Najnowsze

Szpital Południowy wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów

Najnowsze

Autor:
mp/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Trzaskowski: Szpital Południowy może wypełnić się w ciągu najbliższych kilku dni
Trzaskowski: Szpital Południowy może wypełnić się w ciągu najbliższych kilku dniTVN24
wideo 2/5
TVN24Trzaskowski: Szpital Południowy może wypełnić się w ciągu najbliższych kilku dni

W poniedziałek najwięcej nowych zakażeń - ponad 700 - potwierdzono na terenie Mazowsza. Niemal połowa z nich pochodzi z Warszawy. Zdaniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego sytuacja jest "bardzo poważna". Po południu stołeczny ratusz poinformował, że Szpital Południowy nie przyjmuje już nowych pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 2950 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w całej Polsce. Najwięcej nowych zakażeń ostatniej doby potwierdzono w województwie mazowieckim - 736. Z raportu ministerstwa wynika ponadto, że tego dnia z powodu COVID-19 na terenie Mazowsza nikt nie zmarł.

Z kolei rządowa strona raportująca dzienne statystyki dotyczące przypadków koronawirusa poinformowała o 348 nowych zakażeniach w Warszawie. Dla porównania: tydzień wcześniej w stolicy przybyło 141 nowych zakażonych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szpital Południowy wstrzymuje przyjęcia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił w poniedziałek w rozmowie z reporterką TVN24, że sytuacja pandemiczna w Warszawie jest "bardzo poważna". - Do Szpitala Południowego zwożeni są pacjenci z całego Mazowsza. Szpital Południowy powoli się wypełnia. Może się wypełnić dosłownie w ciągu najbliższych kilku dni, a nie ma jasnej strategii rządzących, jeśli chodzi o inne szpitale - stwierdził Trzaskowski.

Tymczasem kilka godzin później miasto poinformowało, że Szpital Południowy już wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów. Obecnie przebywa tam 270 chorych, w tym 42 pod respiratorami. Jak wyjaśnił urząd, oznacza to ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji tlenowej, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki. "W Szpitalu Południowym hospitalizowani są głównie niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza" - przekazano.

Magistrat podkreślił również, że w szpitalu na bieżąco pracuje i monitoruje sytuację zespół specjalistów, a urząd Warszawy we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim prowadzą rozmowy celem przyjęcia optymalnych rozwiązań. Władze miasta rekomendują rewizję decyzji ministra zdrowia i zmniejszenie liczby łóżek w placówce do maksimum 196 zwykłych i 50 respiratorowych. Apelują też do rządu o pilne działania nakłaniające do szczepień przeciw COVID-19. "Z danych ze Szpitala Południowego wynika, że większość osób hospitalizowana w placówce jest niezaszczepiona" - podkreślono.

Władze Warszawy spotkają się z przedstawicielami NFZ

Ratusz przekazał przy tym, że władze Warszawy spotkają się we wtorek w sprawie sytuacji wszystkich warszawskich szpitali z NFZ w związku z dużym wzrostem pacjentów z covid. Wcześniej w rozmowie z TVN24 Trzaskowski wyjaśniał, że miasto domaga się od władz szczegółowych wytycznych w związku z kolejną falą zakażeń: - To rządzący mają wszystkie instrumenty, żeby taką analizę przeprowadzić i wtedy będziemy podejmować decyzje. To są pytania tak naprawdę do rządu, jaka jest strategia na kolejną falę covidu.

Prezydent poinformował również, że odbywają się spotkania, ale "na razie robocze, na niższym szczeblu". - Uważam, że sprawa jest na tyle poważna, że premier powinien z nami rozmawiać, ale widać, że rządzący nie chcą podejmować w tej sprawie żadnych decyzji, co mnie martwi, bo nie możemy sobie pozwolić kolejny raz na to, żeby rząd był nieprzygotowany i żeby zaskakiwał nas swoimi decyzjami - podsumował Trzaskowski.

Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości