Najnowsze

Kolorowy korowód przejdzie Krakowskim Przedmieściem

Najnowsze

Urząd MiastaParada Schumana znów odbędzie się na Trakcie Królewskim

Parada Schumana przejdzie w sobotę - w Dniu Europy - przez Krakowskie Przedmieście. Tematem tegorocznych obchodów europejskiego święta jest solidarność z innymi krajami. Na warszawiaków czeka też sporo atrakcji.

Głównym punktem obchodów Dnia Europy będzie jak co roku Parada Schumana, która ruszy w południe sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

"Wielobarwny korowód kolorowych strojów, twarzy wymalowanych w europejskie flagi, czy transparentów szkół i Szkolnych Klubów Europejskich zamienia centralne miejsca Warszawy w punkt spotkań i integracji mieszkańców miasta i całej Polski, a także gości z zagranicy" - informuje urząd miasta.

Miasteczko Schumana

Tegoroczne święto wpisze się w obchody Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju ogłoszonego przez Komisję Europejską - mówiła na szefowa Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan. Celem jest poinformowanie obywateli UE o działaniach podejmowanych w odległych regionach świata na rzecz ich rozwoju. - W Miasteczku Schumana będziemy mówić o tym, jak Unia Europejska pomaga krajom w sąsiedztwie i nie tylko - w tych krajach, którym trzeba pomóc - mówiła dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec. Przekonywała, że koszty takiej pomocy nie są wielkie dla obywatela UE, bo na to, by komuś poprawił się byt, przeznacza on dziennie 8 eurocentów.

Własne działania zaprezentują organizacje udzielające pomocy takie jak Polska Akcja Humanitarna, Salezjański Wolontariat Misyjny, Polska Zielona Sieć, Amnesty International. Tematem debat będą m.in. pomoc humanitarna, prawo do wody, wolontariat, sprawiedliwy handel, zrównoważony rozwój.

Koło fortuny

Na gry i zabawy zaprosi z kolei Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Za pomocą aplikacji na telefony będzie można wziąć udział w komponowaniu haseł, dla zwycięzców przewidziane będą nagrody. Jak co roku będzie można też zagrać w Europejskie Koło Fortuny i rozwiązać Europejską Krzyżówkę. W sobotę przypada 65. rocznica ogłoszenia przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana planów integracji europejskiej.

ZOBACZ UBIEGŁOROCZNE OBCHODY DNIA EUROPY

Parada Schumana
Parada Schumanafot. PAP film: TVN24

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości