Spadła liczba osób zameldowanych w Warszawie. Mniej pieniędzy z podatków. Trzaskowski raportuje

Źródło:
PAP
Trzaskowski podsumował dwa lata swojej prezydentury
Trzaskowski podsumował dwa lata swojej prezydenturyTVN24
wideo 2/4
Trzaskowski podsumował dwa lata swojej prezydenturyTVN24

W czwartek radni udzielili prezydentowi Warszawy absolutorium z wykonania budżetu w 2020 roku. Wcześniej Rafał Trzaskowski przedstawił raport o stanie miasta. Mówił między innymi o spadającej liczbie osób zameldowanych w Warszawie i mniejszych wpływach do budżetu.

Jak przekazał w swoim wystąpieniu Trzaskowski, według danych Biura Spraw Obywatelskich i Administracji na 31 stycznia 2021 roku w Warszawie zameldowanych jest 1 693 588 mieszkańców, z czego 1 638 014 na pobyt stały, a 55 574 na pobyt tymczasowy. Liczba osób zameldowanych spadła względem stanu na rok poprzedni o 13 110 (dotyczy meldunków stałych i czasowych). W Warszawie w 2020 roku przebywało łącznie 35 742 cudzoziemców. Najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy, następnie Wietnamu i Białorusi.

Wzrosła liczba mieszkańców w sześciu dzielnicach: na Białołęce, w Wilanowie, Ursusie, we Włochach, w Wawrze oraz na Woli. Mniej meldunków było w 12 dzielnicach, z czego najmniej na Mokotowie, w Śródmieściu i na Pradze Południe.

Mimo mniejszej ogólnej liczby zameldowanych, w 2020 roku o 51 tysięcy osób więcej zapłaciło podatki za rok 2019 (ponad 1,4 mln osób). Jak podał ratusz, to największy roczny przyrost nowych podatników.

Poważnie zmalały wpływy z biletów i parkowania

Na potrzeby walki z pandemią w 2020 roku ze środków miasta został zakupiony sprzęt o wartości 7,7 miliona złotych i środki ochrony osobistej za 20 milionów złotych. Udało się zakończyć budowę Szpitala Południowego i rozpoczęto modernizację Szpitala Bielańskiego. W 2020 roku ruszyło Centrum Zdrowia Białołęka.

W 2020 roku dochody miasta spadały, a wydatki rosły. Dochody wyniosły 18 557 696 158, a wydatki 20 226 162 998 złotych. W wyniku ograniczeń pandemicznych zmniejszyły się wpływy do budżetu miasta z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (o ponad 36 procent), opłat parkingowych (o ponad 39 procent), podatku od czynności cywilnoprawnych (o 4,6 procent) oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (o 4,8 procent).

Miasto wypłaciło ponad miliard wsparcia z tarczy antykryzysowej. Blisko 3,5 tysiąca najemców lokali miejskich zapłaciło niższe czynsze, w sumie była to kwota 35 830 100 złotych.

Prezydent zaapelował też do radnych o współpracę, bez względu na przynależność polityczną. Potem na temat raportu wypowiedzieli się przedstawiciele klubów.

CZYTAJ TAKŻE: 100 zadań Rafała Trzaskowskiego. Plan na drugą połowę kadencji

"Nam jest wstyd za Warszawę"

Ewa Janczar z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do raportu, stwierdziła, że "spełnia wymagania ustawowe, jest bardzo spójny i przejrzysty. Jest spójny z tym, co widzimy, jak funkcjonuje nasze miasto".

- W raporcie widać, że został uruchomiony szereg programów pomocowych. Była to pomoc zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla mieszkańców. Wiele inwestycji było zrealizowane i kontynuowane pomimo ciężkiej sytuacji miasta - dodała i podsumowała, że klub KO pozytywnie rozpatrzy raport i zagłosuje za udzieleniem wotum.

Cezary Jurkiewicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do prezydenta, "żeby pracował bardziej dla Warszawy". - Nam jest pan bardzo potrzebny jako figura, która będzie budowała autorytet miasta. A często nam jest wstyd za Warszawę na zewnątrz - powiedział Jurkiewicz.

Dodał też, że prezydent powinien częściej bywać na sesjach rady miasta, a także odwiedzać mieszkańców i z nimi rozmawiać. Wypomniał prezydentowi Trzaskowskiemu, że "podczas pandemii w Warszawie panował chaos komunikacji".

Zaapelował, żeby prezydent był bardziej otwarty na współpracę z rządem. Jak zaznaczył, "radni PiS będą głosowali przeciw, bo nie znajduje pan czasu dla Warszawy. Bardziej się pan interesuje tym, co się dzieje poza nią".

Prezydent Trzaskowski odpowiedział na zarzuty radnego Jurkiewicza. - Prezydent miasta nie pracuje od 8 do 16, tylko ma nienormowany czas pracy. Pracujemy po nocach, w weekendy. Gdy zdarzało się, że nie było mnie w Warszawie, to brałem urlop. Gdy jestem w Warszawie, to pracuję po kilkadziesiąt godzin - powiedział Trzaskowski.

Wyjaśnił też, że chaos w komunikacji spowodowany był "decyzjami rządu, który wprowadzał je chaotycznie". - Otwierał parki, zamykał parki. W ostatniej chwili dowiadywaliśmy się o tych decyzjach - stwierdził.

Trzaskowski uzyskał absolutorium

Na czwartkowej sesji Rada Warszawy udzieliła Rafałowi Trzaskowskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowało 40 radnych, przeciwko było 17. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Warszawy wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za rok 2020. Za głosowało 41 radnych, przeciw 17, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl