Najnowsze

Konkurs zakończony. Tak ma wyglądać stadion Polonii

Najnowsze

[object Object]
Rezata Kaznowska o konkursieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Ratusz pokazał, jak będzie wyglądał nowy stadion Polonii oraz znajdujące się obok hala i centrum sportu młodzieżowego. Autorem projektu są ci samy architekci, którzy projektowali Stadion Narodowy i stadion Legii Warszawa.

- Przeszliśmy bardzo długą drogę. Udało nam się zjednoczyć poszczególne sekcje i środowisko kibiców Polonii, a także zachęcić klub do wytypowania delegatów, którzy pracowali z nami nad przygotowaniem założeń do regulaminu konkursu. Równie istotne było uzyskanie wytycznych konserwatorskich przed jego ogłoszeniem, dzięki czemu mogliśmy, w sposób bardzo szczegółowy, nakreślić wymagania - mówiła podczas konferencji prasowej Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

17 prac

Konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ulicy Konwiktorskiej 6 został ogłoszony 15 listopada. Wpłynęło 17 prac, które ocenił 13-osobowy sąd konkursowy. Jak podczas konferencji mówiła Renata Kaznowska, jury do ostatniej chwili nie mogło podjąć decyzji. Zaważyły detale.

W poniedziałek, poznaliśmy zwycięzcę, którym została firmaJSK Architekci, czyli pracownia, która zaprojektowała stadion Narodowy i stadion Legii.

Nagroda I, JSK Architekci UM

Spójność, prostota, kompletność

Jak opisuje ratusz, zwycięską koncepcję cechują "spójność, prostota i kompletność".

"Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej „ramy”. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa" - opisuje ratusz.

Drugą nagrodę otrzymała firma OPEN architekci.

Nagroda II, OPEN architekci UM

Trzecie wyróżnienie przyznano pracowni JEMS Architekci.

Nagroda III, JEMS Architekci UM

Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 100 tys. zł otrzyma także zaproszenie do negocjacji w celu udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej tej inwestycji.

kz/pm

Pozostałe wiadomości