Czuję się warszawiakiem, bo....

Festiwal Nowi Warszawiacy
Źródło: mat. organizatora
Jaka jest Warszawa? Kim są współcześni warszawiacy? Co sprawia, że tak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania i zdefiniować tożsamość społeczną mieszkańców miasta? Odpowiedzi szukają organizatorzy Festiwalu Nowi Warszawiacy. Aktualizacja.

Festiwal składa się z trzech filarów: animacji społecznych „Warszawa od środka”, działań artystycznych oraz debat, paneli dyskusyjnych i konferencji naukowej. Działania odbywające się w ramach festiwalu są próbą zmierzenia się z tożsamością stolicy, z oczekiwaniami jej mieszkańców i przyjezdnych.

- Przywilejem i wartością Warszawy od ponad 150 lat była jej inkluzywność i otwartość. Dzisiaj te wartości stanowią dla nas punkt wyjścia do ponownego odczytywania tożsamości współczesnego warszawiaka - mówią organizatorzy festiwalu.

Warszawiacy. Czyli kto?

Celem festiwalu jest przyjrzenie się procesom urbanizacyjnym i przemianom, jakie wywołują na różnych płaszczyznach: kultury miejskiej, architektury czy organizacji życia społecznego.

Organizatorzy chcą podjąć dyskusję na temat tożsamości współczesnego mieszkańca Warszawy w kontekście tych zmian, zastanowić się nad tożsamością stolicy przez pryzmat myślenia o niej jako mieście otwartym, mieście przyjezdnych, którego jednym ze źródeł rozwoju od XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej jest napływ nowych mieszkańców.

- Dziś dość pogardliwie mówi się o nich „słoiki”, z dumą podkreślając swoją warszawską tożsamość, jako sytuację zamieszkania Warszawy od pokoleń. „Mój dziadek/babcia walczyli w powstaniu” – przywołanie takiego faktu ma być jednym z dowodów na bycie „prawdziwym”, „lepszym” warszawiakiem. Mało kto pamięta, że w 1918 roku Warszawę zamieszkiwało ok. 700 000 mieszkańców, zaś w 1939 roku było ich już 1 300 000, czyli niemal dwa razy tyle. Podobnie było w latach 1860-1880, kiedy w Warszawie, pomimo zaborów, odnotowano blisko 200-procentowy wzrost populacji. W Warszawie szukano szczęścia, dobrej pracy, sukcesu. Tak było na początku jej miejskiego rozwoju, tak jest przecież i dziś. W powstaniu warszawskim walczyli w dużym stopniu właśnie nowi warszawiacy - mówi Hanna Nowak-Radziejowska, kuratorka Festiwalu, kierowniczka Muzeum Woli.

Jednym z elementów festiwalu są fotografie: "Czuję się warszawiakiem, bo" stworzone przez fotografa Rafała Gęburę:

Festiwal Nowi Warszawiacy. Aktualizacja

Czytaj także: