"Droga" nie "ulica", przystanek po złej stronie. Przebudowa Rosoła wstrzymana

Wstrzymana budowa odcinka ulicy Rosoła | targeo.pl

Wojewoda mazowiecki cofnął pozwolenie na budowę ulicy Rosoła. Na kilkunastu stronach uzasadnienia Zdzisław Sipiera punktuje prezydent Warszawy za uchybienia formalne, merytoryczne i czysto - nazwijmy to - "pisarskie". Urzędnicy muszą dokumenty poprawić i starać się o pozwolenie na budowę jeszcze raz.

Drogowy skończyli budowę drugiej nitki Relaksowej - od skrzyżowania z Wąwozową do skrzyżowania z Rosnowskiego. Lada dzień mieli pojawić się na nieposzerzonym jeszcze odcinku Rosoła - od Jeżewskiego do Wąwozowej, co miało być ostatnim etapem prac. Tak jednak nie będzie.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uchylił pozwolenie na budowę tego odcinka i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

"Droga", a nie "ulica"

Na kilkunastu stronach uzasadnienia Sipiera punktuje prezydent Warszawy (wydającą decyzję) za uchybienia formalne, merytoryczne i czysto - nazwijmy to - "pisarskie". Do tych ostatnich można zaliczyć złą nazwę inwestycji. "Zarówno w projekcie budowlanym jak i w decyzji zastosowano nazwę 'budowa ul. Rosoła/ul. Relaksowej', co jest niespójne z wolą ustawodawcy. "(…) Właściwym terminem do posługiwania się w przypadku postępowań prowadzonych na podstawie ustawy ZRID jest termin "droga" - czytamy w uzasadnieniu wojewody. Kolejne zarzuty to między innymi nieprawidłowo dołączone do dokumentów mapy. "Wszystkie załączone do wniosku dokumenty powinny być w oryginale bądź poświadczone zgodnie z zasadą KPA [kodeks postępowania administracyjnego - red.]" - pisze Sipiera i zauważa, że jedna z map "stanowi kolorową kserokopię, która nie została właściwie uwierzytelniona, co jest nieprawidłowe". W dalszych akapitach wojewoda mazowiecki wytyka z kolei, że załączone mapy są częściowo "niespójne" z dokumentacją, choć powinny stanowić "integralną całość".

"Prezydent m.st. Warszawy powinien zweryfikować przedstawione informacje i doprowadzić do poprawnego określenia terenu inwestycyjnego oraz do przedłożenia zgodnych z wnioskiem map podziałowych stanowiących integralną część wniosku" - czytamy w uzasadnieniu.

Przystanek nie po tej stronie

Dalej wojewoda wytknął też m.in. nieodpowiednie ulokowanie w projekcie inwestycji parkingu samochodowego oraz zatoki autobusowej. Ta ostatnia znajduje się w rejonie ulic Kulisiewicza i Rosnowskiego. Według Sipiery powinna znaleźć się za skrzyżowaniem, a nie do końca tak się stało.

"Z analizy części graficznej wynika, że co prawda zatoka autobusowa została zaprojektowana za skrzyżowaniem projektowanej ulicy Rosnowskiego i Relaksowej, niemniej jednak przed skrzyżowaniem Kulisiewicz i Relaksowej, co jest niewłaściwe" - informuje Sipiera. Następnie wojewoda zaznacza, że "w legendzie rysunku projektu zagospodarowania terenu nie wskazano rodzaju projektowanych zjazdów". Według Sipiery nie wskazano konkretnie, czy mają one charakter indywidualny, czy publiczny. Zwraca też uwagę, że wszystkie załączniki powinny być "właściwie opisane" oraz "opatrzone pieczęcią osoby upoważnionej do podpisywania decyzji administracyjnych w imieniu Prezydenta m.st. Warszawy z podaniem jej imienia, nazwiska oraz stanowiska służbowego".

Burmistrz: to skandal

Zarzutów jest więcej. Decyzja została wydana 7 maja. W mediach społecznościowych odniósł się do niej burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

"SKANDAL!!! Wojewoda mazowiecki wstrzymuje prace przy Rosoła i nakazuje ponowne rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na budowę. Kilka osób zaskarżyło decyzję z września 2017 - wojewoda nie podzielił ich zarzutów, ale znalazł swoje powody do wstrzymania prac!" - napisał Kempa.

Według burmistrza wojewoda miał obiekcje głównie do słownictwa. W swoim wpisie burmistrz wskazał, że dzielnica miała użyć w pozwoleniu określenia "miasto stołeczne Warszawa", a nie - zgodnie z przepisami "Prezydent m.st.Warszawy", a zamiast "droga" napisać "ulica".

O komentarz zapytaliśmy też rzeczniczkę wojewody Ewę Filipowicz, która przedstawiła sprawę w zupełnie innym świetle.

- Decyzja zawierała niespójność przedłożonych map podziałowych z wnioskiem inwestora, między innymi doszło do dwukrotnego dzielenia tych samych działek. Prezydent Warszawy powinien zweryfikować przedstawione informacje oraz złożone dokumenty, a następnie doprowadzić do poprawnego określenia terenu inwestycyjnego oraz do przedłożenia zgodnych z wnioskiem inwestora map podziałowych stanowiących załącznik do wniosku - tłumaczyła rzeczniczka. I dodała: "Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych wskazuje wyprost, że decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zatwierdza się podział nieruchomości. Linie rozgraniczające teren, w tym granice pasów drogowych, ustalone decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowią linie podziału nieruchomości". Dalej Filipowicz wskazała, że w części rysunkowej projektu zaprojektowano parking, który nie stanowi elementu drogi ani nawet obiektu lub urządzenia służącego do utrzymania dróg. Dodatkowo, jak podkreśla, w projekcie budowlanym zabrakło dokumentacji badań podłoża gruntowego oraz projektu geotechnicznego.

Kolejne opóźnienie

Prace w tym miejscu wstrzymywane są nie pierwszy raz. W ubiegłym roku drogowcy na dwa tygodnie musieli opuścić plac budowy przez znajdujące się na drzewie gniazdo sójki.

[object Object]
Przelot nad drzewemArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kz/kw//ec

Źródło zdjęcia głównego:  | targeo.pl

Pozostałe wiadomości

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl