Popularny Zieleniak na Ochocie jest już czynny. Od soboty mieszkańcy mogą robić zakupy na terenie całego targowiska. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowano też festyn rodzinny. Była gra miejska, warsztaty i konkursy.
"Świeże warzywa i owoce od zawsze były atutem bazaru przy ul. Grójeckiej. I tak będzie nadal" – zapewniają pracownicy ratusza. Część Zieleniaka ruszyła wraz z początkiem lutego. Otwarto wówczas jedynie dziedziniec i kilka sklepów.
Kupcy podpisali umowy
W sobotę do dyspozycji oddano już wszystkie miejsca handlowe na parterze nowego targowiska. "Z początkiem czerwca kupcy podpisali umowy i przenieśli się na Zieleniak z tymczasowego targowiska przy ul. Skorochód-Majewskiego" – informuje ratusz.
Handlujący mają do swojej dyspozycji 42 miejsca samochodowe, 4 duże pawilony usługowe, 12 pawilonów od strony placu targowego, 8 pawilonów bez okien, 16 boksów z roletami, 41 boksów pojedynczych i 26 boksów podwójnych.
- Kupcy mają owoce, warzywa i inne artykuły spożywcze. Jest sporo osób, widać że nowy Zieleniak wzbudza zainteresowanie – mówi Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.
Dzień Dziecka na targowisku
Otwarcie targowiska połączono z Dniem Dziecka, który obchodziliśmy 1 czerwca. Z tej okazji na Zieleniaku odbył się festyn rodzinny. Między godziną 9.00 a 13.00 odwiedzający to miejsce mogli wziąć udział w specjalnej grze miejskiej, której tematem było właśnie targowisko. Zorganizowano też warsztaty artystyczne, pokazy sztukmistrzów i liczne konkursy.
Modernizacja targowiska przy ul. Grójeckiej rozpoczęła się w już 2012 roku. Hala miała być gotowa w 2014 roku, jednak tego terminu nie udało się dotrzymać.
Nazwa wybrana przez mieszkańców
O nazwie targowiska zdecydowali mieszkańcy w specjalnym sondażu przeprowadzonym pod koniec 2014. Było jedno pytanie: "Jaka nazwa dla nowego targowiska przy ul. Grójeckiej?"
Przepytanych zostało 120 osób, wśród których znaleźli się zarówno sprzedający (z długim i krótkim stażem), kupujący (w tym mieszkańcy okolicy, przyjezdne osoby z innych dzielnic, stali klienci, jak i osoby, które sporadycznie zaglądają na targowisko) oraz przechodnie.
Najwięcej, bo 41 proc. zaproponowało nazwę Zieleniak lub jej wariacje (Zieleniak na Banacha, Nowy Zieleniak). I ta nazwa widnieje na ścianie budynku – zielony neon wybrali warszawiacy także w sondażu.
kw