Zamknięte ulice i zakazy parkowania. Którędy nie przejedziemy podczas maratonu?

Źródło:
pzumaratonwarszawski.com
Ubiegłoroczny maraton (2018)
Ubiegłoroczny maraton (2018)
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Ubiegłoroczny maraton (2018)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

W niedzielę 29 września odbędzie się 41. edycja Maratonu Warszawskiego. W związku z tym na mieszkańców stolicy czekają utrudnienia w ruchu - wiele ulic zostanie zamkniętych.

Start biegu nastąpi o godzinie 9 z ulicy Konwiktorskiej, meta znajdować się będzie na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości ulicy Boleść. Zawodnicy poruszać się będą po Śródmieściu, Żoliborzu, Mokotowie oraz obu Pragach.

Utrudnienia podczas Maratonu WarszawskiegoUrząd Miasta

Śródmieście i Żoliborz

Jak czytamy w komunikacie organizatorów, "w związku z zamknięciem Wisłostrady (na odcinku między ul. Krasińskiego i ul. Grodzką) od 21:00 w sobotę 28 września do 19:30 w niedzielę 29 września, ruch w kierunku południowym powinien odbywać się ulicami położonymi na zachód od rejonu Starego i Nowego Miasta”.

Dojazd do Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbywać się będzie wschodnią jezdnią Wybrzeża Gdańskiego (w kierunku Gdańska)

Konwiktorska, gdzie odbędzie się start biegu, będzie zamknięta od godziny 20:00 w sobotę 28 września do godz. 15:30 w niedzielę 29 września. Zakaz parkowania i postoju wzdłuż ulicy oraz w zatokach obowiązywać ma do godziny 18:00 w niedzielę

Wybrzeże Gdańskie na odcinku między ul. Krasińskiego, a ul. Grodzką (jezdnia zachodnia), gdzie znajduje się meta zostanie zamknięte w sobotę 28 września od 21:00 do 19:30 w niedzielę 29 września (całkowite przywrócenie ruchu ma odbyć się ok. 21:00)

Sanguszki – zamknięcie od soboty od 21:00 do 19:30 w niedzielę

Muranowska – zamknięcie w godz. 8:30 – 13:30,

Międzyparkowa – w godzinach 8:30-15:30.

Andersa oraz Mickiewicza (na odcinku między Słomińskiego – Plac Wilsona) – zamknięcie w godz. 8:30 – 14:30 w kierunku północnym, w stronę południową ruch będzie utrzymany na odcinku pomiędzy pl. Wilsona, a ul. Zajączka

Plac Wilsona – zawężenie ruchu samochodowego do jednego pasa w godz. 8:30 – 14:00

Mickiewicza (na odcinku Plac Wilsona – Rudzka) – zamknięta w godz. 9:00– 14:30 w kierunku północnym, w stronę południową ruch utrzymany

Rudzka, GdańskaLektykarska, zamknięte w godz. 9:30-14:00

Podleśna – zamknięta w godz. 9:30– 14:30

Szczególne utrudnienia

Ze szczególnymi utrudnieniami będą musieli się liczyć mieszkańcy bloków w obrębie ulic: Mickiewicza, Rudzkiej, Lektykarskiej, Podleśnej, Gwiaździstej i Krasińskiego.

Wyjazd z osiedla do godziny 9:30-10:00 będzie możliwy ul. Podleśną oraz ul. Gwiaździstą w kierunku północnym

W godzinach 9:30 – 10:00 wyjazd z osiedle będzie niemożliwy. "Od godziny 10:00/10:30, będzie możliwy w następujący sposób: wydzielony pas na ul. Podleśnej (na odcinku Klaudyny – Gwiaździsta) à Gwiaździsta à Krasińskiego à wybrzeże Gdyńskie (w kierunku północnym). Dodatkowo na skrzyżowaniu ul. Potockiej i Mickiewicza przez cały czas biegu ruchem będzie kierowała Policja, która w miarę możliwości i w sposób bezpieczny będzie dopuszczała ruch poprzeczny przez trasę biegu" – podają organizatorzy.

Dojazd do osiedla będzie możliwy wyłącznie od Wybrzeża Gdyńskiego (jezdnia północą w kierunku Gdańska), potem zjazdem do Centrum Olimpijskiego w ul. Krasińskiego i Gwiaździstą (dojazd tylko do skrzyżowania z ul. Podleśną)

Krasińskiego (jezdnia południowa) - zamknięcie w godz. 8:30 – 11:00, poza tymi godzinami możliwy będzie wyjazd na Wybrzeże Gdyńskie w kierunku północnym – wyjazd również z osiedla wzdłuż ul. Gwiaździstej

Wybrzeże Gdyńskie (jezdnia zachodnia) – zamknięcie w sobotę od 21:00 do 19:30 w niedzielę

Krajewskiego, ZakroczymskaSzymanowskaSłomińskiego – zamknięte w godz. 8:30-15:30

Praga Północ

"W rejonie Placu Hallera komunikacja powinna odbywać się w oparciu o przejezdne przez cały czas we wszystkich kierunkach Rondo Starzyńskiego ( za wyjątkiem w kierunku św. Wincentego). W czasie trwania biegu wjazd do tego rejonu powinien odbywać się od strony ul. Modlińskiej z uwagi na zamknięcie wjazdu na Pragę Mostem Gdańskim, zaś wyjazd w kierunku Bródna przez ul. Modlińską i Trasę Toruńską; utrudnienia będą występować w godz. 8:40-15:00" – czytamy w komunikacie organizatorów.

Most Gdański, Starzyńskiego (jezdnia południowa) – kierunek do Śródmieścia przejezdny będzie przez cały czas trwania biegu; kierunek na Pragę zostanie wyłączony z ruchu w godz. 8:30-15:15 – biegacze biegną wiaduktem nad rondem Starzyńskiego

Namysłowska – zamknięcie w godz. 8:30:-11:15

Ratuszowa – zamknięcie w godz. 8:40 – 11:20

Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie – zamknięcie w godz. 9:00 – 15:30

Okrzei – zamknięcie w godz. 8:30/9:00-12:30

Jagiellońska – zamknięcie w godz. 9:00-11:30

Zamoyskiego – zamknięcie w godz. 9:00-11:30

Sokola – zamknięcie w godz. 8:30-12:00

Most Świętokrzyski jezdnia płd  – zamknięcie w godz. 9:10 – 12:30

Most Świętokrzyski jezdnia płn  – zamknięcie w godz. 8:50– 15:40

Powiśle i Mokotów

Na odcinku Zajęcza – Gagarina (ciągu ulic Zajęcza – Kruczkowskiego – Rozbrat – Górnośląska – Hoene-Wrońskiego – Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie) wyłączenie z ruchu odbędzie się w godz. 8:40-13:10; przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Powiśla. Przedostanie się na drugą stronę Wisły będzie możliwy mostem Łazienkowskim. Ruch samochodowy na ul. Wioślarskiej i Solec, będzie odbywał się bez zmian włącznie z wjazdami i zjazdami na most Poniatowskiego i most Łazienkowski

Tamka (na odcinku od Wybrzeże Kościuszkowski do Herberta)  – zamknięcie w godz. 9:00– 12:00

Kruczkowskiego – zamknięcie w godz. 8:45-12:20, utrzymanie ruchu w kierunku północnym od ul. Ludnej do ul. Czerwonego Krzyża

Rozbrat, GórnośląskaHoene-Werońskiego – zamknięcie w godz. 9:15 -12:15

Gagarina – ruch utrzymany z wyjątkiem skrętu w ul. Belwederską w godz. 9:20 – 12:30

Belwederska – zamknięta w godz. 9:00-13:00

Al. Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży i Nowy Świat ( do Ronda de Gaulle’a) – zamknięta jezdnia w wschodnia w godzinach 9:15 – 13:10, na jezdni wschodniej w kierunku Wilanowa ruch utrzymany od Placu Trzech Krzyży do ul. Bagatela.

Szczegóły utrudnień podczas Maratonu Warszawskiego
Trasa Maratonu Warszawskiego pzumaratonwarszawski.com

Zmiany w przepisach dla kierowców

Kierowcy którzy pomimo zakazu zaparkują w nieodpowiednim miejscu, co prawda będą musieli zapłacić karę, jednak na nieco innych zasadach.

Do niedawna za odholowanie samochodu trzeba było zapłacić nawet kilkaset złotych przed odbiorem pojazdu. Od połowy września auto musi zostać oddane kierowcy jeszcze przed uiszczeniem tej kwoty.

Kierowcy poskarżyli się do Rzecznika Praw Obywatelskich, że odholowane samochody są "aresztowane". Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a ten w grudniu ubiegłego roku wydał wyrok, w którym stwierdził, że nie trzeba płacić za odholowanie przed odebraniem samochodu. - Zdaniem Trybunału, jest to znaczne ograniczenie prawa własności, ponieważ ogranicza jedno z podstawowych uprawnień, jakie posiada właściciel rzeczy, tzn. prawo do dysponowania nią - mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Piotr Tuleja.

Trybunał podkreślił, że przepisy uznane za niekonstytucyjne stracą moc obowiązującą po dziewięciu miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Tym samym Trybunał dał czas ustawodawcy na dostosowanie ustawy do wyroku. Parlamentarzyści nie wprowadzili jednak w tym czasie nowych przepisów.

Przepisy uznane za niekonstytucyjne straciły zatem moc obowiązującą w połowie września. Dziś drogowcy wydają na właściciela odholowanego samochodu tak zwaną decyzję administracyjną z informacją, że musi zapłacić za odholowanie. Nie ma jednak konkretnego czasu na zapłatę, bo nie ma przepisów.

Zmiany w przepisach o holowaniu

Zmiany w przepisach o holowaniu
Zmiany w przepisach o holowaniu"Polska i Świat" TVN24
wideo 2/3

Źródło: pzumaratonwarszawski.com

Autorka/Autor:ab/r

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl