W budynku w wielu miejscach są jeszcze niezagospodarowane pomieszczenia. Co chwila słychać dźwięki wiertarek, stukoczących młotków. Gdzieniegdzie unosi się pył. Najintensywniejsze obecnie prace toczą się na terenie ośmiu galerii, którą zajmują łączną powierzchnię 4 tys. mkw.
To właśnie tutaj znajdzie się wystawa główna muzeum. Nad jej koncepcją pracował zespół 120 historyków pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Bimblett. Wystawa, której otwarcie ma być jednocześnie oficjalną inauguracją muzeum będzie gotowa w przyszłym roku.
Na razie trzeba będzie się zadowolić wystawą czasową, która ma być gotowa w maju.
Beton imitujący pustynię
Mimo, że w wielu miejscach trwają prace nad wystrojem, to można już podziwiać efekt końcowy budowy, która jak najwierniej oddaje koncepcję architektów. Widać to doskonale chociażby na samym wejściu do muzeum. To właśnie od tego miejsca rozpoczęła się wycieczka po muzeum.
Stojąc w holu dookoła otacza nas beton imitujący kolory pustyni i fale rozstępującego się morza. – Inspiracją dla architekta była historia biblijna, przejście przez Morze Czerwone. Ponadto projektanci odwoływali się do kolorystyki Izraela – mówiła przewodniczka, która oprowadzała dziennikarzy.
Co symbolizuje hol muzeum?
Wnętrza MHŻP
Dzień otwarty muzeum
Na podobną wycieczkę będą mogli wybrać się również mieszkańcy Warszawy i turyści. 21 i 22 kwietnia odbędą się dni otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich. W tych dniach co godzinę (pierwsza grupa 10:00, ostatnia 18:00) będzie można z przewodnikiem zwiedzać muzeum.
Podczas dnia otwartego odbędą się m.in.: warsztaty plastyczne oraz warsztaty z nauki języków hebrajskiego i jidysz.
Wycieczki odbędą się również 27, 28 kwietnia oraz 4, 5, 11, 12 maja. W tych dniach spacery z przewodnikiem będą już płatne. Normalny bilet 9 złotych, ulgowy 5.
O budynku Muzeum Historii Żydów Polskich
12,8 tys. metrów powierzchni
Budynek muzeum znajduje się naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zaprojektowany został przez fińskiego architekta Rainera Mahlamaekiego.
Prosty z pozoru budynek z fasadą ze szkła i miedzi we wnętrzu rozcięty jest na dwie części wielkim holem głównym o falujących ścianach, który ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Muzeum ma 12,8 tys. metrów powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmie wystawa główna, a pozostałą część: wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala audytoryjna na 450 osób, sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci oraz restauracja i kawiarnia.
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pełni nadzór nad realizacją inwestycji, która jest finansowana przez urząd miasta i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt inwestycji to ok. 160 mln złotych.
bf/lata//ec