Do Portu Czerniakowskiego wybrał się również Dawid Krysztofiński, by zweryfikować to, co pojawiło się na stronie Hanny Gronkiewicz-Waltz.
- Nabrzeże od strony Wisłostrady jest wyłożone kamieniami. Konieczne są prace uzupełniające zieleń, ponieważ widać jeszcze gołe pasy ziemi – mówi Krysztofiński. Potwierdza również, że brama do portu została otwarta. Na filmie widać, jak warszawiacy korzystają z tego udogodnienia i wypływają kajakami z portu na Wisłę:
W porcie pojawili się kajakarze
Zaczęło się od Fajansa
Port Czerniakowski został zbudowany w 1904 roku jako zaplecze techniczne Żeglugi Parowej Maurycego Fajansa. Przy budowie portu wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu powstałe w wyniku powodzi w 1884 roku, tzw. Łachę Czerniakowską. Głównym elementem portu była pochylnia z napędem ręcznym ułatwiającym wodowanie statków. Znajdowała się tam również stocznia.
W czasie okupacji w porcie swoją siedzibę miała niemiecka administracja wodna Wasserstrasenbau Amt. W czasie Powstania Warszawskiego w porcie stacjonował wachtkuter Pionier, który z Wisły ostrzeliwał pozycje powstańcze. W basenie portu zatopiony został wówczas statek Atlantic oraz holownik Stanisław Kozietulski.
Po wojnie pochylnię zasypano gruzem, a na początku lat 60. zlokalizowano tam przystań Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
Hanna Gronkiewicz-Waltz z wizytą w Porcie Czerniakowskim
Zbudowali statek dla "Faraona"
W 1965 roku w Warszawskiej Stoczni Rzecznej wykonano replikę egipskiego statku na potrzeby filmu "Faraon" Jerzego Kawalerowicza.
W latach 70., po likwidacji stoczni, port stał się już jedynie miejscem rekreacyjno-turystycznym.
lata/mz