W niedzielę 29 września odbędzie się 41. edycja Maratonu Warszawskiego. W związku z tym na mieszkańców stolicy czekają utrudnienia w ruchu - wiele ulic zostanie zamkniętych.
Start biegu nastąpi o godzinie 9 z ulicy Konwiktorskiej, meta znajdować się będzie na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości ulicy Boleść. Zawodnicy poruszać się będą po Śródmieściu, Żoliborzu, Mokotowie oraz obu Pragach.
Śródmieście i Żoliborz
Jak czytamy w komunikacie organizatorów, "w związku z zamknięciem Wisłostrady (na odcinku między ul. Krasińskiego i ul. Grodzką) od 21:00 w sobotę 28 września do 19:30 w niedzielę 29 września, ruch w kierunku południowym powinien odbywać się ulicami położonymi na zachód od rejonu Starego i Nowego Miasta”.
Dojazd do Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbywać się będzie wschodnią jezdnią Wybrzeża Gdańskiego (w kierunku Gdańska)
Konwiktorska, gdzie odbędzie się start biegu, będzie zamknięta od godziny 20:00 w sobotę 28 września do godz. 15:30 w niedzielę 29 września. Zakaz parkowania i postoju wzdłuż ulicy oraz w zatokach obowiązywać ma do godziny 18:00 w niedzielę
Wybrzeże Gdańskie na odcinku między ul. Krasińskiego, a ul. Grodzką (jezdnia zachodnia), gdzie znajduje się meta zostanie zamknięte w sobotę 28 września od 21:00 do 19:30 w niedzielę 29 września (całkowite przywrócenie ruchu ma odbyć się ok. 21:00)
Sanguszki – zamknięcie od soboty od 21:00 do 19:30 w niedzielę
Muranowska – zamknięcie w godz. 8:30 – 13:30,
Międzyparkowa – w godzinach 8:30-15:30.
Andersa oraz Mickiewicza (na odcinku między Słomińskiego – Plac Wilsona) – zamknięcie w godz. 8:30 – 14:30 w kierunku północnym, w stronę południową ruch będzie utrzymany na odcinku pomiędzy pl. Wilsona, a ul. Zajączka
Plac Wilsona – zawężenie ruchu samochodowego do jednego pasa w godz. 8:30 – 14:00
Mickiewicza (na odcinku Plac Wilsona – Rudzka) – zamknięta w godz. 9:00– 14:30 w kierunku północnym, w stronę południową ruch utrzymany
Rudzka, Gdańska, Lektykarska, zamknięte w godz. 9:30-14:00
Podleśna – zamknięta w godz. 9:30– 14:30
Szczególne utrudnienia
Ze szczególnymi utrudnieniami będą musieli się liczyć mieszkańcy bloków w obrębie ulic: Mickiewicza, Rudzkiej, Lektykarskiej, Podleśnej, Gwiaździstej i Krasińskiego.
Wyjazd z osiedla do godziny 9:30-10:00 będzie możliwy ul. Podleśną oraz ul. Gwiaździstą w kierunku północnym
W godzinach 9:30 – 10:00 wyjazd z osiedle będzie niemożliwy. "Od godziny 10:00/10:30, będzie możliwy w następujący sposób: wydzielony pas na ul. Podleśnej (na odcinku Klaudyny – Gwiaździsta) à Gwiaździsta à Krasińskiego à wybrzeże Gdyńskie (w kierunku północnym). Dodatkowo na skrzyżowaniu ul. Potockiej i Mickiewicza przez cały czas biegu ruchem będzie kierowała Policja, która w miarę możliwości i w sposób bezpieczny będzie dopuszczała ruch poprzeczny przez trasę biegu" – podają organizatorzy.
Dojazd do osiedla będzie możliwy wyłącznie od Wybrzeża Gdyńskiego (jezdnia północą w kierunku Gdańska), potem zjazdem do Centrum Olimpijskiego w ul. Krasińskiego i Gwiaździstą (dojazd tylko do skrzyżowania z ul. Podleśną)
Krasińskiego (jezdnia południowa) - zamknięcie w godz. 8:30 – 11:00, poza tymi godzinami możliwy będzie wyjazd na Wybrzeże Gdyńskie w kierunku północnym – wyjazd również z osiedla wzdłuż ul. Gwiaździstej
Wybrzeże Gdyńskie (jezdnia zachodnia) – zamknięcie w sobotę od 21:00 do 19:30 w niedzielę
Krajewskiego, Zakroczymska, Szymanowska, Słomińskiego – zamknięte w godz. 8:30-15:30
Praga Północ
"W rejonie Placu Hallera komunikacja powinna odbywać się w oparciu o przejezdne przez cały czas we wszystkich kierunkach Rondo Starzyńskiego ( za wyjątkiem w kierunku św. Wincentego). W czasie trwania biegu wjazd do tego rejonu powinien odbywać się od strony ul. Modlińskiej z uwagi na zamknięcie wjazdu na Pragę Mostem Gdańskim, zaś wyjazd w kierunku Bródna przez ul. Modlińską i Trasę Toruńską; utrudnienia będą występować w godz. 8:40-15:00" – czytamy w komunikacie organizatorów.
