"Warszawa jest miastem dwóch powstań. To dowodzi, jak silny jest polski imperatyw w dążeniu do wolności"

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Minister Gliński o wystawie upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim
Minister Gliński o wystawie upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim TVN24
wideo 2/2
TVN24Minister Gliński o wystawie upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli zorganizowano seminarium poświęcone 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jego elementem jest otwarcie wystawy upamiętniającej bohaterski zryw. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił, że "Warszawa jest miastem dwóch powstań", a to dowodzi, "jak silny jest polski imperatyw w dążeniu do wolności".

- Historia Polski obfituje w wydarzenia piękne i chwalebne, ale wiele w niej też momentów bardzo trudnych, skompilowanych i pełnych cierpień. Wiele z nich wydarzyło się od momentu utraty przez Polskę suwerenności, kiedy w 1795 roku na 123 lata nasz kraj zniknął z mapy świata, brutalnie podzielony przez państwa zaborcze. W ciągu tych lat Polacy niejednokrotnie starali się zrzucić zaborcze jarzmo i wybić się na niepodległość. Zbrojna walka o niepodległy byt państwowy stała się doświadczeniem wielu pokoleń naszej wspólnoty narodowej wywodzących się z różnych grup etnicznych, kulturowych i społecznych - powiedział podczas swojego wystąpienia Gliński.

Miasto dwóch powstań

- W trakcie II wojny światowej Polska znowu znalazła się pod okupacją. Tym razem niemiecką i sowiecką. W tym czasie mimo ogromnych represji, nieustannego zagrożenia i strachu w Warszawie wybuchły dwa powstania. Powstanie w warszawskim getcie, którego 80. rocznicę właśnie obchodzimy, to pierwsze powstanie wielkomiejskie i zarazem największy zryw ludności żydowskiej w trakcie niemieckiej okupacji. Kolejnym było trwające 63 dni powstanie warszawskie z 1944 roku - mówił. - Warszawa jest zatem miastem dwóch powstań. To dowodzi, jak silny jest polski imperatyw w dążeniu do wolności - podkreślił wicepremier.

Wystawy, koncerty i spektakle. Jest program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Zwrócił uwagę, że incydenty na tle nienawiści rasowej zdarzają się również dzisiaj. - Warto jednak podkreślić, że w Polsce mają one charakter jednostkowy i przybierają zwykle formę bezmyślnych aktów wandalizmu. Akty te zawsze spotykają się z potępieniem zarówno na poziomie państwowym (...), jak i społecznym - dodał. - W Polsce nie ma przyzwolenia i miejsca na antysemityzm. Żydzi w Polsce mogą czuć się bezpiecznie. (...) Rocznie w Polsce notowanych jest 150 incydentów antysemickich. W tym samym czasie chociażby w Niemczech jest ich 15 razy tyle. Antysemityzm należy zwalczać w każdej jego postaci - zaapelował Piotr Gliński.

CZYTAJ TEŻ: Hanna Krall została honorową ambasadorką akcji "Żonkile"

"Umierali z wolą walki"

Była szefowa polskiej dyplomacji, a obecnie europosłanka PiS Anna Fotyga zaznaczyła, że powstanie w getcie jest częścią historii państwa polskiego. - Przypominam przy tej okazji słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że racje we współczesnym świecie nie są rozłożone równo. Rację mają ci, którzy walczą o wolność. Nie ma wątpliwości, że powstańcy z getta (...) umierali z wolą walki, umierali z godnością, z bronią w ręku, pokazując całemu światu, że nie zgadzają się na zbrodnie niemieckie, hitlerowskie w czasie II wojny światowej wobec narodu żydowskiego. Ale też walczyli w imieniu Polski. Polska od pierwszego do ostatniego dnia ten opór pokazywała - podsumowała współorganizatorka konferencji.

Adam Bielan podkreślił, że powstanie w getcie "było znakiem nadziei dla świata, że Żydzi nie odejdą w noc w milczeniu". - Będą walczyć o przeżycie i o wartości, które czynią nas ludźmi. To testament siły, jakim jest solidarność i wspólnota - skonkludował eurodeputowany PiS.

CZYTAJ TEŻ: "Nie bądź obojętny" przesłaniem 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Uczczą ją niemal setką wydarzeń.

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości