Jarmark żydowski organizowany, co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej jest częścią IX Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Licznie przybywający na trwający przez cały weekend jarmark warszawiacy oraz goście festiwalu z całego świata mają szansę zanurzyć się na chwilę w atmosferę przedwojennej, żydowskiej Warszawy.
Skosztuj koszernego jedzenia
Na gęsto rozstawionych na pl. Grzybowskim kramach i straganach sprzedawcy, często w tradycyjnych strojach, oferują m.in. najróżniejsze stare bibeloty i drobiazgi, a także porcelanę, figurki i ozdoby z motywami związanymi z kulturą żydowską. Warszawa Singera zawitała także na ul. Próżną, gdzie w restauracyjkach i knajpkach można skosztować koszernego jedzenia i trunków. W jednej z niewielkich oficyn prezentowana jest także przygotowana przez Muzeum Historii Polski wystawa śladami przeszłości Ger. Ger w języku jidysz to Góra Kalwaria, podwarszawska miejscowość przed wojną licznie zamieszkiwana przez Żydów.
Na czarno-białych fotografiach możemy zobaczyć m.in. budynek dawnego magistratu, żydowskie sklepiki, scenki z przedstawienia w teatrze żydowskim, a także zdjęcia ze spotkań towarzyskich młodzieży.
Święto manufaktury warszawskiejW jednej z bram wzrok przyciąga ekspozycja sztuki użytkowej i rzemiosła artystycznego. Kilka lat temu Gołda Tencer zaprosiła rzemieślników warszawskich i udostępniła im bramę na Próżnej 14.
- Potraktowaliśmy to jako święto manufaktur warszawskich. Prezentujemy wykonane ręcznie malarstwo na szkle, biżuterię, ubrania czy kowalstwo artystyczne, często zdobione motywami żydowskimi. Mamy nadzieję, że w ten sposób także przybliżymy kulturę żydowską, tak blisko związaną kiedyś z tą okolicą - mówił PAP wiceprzewodniczący stowarzyszenia Manufaktury Warszawskie Waldemar Prusak.
"Tam, gdzie kiedyś mieszkał"Jak zaznaczył, zainteresowanie ich ekspozycję, co roku jest bardzo duże. Wiele osób przyjeżdża specjalnie, by obejrzeć te kamienice, w których przed wojną mieszkali. - Dwa lata temu był starszy pan z Izraela, który godzinami stał na tym podwórku i ze łzami w oczach wpatrywał się w okna pierwszego piętra, gdzie, kiedyś mieszkał. Odwiedza nas także wielu turystów, część specjalnie przyjeżdża właśnie na festiwal - podkreślił Prusak.
SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALUIX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, którego organizatorem jest Fundacja Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim potrwa do 2 września. Jak co roku odbywa się w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, zaplanowano prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji.
Festiwal Warszawa Singera potrwa do 2 wrzesnia. Jeszcze w sobotę na placu Grzybowskim do 22:00 potrwają koncerty. Na jarmark żydowski można jeszcze wrócić w niedzielę.
SPRAWDŹ KTO ZAGRA NA KONCERCIE FINAŁOWYM w NIEDZIELĘ O 19:30
PAP/lata/par