"Od dnia 01.01.2016 r. do dnia 19.02.2016 r. na terenie Warszawy zdiagnozowano i zarejestrowano 18 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1" - czytamy w najnowszym komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Dwie osoby w szpitalu
Grupę tę stanowi 11 dzieci w wieku od 8 miesięcy do siedmiu lat oraz siedmioro osób dorosłych. Zgłoszenia zachorowań wpłynęły z czterech warszawskich szpitali oraz laboratoriów.
"Wszystkie zgłoszenia zachorowania potwierdzone są dodatnim wynikiem laboratoryjnym. Nie odnotowano zgonów z powodu zakażenia wirusem grypy A/H1N1 osób zamieszkujących w Warszawie. Na dzień 19.02.2016 r. dwie osoby dorosłe są w trakcie hospitalizacji" - podaje Sanepid.
Atakuje w komunikacji
Wirusem można się zarazić nie tylko od kaszlących czy kichających, ale także dotykając zakażonych powierzchni (klamki, przyciski w windzie, poręcz w autobusie), gdzie wirus może przetrwać wiele godzin. Jeśli mamy typowe objawy - gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze - trzeba udać się od lekarza, a gdy już wiemy, że to grypa - pozostać w domu, zachować dystans wobec rodziny i przyjaciół, unikać skupisk ludzi. Kaszlących dzieci nie należy wysyłać do przedszkola.Przy kaszlu i kichaniu trzeba zasłaniać usta i nos wewnętrzną stroną łokcia albo chusteczką, którą należy później wyrzucić do kosza. Z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h.
Jak się uchronić przed wirusem?
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia świńską grypą? – Należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami a w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych – zaleca Główny Inspektor Sanitarny. Jak dodaje, należy też zwrócić dużą uwagę na higienę między innymi: często myć ręce, zasłaniać usta i nos chusteczką podczas kichania i kasłania, czy unikać dotykania oczu, nosa i ust, co zapobiegnie roznoszenia zarazków.
Materiał programu "Polska i Świat" na temat wirusa:
Materiał programu Polska i Świat
kś/PAP/b
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com