Narodowy Bank Polski wydał serię monet upamiętniających Bolesława Prusa. Okazją stały się rok pisarza oraz setna rocznica jego śmierci.
NBP wyemituje trzy monety poświęcone pamięci Prusa: złotą o nominale 200 zł, srebrną 10-złotówkę oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold. Zaprojektowała je Roussanka Nowakowska, a tradycyjny awers z orłem – Ewa Tyc-Karpińska.
Na tle Starówki
Głównym motywem graficznym rewersu monety złotej jest popiersie Bolesława Prusa. Awers przedstawia sylwetkę pisarza idącego ulicą.
Na rewersie monety srebrnej, obok popiersia Bolesława Prusa, znajduje się postać damy z parasolką na tle zarysu warszawskiej Starówki. Kompozycję awersu monety tworzy postać pisarza stojącego obok ulicznej latarni.
Dwuzłotówkę zdobi popiersie Bolesława Prusa z kapeluszem na głowie.
Od czwartku w sprzedaży
Monety zostaną wprowadzone do obiegu w czwartek, 20 września. Tego rozpocznie się zamiana monet dwuzłotowych oraz odbiór monet złotych i srebrnych, wylicytowanych wcześniej na aukcji.
Od 24 września numizmaty będą dostępne w sklepie internetowym i w kasach oddziałów okręgowych NBP.
Warszawski pisarz z Lubelszczyzny
Bolesław Prus to tylko pseudonim pisarza. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Aleksander Głowacki. Urodził się na Lubelszczyźnie, ale dorosłe życie związał z Warszawą. Był jednym z najwybitniejszych polskich realistów drugiej połowy XIX wieku, autorem "Lalki", "Faraona" czy "Emancypantek". Znany jest także jako dziennikarz i felietonista. Pisał dla "Kuriera Warszawskiego", "Kuriera Codziennego" i "Tygodnika Ilustrowanego".
b/mz