Historie ukryte w detalu. Ożywiają powstańcze fotografie

Najciekawsze zdjęcia z Powstania - odcinek 1
Najciekawsze zdjęcia z Powstania - odcinek 1
MPW
Najciekawsze zdjęcia z Powstania - odcinek 1MPW

- Fotografie powstańcze są jak obrazy holenderskich mistrzów malarstwa, mają w sobie wiele ukrytych treści. Odkrywamy je przed widzami dzięki nowym technologiom – mówi o najnowszym projekcie Muzeum Powstania Warszawskiego jego dyrektor Jan Ołdakowski.

Najpierw na mapie z 1944 roku poznajemy miejsce i datę wykonania zdjęcia. Po chwili pojawia się sama fotografia, ożywiona dzięki technice dwuipółwymiarowej. Wirtualna kamera zbliża się do poszczególnych fragmentów obrazu. W tej samej chwili obok wyświetla się krótki opis.

Dostrzec to, co umyka

Tydzień temu na swoich profilach w portalach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego opublikowało pierwszą animację z cyklu "Najciekawsze zdjęcia Powstania". Jej autorem jest Stefan Bałuk, powstańczy fotograf i jeden z Cichociemnych. Wykonał je na nieistniejącym już skrzyżowaniu Siennej i Wielkiej, gdzie dziś znajduje się plac Defilad.

W pierwszej chwili widzimy przede wszystkim grupę powstańców przy barykadzie. Potem zbliżenie wydobywa inne elementy: transformator kioskowy, zdobyczne niemieckie bluzy, opaskę sanitariuszki i butelki z benzyną, a na koniec pokazuje architektoniczne tło – secesyjne kamienice przy Siennej.

- Czarno-białe zdjęcia w małym kontraście kryją przed widzami różne treści, po prostu tak mamy skonstruowany mózg. Postanowiliśmy zwrócić uwagę na rzeczy, które zwykle nam umykają. Wskazujemy je dzięki specjalnym quasi-animacjom. Zbliżenie i zatrzymanie pozwalają dostrzec dużo więcej niż widać na zwykłym płaskim zdjęciu – tłumaczy Jan Ołdakowski.

Detal w czasach hurtu

Nowa inicjatywa to także odpowiedź na nawał zdjęć historycznych, które niemal codziennie pojawiają się w internetowym obiegu. Kiedyś każde, które wypływało było szczegółowo analizowane przez historyków, opisywane przez varsavianistów, dyskutowane na forach przez pasjonatów, którzy nierzadko pomagali w identyfikacji miejsca czy okoliczności w jakich powstało. To przeszłość. Dziś narzędziem do oglądania stał się przede wszystkim przycisk "następne". Muzeum proponuje powrót do lupy.

- W internecie wszystko jest dostępne i wszystko traci znaczenie, stąd takie inicjatywy jak wystawy jednego eksponatu. My też postanowiliśmy przeciwstawić się tej inflacji skupiając na jednym zdjęciu i wydobyciu jego detali – opowiada nasz rozmówca.

Co tydzień, w czwartek będzie udostępniana jedna animacja. Muzeum ma z czego wybierać - w swoim archiwum zgromadziło już 30 tysięcy fotografii, z czego połowa z samego Powstania. Według Ołdakowskiego, każde można porównać do obrazu mistrza, którzy w każdym detalu "zaszył" jakąś treść. Dlatego w ramach nowego cyklu muzeum nie sięga po ikoniczne fotografie, lecz po te mniej znane, z pozoru całkiem zwykłe. - Z każdej można wiele wyczytać, ale to wymaga wiedzy i umiejętności. Nasi specjaliści z Działu Ikonografii i Fotografii je mają. Teraz będą dzielić się swoim doświadczeniem – podsumowuje.

Cichociemni na żywo

Biorąc pod uwagę wielkość muzealnych zasobów, będą to mogli robić latami. Potencjał projektu pokazuje liczba wyświetleń pierwszej animacji - obejrzało ją ponad 26 tysięcy internautów. Dziś premiera drugiego odcinka.

Na tym multimedialna ofensywa jego placówki się nie kończy. W ostatnich dniach muzeum zaczęło korzystać z nowej funkcji Facebooka – transmisji. W poniedziałek, z okazji 75. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren okupowanej Polski, fani na żywo mogli wysłuchać krótkiego wykładu o historii tej wyjątkowej formacji.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl