Krzyki i kłótnie o mikrofon. Radni Białołęki bez porozumienia

Spór w radzie dzielnicy trwaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pat na Białołęce trwa. Radni nie mogą dojść do porozumienia co do liczby osób we własnej radzie. Zdaniem PiS i ich popleczników – są 22 osoby. Z kolei według PO i jej koalicjantów – 23. W czwartek wieczorem odbyła się kolejna sesja, która zakończyła się bezowocną awanturą.

Posiedzenie zapowiadaliśmy w czwartek rano na tvnwarszawa.pl. Radni Białołęki mieli na ten wieczór ambitny plan: dokończyć dwie poprzednie sesje i zrealizować ponad 30-punktowy porządek nowego posiedzenia. Rzeczywistość mocno pokrzyżowała ich plany. Przez kłótnie i wyrywanie sobie mikrofonu, przez ponad pięć godzin zdążyli pochylić się nad zaledwie dwoma punktami.

Imienne głosowanie

Burzliwie było już od pierwszych minut posiedzenia i pierwszego punktu - wyboru członków do dzielnicowej komisji rewizyjnej. Czynności, która – patrząc na praktyki z innych sesji i innych dzielnic – nie powinna zająć radnym więcej niż kilka-kilkanaście minut. Mechanizm jest bardzo prosty. Poszczególne kluby zgłaszają swoich kandydatów, nad którymi później głosują. Na ogół przez zwykłe podniesienie ręki.

Białołęccy radni postanowili zrobić to inaczej. Nad każdym kandydatem głosowali osobno i imiennie – podchodząc do sekretarza rady, trzymającego mikrofon. To niemiłosiernie wydłużyło cały proces. Wybory trwały łącznie około trzech godzin. A i tak, nie ma pewności co tego czy i kogo wybrali.

Głosowanie imienne zostało zaproponowane przez Platformę Obywatelską celowo – aby swój głos oddać mogła radna Lucyna Wnuszyńska. Jej sytuację opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl. Zdaniem przewodniczącego rady z PiS – Wnuszyńska nie jest radną, bo nie złożyła przed nim odpowiedniego ślubowania. Platforma i jej koalicjanci (wśród których jest właśnie Wnuszyńska) uważają inaczej. Przypominają, że radna złożyła ślubowanie wielokrotnie (w obecności poprzedniej przewodniczącej) i ma pełne prawo do zasiadania w radzie.

Mandat Wnuszyńskiej jest kluczowy. Dzięki niej Platforma razem z koalicjantami ma 12 radnych i większość w 23-osobowej radzie. Bez niej ma 11 członków – tyle samo, ile Prawo i Sprawiedliwość wraz ze swoimi współpracownikami z klubu Razem dla Białołęki.

Głosowanie imienne zostało celowo zaproponowane przez Platformę, aby Wnuszyńska mogła oddać głos. - Przy głosowaniu przez podniesienie ręki przewodniczący udaje że jej nie widzi – stwierdziła radna Magdalena Roguska (PO).

Czwartkowa sesja rady dzielnicyFilip Pelc

Wątpliwe wyniki

Przewodniczący Klimiuk i tak konsekwentnie nie brał pod uwagę radnej Wnuszyńskiej i nie pozwalał na przekazywanie jej mikrofonu. – Pani chyba nie rozumie, że nie może głosować. Proszę o zajęcie miejsca wśród publiczności. Rozumiem, że boi się pani siedzieć bez brata (którym jest inny radny Piotr Basiński – red.), ale może jednak warto spróbować – powiedział jej podczas obrad.

Jakim skutkiem zakończyło się wybieranie członków komisji rewizyjnej? Według Klimiuka – nie udało się powołać nikogo, bo w każdym głosowaniu stosunek wynosił 11 do 11. Platforma inaczej liczy swoje szable.

- Liczba radnych w głosowaniach nie sumuje się do 23, a przecież tylu mamy radnych – powiedział radny Piotr Basiński. - Apeluję do przewodniczącego, aby przestał łamać prawo. To jego prywatne opinie, kto jest radnym, a kto nie. To co pan wyprawia, jest niezgodne z żadnymi zasadami – punktował Klimiuka.

- Nie są wadliwe. Wszystko jest w porządku. Rada liczy 22 osoby – skwitował Klimiuk.

Stanowisko w sprawie wycinki

Jedyne, co tego dnia udało się bez wątpliwości przegłosować było stanowisko w sprawie wycinki drzew w związku z budową gazociągu nad Kanałem Żerańskim. Tu radni byli ponad podziałami. Zaapelowali do inwestora o ograniczenie wycinki, a po wybudowaniu rury – zagospodarowanie terenu zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności.

Zarówno głosowania w sprawie komisji rewizyjnej, jak i stanowisko w sprawie budowy gazociągu stanowiły pozostałości po sesji z 9 grudnia, którą radni wówczas przerwali.

Kilka minut po północy przewodniczący Klimiuk ogłosił rozpoczęcie nowej sesji. Nie udało się jednak zrealizować żadnego punktu z nowego porządku obrad. Radni Platformy Obywatelskiej wraz z koalicjantami wyszli z sali, zrywając kworum.

Kontynuacja obrad ma nastąpić 30 stycznia.

Zobacz nagranie z grudniowej sesji:

Nagranie z sesji rady
Nagranie z sesji radyInicjatywa Mieszkańców Warszawy

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl