Radni przyjęli zmiany w systemie ulg w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Pierwszą grupą, która nie musi kupować biletów są zasłużeni dawcy przeszczepów. Ci muszą przy kontroli pokazać legitymację "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" oraz dowód tożsamości.
Straż kolei, kontrolerzy
Uprawnienia uzyskali także umundurowani funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Ale ich uprawnienie obowiązuje wyłącznie w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej.
Bezpłatnie z komunikacji miejskiej skorzystają kontrolerzy czy kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania i wnieśli opłatę za postój. "Oczywiście korzystać z tego uprawnienia będą mogli wyłącznie w trakcie czynności służbowych i tylko na obszarze objętym płatnym parkowaniem" - zastrzega ZTM.
Bez biletu pojadą także dzieci osób prowadzących rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze. "Uprawnienie takie uzyskali także wychowankowie warszawskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Specjalnego Ośrodka Wychowawczego. Prawo do bezpłatnych przejazdów będą mieli do końca września w roku kalendarzowym, w którym skończą 21 lat. Dowodem uprawnień będzie spersonalizowana Warszawska Karta Miejska wydana przez ZTM po okazaniu zaświadczenia wystawionego przez stosowną jednostkę" - tłumaczą urzędnicy.
Doktoranci, studenci zagraniczni
Od października tańsze bilety kupią uczestnicy studiów doktoranckich oraz uczniowie i studenci z zagranicy. Takie osoby do tej pory korzystały z ulgi wyłącznie w przypadku biletów długookresowych. Z kolei prawo do ulgi 50 proc. uzyskały osoby ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Dokumentem poświadczającym uprawnienia będzie stosowna legitymacja.
Uchwała wejdzie w życie po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym - 1 października.
Przed 30 września należy wgrać e-hologram. Jak to zrobić?
Jak wgrać e-hologram w biletomacie ?
kz/gp
Źródło zdjęcia głównego: ZTM