Centrum Weterana otwarte. "To dom zbudowany z cegieł i wdzięczności"

Przemówienie premier Ewy Kopacz
Źródło: TVN24
Premier Ewa Kopacz w niedzielę wzięła udział w otwarciu Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Instytucja ma służyć byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzować wiedzę o kontyngentach oraz pielęgnować pamięć o poległych i zmarłych.

- Jesteśmy z was dumni, Polska jest z was bardzo dumna. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu, światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego poświęcenia. To wy w imieniu tego wolnego świata to zadanie wypełniacie. Wasz profesjonalizm w połączeniu z celami misji, które się w imieniu Polski podejmujecie, wystawia jak najlepsze świadectwo przede wszystkim wam, ale również naszej ojczyźnie - mówiła do weteranów Kopacz.

- Otwieramy dziś Dom Weterana. To nasze Polek i Polaków podziękowanie za waszą służbę i poświęcenie. Mam nadzieję, że będziecie się tu czuli jak w domu, bo jest to dom. Dom zbudowany nie tylko z cegieł, ale zbudowany przede wszystkim z naszej wdzięczności - podkreśliła Kopacz.

Spotkanie wigilijne

Po uroczystości szefowa rządu weźmie udział w spotkaniu wigilijnym z weteranami i ich rodzinami.

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ma służyć pomocą i wsparciem byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzować wiedzę o kontyngentach, pielęgnować pamięć o 120 poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1955 r. i misji w Korei.

Data 21 grudnia - wybrana na dzień otwarcia centrum - nie jest przypadkowa. To rocznica zamachu z 2011 r. w Afganistanie, w którym zginęło pięciu polskich żołnierzy. Było to najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego zaangażowania w misje zagraniczne.

Ponad 11 tysięcy weteranów

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Status weterana - uprawniający m.in. do dodatków i rent i emerytur oraz ulg w przejazdach - ma obecnie ponad 11,5 tys. byłych i obecnych żołnierzy, a weterana poszkodowanego - ponad 540.

Status weterana lub weterana poszkodowanego ma też ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW.

Centrum Weterana działa przy ul. Puławskiej, w budynku zajmowanym dawniej przez WKU. Na dziedzińcu odsłonięto w niedzielę pomnik autorstwa prof. Macieja Aleksandrowicza z warszawskiej ASP, z rzeźbą sąsiaduje ściana pamięci, na której umieszczono 120 tabliczek z imionami tych, którzy zginęli na misjach.

CZYTAJ WIĘCEJ O CENTRUM WETERANA

PAP/b

Czytaj także: