Budżet obywatelski na Pradze Południe. "Cała Warszawa z nas żartuje"

38 przejść na kilometrze ścieżki
38 przejść na kilometrze ścieżki
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
38 przejść na kilometrze ścieżkiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Droga rowerowa przecięta 38 przejściami, nieudane poręcze ukryte w trawie, skromne urządzenie zamiast efektownego placu do ćwiczeń. Na Pradze Południe realizacja projektów z budżetu partycypacyjnego skończyła się pośmiewiskiem.

– To była pierwsza edycja budżetu, wiele rzeczy stanowiło dla nas nowość i mogło sprawiać problemy – przyznaje Andrzej Wójcik, naczelnik dzielnicowego wydziału infrastruktury, odpowiedzialnego za realizację projektów budżetu partycypacyjnego. I zapewnia, że będą poprawiać projekty w porozumieniu z pomysłodawcami.

38 przejść na kilometr

Jako pierwsza do poprawki kwalifikuje się słynna już droga rowerowa wzdłuż ulicy Łukowskiej. Na odcinku kilometra wyznaczono tam aż 38 przejść dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich orzekł, że wykonano ją niezgodnie z projektem (i tak niedoskonałym), dlatego nie zamierza jej nawet odebrać.

– Zdajemy sobie sprawę, że cała Warszawa z nas żartuje – wzdycha Wójcik i przyznaje, że podczas realizacji nie wszystko zostało dopatrzone. – Wybudowaliśmy ją w dość wąskim pasie drogi, w miejscu, gdzie mamy dużo przejść osiedlowych. Nie popisaliśmy się, ale też wyciągnęliśmy z tego wnioski – zapewnia.

Droga zostanie poprawiona "najszybciej jak się da", najprawdopodobniej wiosną.

"Zabrakło wyobraźni"

Opozycja z rady dzielnicy pracę urzędników ocenia bardzo krytycznie i obarcza winą za niedociągnięcia. Zdaniem radnego Dariusza Lasockiego (PiS), zaniedbania wynikają z niedokładnej weryfikacji projektów. - Już na tym etapie powinno się określić, co można zrealizować, a czego nie. Brakuje tu wyobraźni i niepotrzebnie rozbudza się nadzieję aktywnych mieszkańców - ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Najlepszym przykładem jest jego zdaniem park Nad Balatonem, gdzie zamiast placu do ćwiczeń stanęło... jedno urządzenie. – O tym, że pomysłu nie da się wykonać, dowiedzieliśmy się już po głosowaniu – przypomina Lasocki.

Na stronie internetowej budżetu partycypacyjnego czytamy, że wybrany przez mieszkańców plac do ćwiczeń został zrealizowany, ale "konieczne było zmodyfikowanie projektu związane z ograniczonymi możliwościami zagospodarowania parku". Wójcik tłumaczy, że na przeszkodzie stanęły... utarczki z projektantem. – Nie wyraził zgody na umieszczenie w parku żadnego urządzenia. Ostatecznie udało nam się go ubłagać o jedno – tłumaczy.

"Plac do Kalisteniki" na Gocławiu
"Plac do Kalisteniki" na GocławiuMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

– Dlaczego nikt nie sprawdził tego wcześniej? – pyta Lasocki. Wójcik odpowiada, że przed głosowaniem "projektant był nieosiągalny". A z efektu końcowego niezadowoleni są przede wszystkim mieszkańcy. "To fuszerka" – komentowali na forum tvnwarszawa.pl.

Wójcik zapowiada, że projekt uda się naprawić. Ma zostać zrealizowany w zaproponowanym kształcie, ale... w innym miejscu; przy ulicy Kwarcianej. - Tam też planujemy siłownię plenerową, więc będzie to nieco większy kompleks – tłumaczy.

Ale projektu z poręczami broni. – Jeśli chodzi o poręcze gimnastyczne, z których też się śmieją, to akurat ten projekt jest wykonany zgodnie z oczekiwaniami projektodawcy. Podczas realizacji cały czas byliśmy z nim w kontakcie i on jest zadowolony. Sprawę nakręcają wyłącznie media. Nic więc zmieniać nie będziemy – ucina.

Dlaczego jednak urzędnicy nie podpowiedzieli projektodawcom, że urządzenia warto umieścić na innym podłożu, nie w trawie? – To nie jest naszą rolą. Jeśli mieszkaniec chce konkretne miejsce, zakładamy, że podjął świadomą decyzję. Jeśli zaś sam proponuje zmiany, wtedy jesteśmy otwarci na rozmowy – tłumaczy.

Odpowiedzialność po stronie dzielnicy

Krytykowane projekty to jednak tylko część tego, co zrealizowano w ramach budżetu partycypacyjnego. W 2015 roku, w dzielnicy, do realizacji zakwalifikowano 42 projekty. Udało się wykonać prawie wszystkie - na wykonanie czekają jeszcze dwa. Ale doświadczenie pokazuje, że od ilości ważniejsza jest jakość. A porażki mogą skutecznie ośmieszyć ideę budżetu. Co na to miasto?

– Projekty muszą służyć mieszkańcom w takim wymiarze, jak zostało zaplanowane i być zgodne z pierwotnym kształtem – odpowiada Marek Jezierski z ratusza i dodaje, że miejskie Centrum Komunikacji Społecznej stara się nie wtrącać w dzielnicowe problemy. – Interweniujemy tylko wtedy, kiedy pojawiają się informacje o znacznych nieprawidłowościach. Takie pojawiały się w przypadku słynnej ścieżki rowerowej, która będzie zmieniana. W sprawie pozostałych projektów nie było zgłoszeń – dodaje i podkreśla, że główna odpowiedzialność za prawidłową realizację wniosków leży jednak po stronie dzielnicy.

Mimo to Jezierski stara się bronić urzędników. – Często jest to splot niespodziewanych okoliczności, o których dowiadujemy się dopiero w trakcie realizacji. Są to różne niebezpieczeństwa ukryte w gruntach, problemy organizacyjne bądź prawne – mówi i jako przykład podaje opóźnienia w realizacji projektów rowerowych. – Rozporządzenie ministra dotyczące jazdy pod prąd weszło w życie dopiero w październiku. W związku z tym niektóre projekty musiały poczekać, lecz mieszkańcy byli o tym poinformowani.

Na koniec dodaje: - Realizujemy 95 proc. wniosków. To dobry wynik!

Karolina Wiśniewska

Projekty do kolejnej edycji budżety obywatelskiego można zgłaszać do 15 stycznia 2016 r. Więcej dowiesz się na stronie miasta.

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl