Bony na wynajem i wykup lokali. Mieszkaniowe propozycje Jakiego

[object Object]
Patryk Jaki zapowiada budowę większej liczby mieszkańTVN24
wideo 2/3

Budowa nowych mieszkań komunalnych, możliwość wykupienia lokali przez najemców i specjalny bon o wartości tysiąca złotych dla lokatorów, którzy chcą wynająć mieszkanie na wolnym rynku, ale ich na to nie stać - to kolejne propozycje Patryka Jakiego w prekampanii wyborczej. "Czyny, nie słowa" - odpowiada mu na Twitterze obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W czwartek kandydat na prezydenta Warszawy przedstawił pomysły na rozwiązanie problemów z zakresu polityki mieszkaniowej. Tych jest nie mało. Kolejki lokatorów oczekujących na lokale komunalne liczą setki osób, zaś zakup czy wynajem mieszkania na wolnym rynku - ze względu na wysokie ceny - nie dla wszystkich jest osiągalny.

Tradycyjnie Patryk Jaki nie omieszkał skrytykować obecnych władz Warszawy za zbyt wolną budowę mieszkań. - Miasto oddaje dziś, w różnych latach, ale około 280 mieszkań rocznie na całą Warszawę. To stanowczo za mało. To można zmienić - mówił. Deklarując, że sam wybuduje ich "pięć razy więcej", a sprawy mieszkaniowe będą "wysoko na liście jego priorytetów" (choć to samo kandydat prawicy mówił także w kontekście sportu, żłobków czy komunikacji).

Jaki na czwartkowej konferencji pojawił się w towarzystwie burmistrza Pragi Północ Wojciecha Zabłockiego, burmistrza Bemowa Michała Grodzkiego i posła Prawa i Sprawiedliwości (byłego burmistrza Pragi Północ) Pawła Lisieckiego.

Wykup mieszkań z bonifikatą

Pierwsza deklaracja, którą złożyli wspólnie to możliwość wykupu mieszkań na wynajem z bonifikatą od 70 do nawet 90 procent - uzależnioną czasu najmu. Im dłuższy, tym wyższa bonifikata.

- Możliwość wykupu dotyczyć będzie tylko starszego zespołu mieszkaniowego, gdzie miasto w tej chwili i tak nie ma środków, by inwestować, a lokale podlegają regularnej degradacji - powiedział Jaki.

Co to znaczy "starszy zasób"? Jak doprecyzował poseł Paweł Lisiecki, chodzi o mieszkania, które mają 15 lat i więcej. Młodsze mają zostać w zasobie miasta. - Ważnym kryterium wykupu będzie płacenie podatków w Warszawie - oznajmił poseł. Poza tym, wykupionego mieszkania nie będzie można sprzedać co najmniej przez pięć lat od chwili wykupu.

Możliwość wykupu mieszkań stoi w sprzeczności, z obecnymi strategiami władz Warszawy, które stoją na stanowisku, by nie wyzbywać się lokali z własnego zasobu, ale stawiać na ciągłe jego poszerzanie.

Pięć razy więcej mieszkań

Patryk Jaki też przekonuje, że mieszkań powinno być więcej, ale nowych i w lepszym stanie technicznym - to drugi punkt z zaprezentowanego w czwartek programu. Kandydat przekonywał, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży starych lokali byłyby przekazywane na budowę nowych. Poza tym, fundusze miałyby pochodzić również z "przekształcenia użytkowania wieczystego we własność". - Chcemy zaproponować system 1 do 1: jedno mieszkanie sprzedane, jedno nowe wybudowane dla miasta - oznajmił Jaki.

- Obecnie jest [budowanych - red.] 280 mieszkań rocznie, możemy to zwiększyć nawet pięciokrotnie. To pozwoli wybudować pięć tysięcy mieszkań, czyli tyle ile mniej więcej oczekujących na listach na lokal - powiedział burmistrz Bemowa Michał Grodzki.

Do budowy nowych mieszkań potrzebne są jednak nie tylko fundusze, ale też grunty. Co z nimi? Grodzki mówił o tym dość ogólnikowo. - Pozyskanie nowych gruntów pod cele inwestycyjne to zadanie dla urzędników - powiedział. - Nie muszą to być świetne lokalizacje, jak ostatnio na Piaskowej czy Pełczyńskiego. Mogą to być gorsze lokalizacje. Chodzi o to, żeby mieszkania powstawały - dopowiedział.

Na koniec dodał, że główne źródło obecnych problemów z zasobem mieszkaniowym to "niezbyt wysoka sprawność urzędnicza". - Dokumenty tkwią po wiele miesięcy w jednych biurach i dlatego mieszkania i inne inwestycje toczą się zbyt wolno. Jak wyliczyliśmy i jak podają źródła miejskie, koszt mieszkania bez gruntu to 190 tysięcy złotych, więc to nie są stawki tak wysokie, żeby Warszawa nie mogła sobie na nie pozwolić - mówił burmistrz.

Dziś 1 cz. programu mieszkaniowego dla warszawiaków pod dyskusje. Będziemy budowali 5 x więcej niż HGW i R.Trzaskowski. Stworzymy sieć tanich mieszkań na wynajem dla rodzin i studentów. Prawdziwa europejska stolica musi dbać o politykę mieszkaniową. #Jaki2018 pic.twitter.com/0X4UHMMCPH— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 21 czerwca 2018

Bon mieszkaniowy

I ostatnia propozycja, którą w czwartek przedstawili politycy prawicy to bon mieszkaniowy. Jej pomysłodawcą jest burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki. Nie jest to nowa inicjatywa - Zabłocki prezentował ją już rok temu, w maju.

Bon mieszkaniowy to - jak wskazał Jaki - tysiąc złotych miesięcznie, choć Zabłocki wskazał, że "można pomyśleć o zwiększeniu do półtora tysiąca". Miałby trafiać do lokatorów komunalnych, którzy zamiast wynajmować lokal komunalny od miasta, mieliby wynająć mieszkanie na wolnym rynku.

- To program dobrowolny dla lokatorów komunalnych. Mieliby wybór: albo czekają na lokal komunalny, a w tej chwili czas oczekiwana na Pradze wynosi od dwóch do trzech lat, albo wynajmują na wolnym rynku - powiedział Zabłocki. Przyznał, że jego zdaniem program cieszyłby się popularnością "szczególnie wśród młodych ludzi i młodych rodzin, które chcę się usamodzielnić, rozkwaterować ze swoimi rodzicami i zacząć prowadzić własne życie".

Wskazał też, że lokatorzy dostający bon byliby poddawani regularnej weryfikacji (głownie dochodowej), a gdyby się okazało, że stać ich już na wynajęcie czegoś bez pomocy miasta - wycofywani z programu.

Bon - co ważne - nie byłby przydzielany w "żywej gotówce", ale właśnie w postaci bonu/talonu, który w urzędzie dzielnicy realizowałby właściciel mieszkania, z którym dany lokator komunalny zawiązał umowę.

Jaki zapowiedział, że to nie koniec propozycji związanych z polityką mieszkaniową. W piątek mamy poznać "kolejne pomysły i szczegółowe pomysły na ich realizację".

Czyny, nie słowa

Na odpowiedź obecnych władz Warszawy nie trzeba było długo czekać. Hanna Gronkiewicz-Waltz już we wtorek (pierwotnie konferencja Jakiego była zaplanowana na wtorek, została przeniesiona na czwartek i piątek) napisała na Twitterze: "Kandydat Jaki dziś ma mówić o programie mieszkaniowym. Może wytłumaczy na swojej konferencji, dlaczego w 2013 r. nie poparł programu Mieszkanie dla Młodych".

W czwartek prezydent Warszawy przypomniała się ponownie. Tym razem wypominając Jakiemu trzy miliony mieszkań obiecane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego w 2006 roku (kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość). "Czy ktoś widział te 3 mln mieszkań? Za to Warszawa faktycznie buduje i remontuje mieszkania, by służyły warszawiakom" - napisała Gronkiewicz-Waltz.

"Czyny, nie słowa". #Wiarygodność obozu politycznego kandydata Jakiego ws. programów mieszkaniowych jest już legendarna. Chce budować 5 razy więcej niż obecnie. Czy ktoś widział te 3 mln mieszkań? Za to @warszawa faktycznie buduje i remontuje mieszkania, by służyły warszawiakom. pic.twitter.com/0ZFq6e0dLk— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 21 czerwca 2018

Trzaskowski też obiecuje

Propozycje na rozwiązanie problemów z mieszkalnictwem przedstawił też (w kwietniu) konkurent Jakiego - Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej obiecał: tańsze mieszkania na wynajem, wzmocnienie zasobu mieszkań komunalnych oraz złożenie poprawek do małej ustawy reprywatyzacyjnej, które uniemożliwią oddawanie mieszkań z lokatorami.

- Będziemy dalej wzmacniać zasób miasta Warszawy, jeżeli chodzi o mieszkania komunalne. Przede wszystkim poprzez remonty, adaptacje pustostanów, tak żeby w roku 2030 roku ten zasób wynosił właśnie 100 tysięcy mieszkań - zapowiedział poseł.

[object Object]
Trzaskowski o tanich mieszkaniach na wynajemTVN24
wideo 2/2

kw/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl