Jaki: rowerzyści i kierowcy mogą żyć w jedności

Jaki zapowiada sieć szlaków rowerowych
Jaki zapowiada sieć szlaków rowerowych
TVN24
Jaki zapowiada sieć szlaków rowerowychTVN24

Był już grill na Poniatówce, konferencja w szaliku Legii, we wtorek nadszedł czas na rower. Kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki jednośladem przyjechał na poranny briefing i zapowiedział budowę sieci szlaków dla jednośladów.

- Jak wygramy wybory w Warszawie, to będziemy wspierali nie tylko komunikację zbiorową, ale także alternatywną. Postawimy na rowery - oświadczył na wstępie Jaki. Dodał, że jako prezydent chciałby przede wszystkim "rozwijać politykę zdrowego trybu życia", a jazda jednośladem w tenże zdrowy tryb życia doskonale się wpisuje.

Kandydat oświadczył, że zależy mu, by do planowania Warszawy na stałe "wprowadzać ideę szlaków rowerowych". - Nie dróg, nie ścieżek, które zazwyczaj są budowane wzdłuż remontowanych ulic, ale idee szlaków prowadzących z miejsca do miejsca - stwierdził. - Jeśli zostanę prezydentem, to w każdym nowym planie przestrzennym takie szlaki zostaną uwzględnione - zapewnił.

"Rowerzyści i kierowcy mogą żyć w jedności"

Jaki, co warte podkreślenia, nie krytykował rowerowej polityki ratusza tak drastycznie, jak robi to w przypadku innych dziedzin - z reprywatyzacją na czele. Wspólnie z obecnym na konferencji burmistrzem Bemowa Michałem Grodzkim przyznali, że po kilku latach zastoju, od trzech lat działania na rzecz rowerzystów podejmowane przez urząd to kroki w dobrą stronę.

- Istniejący system rowerowy w Warszawie w wielu miejscach działa całkiem nieźle, ale nie na miarę metropolii, jaką chce być Warszawa - powiedział Jaki.

Podkreślił jednak, że nie podoba mu się sposób, w jaki obecna ekipa rządząca miastem przeciwstawia sobie kierowców i rowerzystów. - My uważamy, że nie ma takiej potrzeby, a obie grupy mogą żyć w jedności - stwierdził.

- Będziemy starali się stosować takie rozwiązania, jak na przykład światła dedykowane rowerzystom, śluzy rowerowe i tam gdzie się da lewoskręty rowerowe - wyliczał kandydat prawicy i dodał - te instrumenty będziemy wprowadzać bez kolizji z komunikacją zbiorową i samochodową.

Wielokrotnie podkreślił, że zależy mu na "odseparowaniu dróg dla kierowców i rowerzystów". W czym wtórował mu burmistrz Grodzki. - W Warszawie drogi rowerowe posadawia się obok ulic. To często denerwuje i rowerzystów, i pieszych, i tych co poruszają się samochodami - mówił.

Podkreślił też, że jeśli szlaki dla rowerów byłyby oddzielone od zwykłych ulic, każdemu uczestnikowi ruchu byłoby wygodniej i bezpieczniej. Nie byłoby też obawy, że dziecko jadące na rowerze niechcący wyjedzie na ulice.

Szlaki w parkach i lokalnych uliczkach

Gdzie takie szlaki miałyby powstawać? Politycy prawicy widzą ja m.in. na skrajach parków, małych lokalnych uliczkach lub "na obrzeżach gruntów zaplanowanych pod budowę mieszkaniową". Do tego jednak - co podkreślił Grodzki - potrzebne są porozumienia ze spółdzielniami.

Obaj politycy mówili też o rozwijaniu komunikacji rowerowej nie tylko w kontekście codziennego alternatywnego transportu do pracy czy szkoły, ale także dobrego sposobu na rekreację.

- System rowerowy powinien być otwarty poza Warszawę. Jeśli w weekend ktoś z rodziną chce pojechać na przykład do Serocka, powinien mieć taką możliwość - powiedział Jaki.

530 kilometrów infrastruktury rowerowej

Przypomnijmy, obecnie sieć rowerowa w stolicy ma ponad 530 kilometrów - w tym 401 kilometrów dróg dla rowerów, 71 kilometrów ciągów pieszo-rowerowych i 65,5 kilometrów pasów i kontrapasów oraz ulic z dopuszczonym ruchem rowerów "pod prąd". W budowie i remoncie jest ponad 90 kilometrów nowej infrastruktury. Nowe odcinki - jak informują urzędnicy ratusza - mają przede wszystkim łączyć istniejące trasy w spójną sieć, tak by umożliwić podróżowanie rowerem na dłuższych trasach. W minione wakacje wyznaczone zostały pasy rowerowe m.in. na ulicach Tamka i Zajęcza. Połączyły one istniejące ciągi rowerowe po dwóch stronach Wisły tworząc pierwszą pełną trasę przez centrum Warszawy. Otworzono też kładkę dla pieszych i rowerzystów pod mostem Łazienkowskim. Do tej ostatniej odnieśli się na wtorkowej konferencji politycy prawicy.

- Kładka pod mostem to pierwszy i jedyny projekt, który zachowuje pewien standard. Do tego chcielibyśmy dojść - powiedział Michał Grodzki.

kw/r

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl