Celiński może kandydować na prezydenta stolicy


Andrzej Celiński będzie kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta Warszawy. Jego start ma zostać ogłoszony w maju - poinformowała Polska Agencja Prasowa powołując się na źródła w partii. W rozmowie z tvnwarszawa.pl polityk przyznał, że propozycję dostał, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął.

Dotychczas swojego kandydata w stolicy zaprezentowały Platforma Obywatelska i Nowoczesna - będzie nim poseł Platformy Rafał Trzaskowski (polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać jego zastępcą w ratuszu). Niedługo swego kandydata ma przedstawić też Prawo i Sprawiedliwości. Według doniesień medialnych ma to być wiceminister sprawiedliwości i szef komisji do spraw reprywatyzacji Patryk Jaki. Ale mówi się też Michale Dworczyku, byłym wiceministrze obrony narodowej, dziś szefie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Liczą na 12 procent poparcia

Jak podała PAP, SLD planuje ogłosić start Andrzeja Celińskiego po 1 maja. Ugrupowanie liczy, że były minister kultury zdobędzie przynajmniej 10 procent głosów warszawiaków i dzięki temu pomoże Sojuszowi wprowadzić kilku radnych do rady miasta.

- Celiński to dobry kandydat. Myślę, że przy tej wojnie PiS z Platformą i między dwoma młodymi kandydatami - Jakim i Trzaskowskim część ludzi może szukać alternatywy i głosować właśnie na Celińskiego - podkreśla w rozmowie z PAP polityk z władz SLD.

Jak dodaje, partia zamówiła sondaż, z którego wynika, że na Celińskiego chce głosować 8 procent wyborców. - 8 procent na starcie to naprawdę dobry wynik. Jeśli w kampanii uda nam się dodać do tego jeszcze 4 procent, to będziemy już mieli 12, a to da nam 7-8 mandatów w radzie miasta - podkreśla rozmówca PAP. I przyznaje, że celem SLD jest ewentualna koalicja z PO w Radzie Warszawy, dlatego też nie wyklucza, że Sojusz mógłby w drugiej turze wyborów poprzeć Trzaskowskiego.

"Muszę przeanalizować"

Portal tvnwarszawa.pl zapytał o sprawę samego zainteresowanego. - Dostałem propozycję kandydowania z poparciem SLD. Dla mnie to było bardzo nieoczekiwane i powiedziałem, że muszę porozmawiać z wieloma osobami i przeanalizować sytuację, żeby odpowiedzieć - mówi nam Andrzej Celiński.

I dodaje, że z jego strony decyzja o kandydowaniu nie zapadła. - Nie powiedziałem "nie", ale też nie powiedziałem "tak". Potrzebuję przynajmniej dwóch-trzech tygodni na przeanalizowanie tej propozycji. Powiedziałem również, że jeżeli postanowią inaczej, to nie będę rozpychał się w tej sprawie - zdradza Celiński.

Z rozmów PAP z politykami SLD wynika, że ugrupowanie poważnie rozważało pójście do wyborów w stolicy razem z Platformą i Nowoczesną, które 14 kwietnia ogłosiły wspólny start (m.in. do sejmiku Mazowsza, Rady Warszawy i rad dzielnic) pod szyldem: "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". "Gazeta Wyborcza" pisała również, że wówczas wiceprezydentem mógłby być Sebastian Wierzbicki. - W głosowaniu na zarządzie przeważyła jednak opcja samodzielnego startu - mówi PAP ważny polityk Sojuszu.

SLD planuje też wystawienie własnych list w wyborach do sejmików województw. W niektórych miastach jednak partia ma zamiar popierać kandydatów Platformy. Tak jest np. w Łodzi, gdzie Sojusz wesprze reelekcję obecnej prezydent tego miasta Hanny Zdanowskiej.

Były działacz opozycji

Andrzej Celiński (ur. w 1950 r.) to były działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, sygnatariusz listu w obronie robotników z Radomia i Ursusa, także współpracownik Komitetu Obrony Robotników. W latach 1989–1990 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Po 1989 roku był m.in. senatorem (1989-1993), później posłem (1993-1997), wybranym z listy Unii Demokratycznej.

W 1999 r. Celiński związał się z SLD; w latach 2001-2002 był ministrem kultury w rządzie Leszka Millera, także posłem III kadencji (2001-2005). W 2004 r. odszedł z Sojuszu i wraz z m.in. Markiem Borowskim założył Socjaldemokrację Polską (SdPl). W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz kolejny uzyskał mandat poselski z listy koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, Unia Pracy, Partia Demokratyczna). Później związał się z Partią Demokratyczną, której był szefem w latach 2012-2015. Obecnie Celiński pozostaje bezpartyjny.

Pierwsza tura wyborów samorządowych powinna się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

ZOBACZ TEŻ KONFERENCJĘ TRZASKOWSKIEGO I RABIEJA:

[object Object]
Trzaskowski: chcemy odwrócić logikę planowania miastaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/ran/b

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl