"Jestem za stawianiem pomników Szewińskiej i nazywaniem Jej imieniem ulic. Powoli jednak skłaniam się ku pomysłowi, że zagłosuję na tych, którzy zrobią coś ze stanem polskiego rzeźbiarstwa" – napisał na Twitterze dziennikarz Michał Majewski i wstawił zdjęcia przedstawiające kontrowersyjną tablicę upamiętniającą sportsmenkę.
Jestem za stawianiem pomników Szewińskiej i nazywaniem Jej imieniem ulic. Powoli jednak skłaniam się ku pomysłowi, że zagłosuję na tych, którzy zrobią coś ze stanem polskiego rzeźbiarstwa. Ps. Zdjęcie ze szkoły w Łomiankach. pic.twitter.com/NhbKoxPYkt— Michał Majewski (@MajewskiMichal) 23 listopada 2018
Posypała się fala krytyki.
- Kto? Kto to zrobił? – pisał jeden z komentujących.
- Jedyna nadzieja, że II C na plastyce – odpowiedział Majewski.
Pojawiły się też komentarze, że rzeźba przypomina Kopernika.
Kontrowersyjna tablica
Irena Szewińska to najbardziej utytułowana polska lekkoatletka w historii. Była siedmiokrotną medalistką olimpijską, rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.
Na co dzień mieszkała w gminie Łomianki, gdzie wspierała młodych sportowców w zawodach lekkoatletycznych. Szkoła Podstawowa numer 2 postanowiła przyjąć patronat Szewińskiej. W październiku odbyła się uroczystość, nagraniem z wydarzenia pochwalił się urząd gminy.
- Pani Irena Szewińska była naszym promieniem światła, naszym promieniem życia – mówił podczas uroczystości ówczesny burmistrz Tomasz Dąbrowski.
- Jesteśmy dumni – przemawiali uczniowie.
W uroczystości wzięli udział bliscy sportsmenki. To właśnie wtedy odsłonięto tablicę Szewińskiej.
Zmarła w Warszawie
Wybitna lekkoatletka zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie w wieku 72 lat. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
10 listopada na placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego:
Odsłonięcie pomnika Kaczyńskiego
Odsłonięcie pomnika Kaczyńskiego
kz/ec
Źródło zdjęcia głównego: Twitter