Most Gdański, Starzyńskiego (jezdnia południowa) – kierunek do Śródmieścia przejezdny będzie przez cały czas trwania biegu; kierunek na Pragę zostanie wyłączony z ruchu w godz. 8:30-15:15 – biegacze biegną wiaduktem nad rondem Starzyńskiego
Namysłowska – zamknięcie w godz. 8:30:-11:15
Ratuszowa – zamknięcie w godz. 8:40 – 11:20
Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie – zamknięcie w godz. 9:00 – 15:30
Okrzei – zamknięcie w godz. 8:30/9:00-12:30
Jagiellońska – zamknięcie w godz. 9:00-11:30
Zamoyskiego – zamknięcie w godz. 9:00-11:30
Sokola – zamknięcie w godz. 8:30-12:00
Most Świętokrzyski jezdnia płd – zamknięcie w godz. 9:10 – 12:30
Most Świętokrzyski jezdnia płn – zamknięcie w godz. 8:50– 15:40
Powiśle i Mokotów
Na odcinku Zajęcza – Gagarina (ciągu ulic Zajęcza – Kruczkowskiego – Rozbrat – Górnośląska – Hoene-Wrońskiego – Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie) wyłączenie z ruchu odbędzie się w godz. 8:40-13:10; przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Powiśla. Przedostanie się na drugą stronę Wisły będzie możliwy mostem Łazienkowskim. Ruch samochodowy na ul. Wioślarskiej i Solec, będzie odbywał się bez zmian włącznie z wjazdami i zjazdami na most Poniatowskiego i most Łazienkowski
Tamka (na odcinku od Wybrzeże Kościuszkowski do Herberta) – zamknięcie w godz. 9:00– 12:00
Kruczkowskiego – zamknięcie w godz. 8:45-12:20, utrzymanie ruchu w kierunku północnym od ul. Ludnej do ul. Czerwonego Krzyża
Rozbrat, Górnośląska, Hoene-Werońskiego – zamknięcie w godz. 9:15 -12:15
Gagarina – ruch utrzymany z wyjątkiem skrętu w ul. Belwederską w godz. 9:20 – 12:30
Belwederska – zamknięta w godz. 9:00-13:00
Al. Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży i Nowy Świat ( do Ronda de Gaulle’a) – zamknięta jezdnia w wschodnia w godzinach 9:15 – 13:10, na jezdni wschodniej w kierunku Wilanowa ruch utrzymany od Placu Trzech Krzyży do ul. Bagatela.
Utrudnienia podczas Maratonu WarszawskiegoZmiany w przepisach dla kierowców
Kierowcy którzy pomimo zakazu zaparkują w nieodpowiednim miejscu, co prawda będą musieli zapłacić karę, jednak na nieco innych zasadach.
Do niedawna za odholowanie samochodu trzeba było zapłacić nawet kilkaset złotych przed odbiorem pojazdu. Od połowy września auto musi zostać oddane kierowcy jeszcze przed uiszczeniem tej kwoty.
Kierowcy poskarżyli się do Rzecznika Praw Obywatelskich, że odholowane samochody są "aresztowane". Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a ten w grudniu ubiegłego roku wydał wyrok, w którym stwierdził, że nie trzeba płacić za odholowanie przed odebraniem samochodu. - Zdaniem Trybunału, jest to znaczne ograniczenie prawa własności, ponieważ ogranicza jedno z podstawowych uprawnień, jakie posiada właściciel rzeczy, tzn. prawo do dysponowania nią - mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Piotr Tuleja.
Trybunał podkreślił, że przepisy uznane za niekonstytucyjne stracą moc obowiązującą po dziewięciu miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Tym samym Trybunał dał czas ustawodawcy na dostosowanie ustawy do wyroku. Parlamentarzyści nie wprowadzili jednak w tym czasie nowych przepisów.
Przepisy uznane za niekonstytucyjne straciły zatem moc obowiązującą w połowie września. Dziś drogowcy wydają na właściciela odholowanego samochodu tak zwaną decyzję administracyjną z informacją, że musi zapłacić za odholowanie. Nie ma jednak konkretnego czasu na zapłatę, bo nie ma przepisów.
Zmiany w przepisach o holowaniu
Zmiany w przepisach o holowaniu
Autorka/Autor: ab/r
Źródło: pzumaratonwarszawski.com
Źródło zdjęcia głównego: TVN24