolnych łóżek na Mazowszu, tymczasem późnym wieczorem władze Radomia zaalarmowały, że w jedynej placówce dla pacjentów z COVID-19 wszystkie są już zajęte.

Jeszcze przed weekendem służby prasowe wojewody mazowieckiego informowały, że po przeprowadzeniu analizy obecnej sytuacji pandemicznej zdecydowano o zatrzymaniu procesu uwalniania łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Pod koniec lutego wydano też decyzje w sprawie ponownego wyznaczenia miejsc hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem, które miały wejść w życie 1 marca tego roku. W sumie baza łóżkowa zwiększyła się o 235 łóżek, spośród których 12 to miejsca respiratorowe.

Ostatnie decyzje o przekształceniu łóżek na covidowe dotyczyły Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Banacha (40 miejsc, w tym pięć respiratorowych), UCK WUM przy Lindleya (50 miejsc), Szpitala Orłowskiego (40 miejsc, w tym trzy respiratorowe).

Na liście placówek wyznaczonych do zwiększenia bazy łóżkowej dla zakażonych SARS-CoV-2 znalazły się też szpitale z Kozienic (40 miejsc, w tym dwa respiratorowe), Przasnysza (25 miejsc), Żuromina (25 miejsc) i Iłży (15 miejsc, w tym dwa respiratorowe).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24

Jeszcze tysiąc wolnych łóżek na Mazowszu

We wtorek potwierdzono na Mazowszu 1279 nowych zakażeń koronawirusem. Ale przed weekendem dobowa liczba infekcji po raz pierwszy od listopada przekroczyła dwa tysiące.

- Obecnie na Mazowszu przygotowanych jest 3 460 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 367 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 425 łóżek, w tym 254 łóżka respiratorowe. Na terenie Warszawy aktualnie przygotowanych jest 1 579 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z zakażeniem COVID-19, w tym 200 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 1 052 łóżka, w tym 127 respiratorowych – poinformowała we wtorek po południu Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Od początku tygodnia pacjentów przyjmuje szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego. We wtorek przebywało w nim 29 pacjentów, pośród których dziewięcioro podłączonych jest do respiratorów. Z ostatnich meldunków o placówkach tymczasowych przekazanych do urzędu wojewódzkiego wynika, że w Szpitalu Południowym jest hospitalizowanych 31 osób (pięć pod respiratorem), w szpitalu w Płocku – 22 pacjentów, w Siedlcach – 37 pacjentów (dwoje pod respiratorem),

Jak opisywaliśmy pod koniec lutego, "odcovidowane" zostały już łóżka w Szpitalu Bielańskim, Szpitalu Bródnowskim, Szpitalu Wolskim czy Szpitalu Czerniakowskim. Ich dyrektorzy opisywali, że miejsca te szybko zapełniły się pacjentami z innymi schorzeniami. Obawiali się też trzeciej fali pandemii – z ich relacji wynikało, że po chwilowym uspokojeniu sytuacji, liczba zgłaszających się osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 znów zaczęła rosnąć.

Radom: zajęte wszystkie łóżka dla dorosłych pacjentów z COVID-19

Tymczasem we wtorek wieczorem o problemach z miejscami dla chorych na COVID-19 poinformował wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, odpowiedzialny za ochronę zdrowia. Jak przekazał, jedyna lecząca takich pacjentów placówka w mieście jest już przepełniona.

- Potwierdzają się nasze obawy, które zgłaszaliśmy, gdy w lutym wojewoda mazowiecki decydował o wprowadzeniu systemu hybrydowego i zmniejszeniu liczby miejsc covidowych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Tochtermana – stwierdził wiceprezydent Zawodnik. Dodał, że do 22 lutego, kiedy RSS był szpitalem wyłącznie covidowym, posiadał 230 miejsc dla osób z koronawirusem. Obecnie ma ich tylko 137. - Wszystkie łóżka dla dorosłych pacjentów chorych na COVID-19 są już zajęte – przekazał Zawodnik.

Według wiceprezydenta na szpitalny oddział ratunkowy wciąż przywożeni są wymagający hospitalizacji pacjenci z całego miasta, jak i w ze szpitali spoza Radomia. - Niestety, z powodu braku łóżek, musimy ich odsyłać do innych szpitali – stwierdził Zawodnik. Najbliżej Radomia miejsca covidowe posiadają szpitale w odległych o 40 kilometrów Kozienicach i Przysusze, ale według PAP również są przepełnione.

Szukają personelu do szpitali tymczasowych

O wzrastającej liczbie pacjentów chorujących na COVID-19 informowały też 1 marca władze Szpitala Narodowego. Jak czytamy w ostatnim komunikacie, w ciągu tygodnia do placówki przyjęto 133 osoby i wypisano 37. Ze względu na przewidywany wzrost zachorowań zapadła też decyzja o rozpoczęciu procedury uruchamiania kolejnych modułów, na które podzielono szpital. Pierwszy miał zostać włączony do użytku we wtorek.

Dotychczas w Szpitalu Narodowym funkcjonowały cztery unity (moduły), które mogły pomieścić łącznie 166 pacjentów. W związku ze zwiększaniem bazy łóżkowej władze placówki apelują do osób zainteresowanych pracą o zgłaszanie gotowości do pełnienia dyżurów.

Poszukiwania personelu trwają także w przypadku szpitali tymczasowych nadzorowanych przez wojewodę mazowieckiego. Rekrutacja prowadzona jest za pośrednictwem strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl. - Do 24 lutego Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał 235 kandydatur do spółki Solec dotyczących pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie w obiekcie Szpitala Południowego. W ramach pomocy w uzyskaniu kadry medycznej, wojewoda apelował również do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych oraz pozostałych pracowników służby zdrowia o wysyłanie swoich kandydatur do pracy w szpitalach tymczasowych – zaznacza Filipowicz.

"577 pacjentów przypada na 560 łóżek"

Zdaniem przewodniczącego Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza Krzysztofa Strzałkowskiego, z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem pogarsza się sytuacja w szpitalach podlegających samorządowi województwa. - 577 pacjentów przypada na około 560 łóżek przygotowanych dla pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach wojewódzkich na Mazowszu zgodnie z decyzjami wojewody mazowieckiego. Kolejne 122 w wojewódzkich szpitalach tymczasowych w Płocku i Siedlcach stanowi pewne zaplecze, jednak musimy wiedzieć, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień – twierdzi Strzałkowski.

Radny podkreśla, że w obliczu najnowszych danych dotyczących pandemii służby wojewody mazowieckiego "powinny w sposób elastyczny reagować na zagrożenia związane z zapełnianiem się łóżek covidowych". - Czas zaktywizować na przykład szpital tymczasowy w Ostrołęce. Kluczowe w tej sprawie jest jednak, aby odbywało się to nie tak jak wiosną i jesienią, czyli w konflikcie ze szpitalami – dodaje.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Medycyna w mundurze

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl