"Wielkie podziękowania dla projektantów i wykonawców pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, którzy, pomimo wielu trudności i rzucanych pod nogi kłód, realizują misję upamiętnienia tej największej po IIWŚ tragedii narodu polskiego" – napisał na Twitterze minister.
Dołączył kilka zdjęć z budowy. Widzimy na nich osadzoną w ziemi, obudowaną betonowymi płytami metalową konstrukcję. Pnie się kilka metrów nad poziomem gruntu, zarysowując schodkowy kształt przyszłego monumentu.
Wielkie podziękowania dla projektantów i wykonawców pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, którzy, pomimo wielu trudności i rzucanych pod nogi kłód, realizują misję upamiętnienia tej największej po IIWŚ tragedii narodu polskiego. pic.twitter.com/uBFTPeJJIA— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) 8 marca 2018
Mimo sprzeciwu radnych
Pozwolenie na budowę komitet budowy pomników wszystkich ofiar oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał 20 lutego. Ten pierwszy monument powstaje na pasie zieleni między placem Piłsudskiego a ulicą Królewską. Prace odbywają się pod dużym białym namiotem, który ustawiono miesiąc temu. Startem prac budowlanych zaskoczone były władze Warszawy.
Rada Warszawy, głosami Platformy Obywatelskiej, przyjęła stanowisko, w którym przeciwstawia się budowie pomnika smoleńskiego w tym miejscu. W praktyce stanowisko niewiele zmienia - nie rodzi skutków prawnych, ponieważ działka należy do Skarbu Państwa, a zarząd nad nią przejął wojewoda.
Ratusz twierdzi, że sprawa nie jest zamknięta, bo na protokole przekazania nie ma podpisu reprezentanta miasta. Poinformował już o złożeniu odwołania do ministra infrastruktury i wniosku do wojewody o uznanie za stronę w sprawie.
Budowa pomnika smoleńskiego
Budowa pomnika smoleńskiego
kz/b