Jeździ bez pasażerów, tylko jedną trasą. Tramwaj-symbol

TVN Warszawa

TVN24Tramwaj pamięci

W samo południe na ulice wyjechał zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim.

Tramwaj z gwiazdą Dawida to jedna z inicjatyw Fundacji Shalom, która organizuje w niedzielę w Warszawie oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pod patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Współorganizatorem, który udostępnił specjalny skład, są Tramwaje Warszawskie.

Pamięć o żydowskich sąsiadach

Tramwaj z gwiazdą Dawida ma przypomnieć mieszkańcom Warszawy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach.

Zabytkowy wagon wyjechał na ulice stolicy w samo południe. Kursuje bez pasażerów trasą: Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.

Obchody w stolicy

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie zaplanowano na godzinę 12 przed pomnikiem Bohaterów Getta. W programie uroczystości jest m.in. modlitwa ekumeniczna oraz oficjalne składanie wieńców. Wydarzeniami towarzyszącymi oprócz zabytkowego tramwaju z gwiazdą Dawida jest akcja "Światło Pamięci", czyli zapalenie symbolicznych świec w oknach domów o godz. 18.

"Płomień świec w oknach wszystkich domów będzie symbolizował naszą solidarność z ofiarami zagłady. Zawsze będziemy pamiętać. Bo my jesteśmy Pamięcią. Będziemy jej strzec przed zapomnieniem i koszmarem Zagłady" - tak przesłanie akcji "Światło Pamięci" wyjaśnia Fundacja Shalom.

27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia, 1945 roku obóz Auschwitz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Niemcy założyli obóz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości.

Kamera TVN24 odwiedziła symboliczny tramwaj:

Pusty tramwaj na ulicach
TVN24 / fot. PAP

PAP/kz