Hymn Polski rozbrzmiał w Ogrodzie Saskim

[object Object]
Odśpiewali hymn w Ogrodzie SaskimArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

W Ogrodzie Saskim w samo południe odśpiewano hymn Polski. To część obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Hymn odśpiewano również w innych miastach kraju.

W parku przy fontannie zebrali się młodsi i starsi - stanęli pomiędzy rzeźbami ogrodowymi. O godzinie 12 wspólnie odśpiewali hymn Polski.

- Na miejscu była również wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, która przywitała zebranych. Później podziękowała za odśpiewanie hymnu - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje, mieszkańcy mieli ze sobą również flagi Polski i Unii Europejskiej.

Odśpiewanie hymnu w jednym dniu o tej samej porze to pomysł miasta Gdańska, w którym 4 czerwca trwają główne uroczystości 30. rocznicy przełomu roku 1989 roku. Wydarzenie odbyło się w samo południe także w innych miastach kraju - między innymi w Gdańsku czy Poznaniu.

30. rocznica wyborów

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę wyborów czerwcowych. 4 czerwca 1989 Polacy poszli na wybory, by - jak się okazało - dać wyraz niezadowoleniu wobec panującego systemu. Komunistyczna partia, która od końca II wojny światowej trzymała kraj twardą ręką, zachwiała się w posadach i kilka miesięcy później przestała istnieć, chociaż mogła liczyć na to, że czerwcowe wybory - owoc kompromisu Okrągłego Stołu - przedłużą jej życie. Stało się inaczej. Po wyborczym trzęsieniu ziemi po władzę - jeszcze niepełną - sięgnęła Solidarność, a wstrząsy wtórne obaliły komunistyczne reżimy w całym regionie.

JAK UPADŁ W POLSCE KOMUNIZM? OGLĄDAJ "STUDIO 4 CZERWCA"

ab/ran

Pozostałe wiadomości