Kłótnia o Ogród Krasińskich: "Gdzie są drzewa?!"

Kłótnia na sesji rady dzielnicy Śródmieścia
Kłótnia na sesji rady dzielnicy Śródmieścia
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Kłótnia na sesji rady dzielnicy ŚródmieściaTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Po kilku godzinach zakończyła się gorąca dyskusja na sesji rady dzielnicy Śródmieście poświęconej zmianom w Ogrodzie Krasińskich. Mieszkańcy przekrzykiwali się z urzędnikami. "Gdzie są drzewa?!" – skandowali.

Na sesji oprócz mieszkańców byli m.in. burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, szefowa Zarządu Terenów Publicznych Renata Kaznowska, a także jedna z autorek koncepcji rewitalizacji parku - Barbara Kraus-Galińska.

To właśnie ona na początku sesji starała się wytłumaczyć mieszkańcom założenia projektu rewitalizacji oraz powody, dla których wycięto 333 drzewa. Co chwilę jej jednak przerywano. Emocje poniosły mieszkańców, którzy krzyczeli "Gdzie są drzewa?!".

Awantura z mieszkańcami
Awantura z mieszkańcamiTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Wycinka jak pacyfikacja Getta

Mieszkańcy zadawali też wiele pytań. Jednak w momencie, kiedy urzędnicy zaczynali na nie odpowiadać, to ci znowu ich przekrzykiwali i nie pozwalali dojść do głosu.

Nie wszystkim radnym spodobało się to wzajemne przekrzykiwanie. - Dajmy dokończyć ekspertom prezentację. Może wtedy emocje opadną - mówił Paweł Martofel, radny Platformy Obywatelskiej. - Masakra, rzeź, mord. Szczytem wszystkiego było porównanie wycinki do pacyfikacji getta. To wszystko zostało rozdmuchane do ogromnych rozmiarów - dodał radny.

Jak nietrudno się domyślić, mieszkańcom Muranowa nie spodobała się jego wypowiedź i zaczęli go zagłuszać, gdy chciał kontynuować. - Nie chcemy pana słuchać, pan gada głupoty!

Mówi Renata Kaznowska, dyrektorka Zarządu Terenów Publicznych
Mówi Renata Kaznowska, dyrektorka Zarządu Terenów PublicznychTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

"My wiemy lepiej"

Projektantka rewitalizacji parku starała się szczegółowo wyjaśnić mieszkańcom procedurę wycinania drzew. - Najpierw robi się inwentaryzację. Opisywane są wszystkie drzewa, szczególnie ich stan zdrowotny, pojawia się informacja o ewentualnych objawach uszkodzeń i w większości wypadków nie trzeba przy tych badaniach wykorzystywać specjalistycznej aparatury - tłumaczyła.

Jak dodała, później inwentaryzacja jest nanoszona na projekt. - Wy zawsze wiecie lepiej - grzmiał Grzegorz Walkiewicz, radny Śródmieścia.

- To prawda, wiemy lepiej, bo mamy wykształcenie i wiemy jakie jest prawo - ripostowała jedna z autorek projektu rewitalizacji parku.

Jeden z mieszkańców nie wierzył w wyniki oględzin drzew. - Przychodzi urzędnik, obejdzie dookoła drzewo. Kopnie w korzeń, ten się ukruszy i urzędnik pisze, że do wycięcia - denerwował się.

A gdzie wojewódzki konserwator?

Dyrektorka Zarządu Terenów Publicznych zapewniała, że wycinka drzew wyjdzie parkowi na dobrze. - Pamiętam rewitalizację parku przy hali Mirowskiej. Tam wycięliśmy prawie 300 drzew, też protestowali mieszkańcy. Później protesty ucichły, a mieszkańcy przychodzili i mówili, że znowu w parku jest za ciemno. Stało się tak, bo drzewa, które zostały nareszcie miały dobre warunki do prawidłowego rozwoju - tłumaczyła Kaznowska.

Obrońców parku interesowały również okoliczności wydania decyzji o rewitalizacji. Dziwili się, że wiele decyzji w tej sprawie wydał stołeczny, a nie wojewódzki konserwator zabytków.

- Decyzja została podjęta na podstawie ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami oraz na podstawie umowy z wojewodą mazowieckim o prowadzeniu przez miasto niektórych spraw z zakresy wojewódzkiego konserwatora zabytków - wyjaśniał Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków.

"Co pani robiła przez 17 lat?"

W czasie sesji Kaznowska jednemu z radnych Śródmieścia Grzegorzowi Walkiewiczowi wręczyła kawałek wyciętego drzewa z parku. - Bardzo dziękuje za ten prezent. Oddam go do analizy dendrologicznej - odparł radny.

- Od 1994 roku pracuje pani w ZTP, a od 2003 roku jest pani dyrektorem tej instytucji. Co pani robiła przez ten czas, że ten park stał się tak zaniedbany? – dopytywali mieszkańcy.

- Park pod naszą opiekę przeszedł w 2000 roku. Już wtedy był bardzo zaniedbany. Wtedy też ruszyły przygotowania do rewitalizacji – wyjaśniła Kaznowska.

Będzie komisja rewizyjna?

Przewodniczący śródmiejskiej komisji rewizyjnej Maciej Chojnowski (PiS) zapowiedział, że będzie się starał, by komisja zajęła się sprawą wycinki w parku. Jak dodał, ma nadzieję, że na posiedzenie komisji trafi cała dokumentacja dotycząca wycinki drzew. - Musimy prześledzić całą procedurę - dodał radny.

Protesty po wycince

Sesja rady dzielnicy poświęcona parkowi to pokłosie toczącej się od kilkunastu dni dyskusji o wycince drzew w Ogrodzie Krasińskich. Z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części okolicznych mieszkańców. Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pniach wyciętych drzew. Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

Nowy park za 15 mln zł

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH

bf/roody

Pozostałe wiadomości

Radomscy policjanci zatrzymali po pościgu 20-letniego kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli. W trakcie ucieczki uszkodził radiowóz i zaparkowane auto. Był pod wpływem alkoholu i nie miał prawa jazdy.

Uciekał przed policją, uszkodził radiowóz. Za kierownicą pijany 20-latek bez prawa jazdy

Uciekał przed policją, uszkodził radiowóz. Za kierownicą pijany 20-latek bez prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

321 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 231 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 231 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Amatorska nauka jazdy zakończyła się kolizją ze słupem. Zarówno ucząca się jeździć, jak i właściciel samochodu byli pijani. Obojgu grożą poważne konsekwencje.

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmiertelny wypadek na terenie gminy Przytyk niedaleko Radomia. Policja podała, że 21-letni kierowca zginął na miejscu po tym, jak stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo.

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Zazdrość w powiecie żyrardowskim (Mazowieckie) zderzyły się dwie ciężarówki. Jedna osoba została ranna. Droga krajowa numer 50 jest zablokowana.

Zderzenie dwóch ciężarówek na obwodnicy Żyrardowa. Jedna osoba ranna

Zderzenie dwóch ciężarówek na obwodnicy Żyrardowa. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

47-letnia kobieta nagle wtargnęła przed jadący samochód. Kierująca nie zdążyła wyhamować i doszło do wypadku. Piesza doznała urazu głowy. Okazało się, że powodem jej nieprzewidywalnego zachowania był alkohol.

Pijana kobieta weszła pod nadjeżdżający samochód, dostała mandat

Pijana kobieta weszła pod nadjeżdżający samochód, dostała mandat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z piaseczyńskiej drogówki zatrzymali kierującą, która zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym. Okazało się, że to wykroczenie jest najmniejszym zmartwieniem kobiety. 37-latka wsiadła za kierownicę, choć miała sądowy zakaz prowadzenia samochodów.

Miała zakaz prowadzenia auta, zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym

Miała zakaz prowadzenia auta, zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiany czekają ulicę Saską na odcinku od alei Stanów Zjednoczonych do ulicy Zwycięzców. Wymienione zostanie ponad 1000 metrów kwadratowych chodnika, Zarząd Dróg Miejskich wyznaczy nowe miejsca parkingowe.

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie bloku przy Śródziemnomorskiej na warszawskim Mokotowie. Budowę 11-piętrowego budynku wcześniej wstrzymano po kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, zarzucając deweloperowi zmiany w projekcie. Słowem: rok temu balkony przy ścianie i pokoje z komórek były uznane za patologię. Dziś okazuje się, że wszystko jest zgodnie z przepisami.

Balkony przy ścianie i pokoje z komórek. Budowa była wstrzymana, ale jest pozwolenie na użytkowanie

Balkony przy ścianie i pokoje z komórek. Budowa była wstrzymana, ale jest pozwolenie na użytkowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mężczyzn wpadło na gorącym uczynku podczas wyrzucania śmieci pod Mławą. Na łąkę z auta dostawczego trafiły tworzywa sztuczne. Policjanci ustalili, że kierowca busa "miał ponad 0,70 promila alkoholu w organizmie".

Śmieci z busa wyrzucali na łąkę. Nie zauważyli policji. Kierowca był nietrzeźwy

Śmieci z busa wyrzucali na łąkę. Nie zauważyli policji. Kierowca był nietrzeźwy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmigłowiec awaryjnie lądował pod Mińskiem Mazowieckim. Pilot cywilnej maszyny posadził ją na leśnej polanie. Trzy osoby trafiły do szpitali, ich obrażenia nie są poważne. Jak doszło do wypadku? - Zgasł silnik. Pilot lądował na autorotacji. Płozy zamortyzowały uderzenie - ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Śmigłowiec lądował z wyłączonym silnikiem. Pilot i pasażerowie trafili do szpitali

Śmigłowiec lądował z wyłączonym silnikiem. Pilot i pasażerowie trafili do szpitali

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pod Wyszkowem kierowca opla stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi krajowej numer 62 i uderzył w drzewo. Autem podróżowały dwie osoby. Kierowca został ranny, a pasażer nie przeżył wypadku.

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Źródło:
tvnwarszawa.pl