Apel radnego: odnowić park, przenieść pomnik żołnierzy radzieckich

Radny chce usunięcia pomnika
Radny chce usunięcia pomnika
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Radny chce usunięcia pomnikaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Odtworzenie przedwojennych ścieżek, monitoring, nowe rośliny i usunięcie pomnika żołnierzy radzieckich - stołeczny radny apeluje do prezydent Warszawy o pieniądze na odnowienie Parku Skaryszewskiego. - To ostatni dzwonek - przekonuje Jarosław Krajewski.

- Nie wyobrażam sobie rewitalizacji Pragi bez uporządkowania największego parku po prawej stronie Warszawy - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Krajewski, stołeczny radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Wielu mieszkańców uważa, że ratusz zaniedbuje tę część miasta, a przecież Park Skaryszewski jest jednym z najchętniej odwiedzanych warszawskich parków i zasługuje na to, aby stać się zieloną wizytówką Pragi - tłumaczy radny, który we wtorek wystosował apel do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie rewitalizacji Skaryszaka.

Jak podkreśla , w sprawie zakresu prac ratusz powinien przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami.

- Chodzi o to, aby odzwierciedlić oczekiwania osób, którym to miejsce będzie służyć. Z pewnością należałoby przedwojenny układ alejek, nasadzić nowe rośliny, zrekonstruować ogrody tematyczne czy zamontować nowe oświetlenie. Warto byłoby pomyśleć też o częściowym monitoringu i udostępnieniu do rekreacji Jeziorka Kamionkowskiego - wylicza Krajewski.

"Nie" dla kontrowersyjnego pomnika

To jednak nie koniec. Jednym z najważniejszych postulatów radnego jest usunięcie pomnika "Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej". Chodzi o monument stojący w centralnym punkcie parku, przy alei głównej. Od kilku lat pomnik jest systematycznie dewastowany. CZYTAJ WIĘCEJ

- To jeden z ostatnich reliktów sowieckiej propagandy w stolicy. Budzi on ogromne kontrowersje wśród mieszkańców, którzy proponują, aby przenieść go w bardziej odpowiednie miejsce, np. do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury. Oczekuję od pani prezydent jasnej deklaracji, czy do końca tego roku wystąpi do rady z inicjatywą usunięcia tego monumentu - podkreśla Krajewski i dodaje, że w przypadku negatywnej odpowiedzi, stołeczni radni z PiS-u sami zaproponują takie rozwiązanie.

Ostatni dzwonek?

Park Skaryszewski od lat znajdował się poza horyzontem zainteresowań ratusza i radnych. Skąd więc ten nagły apel? Krajewski zaprzecza, że jest to element kampanii wyborczej przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, w których warszawski radny będzie walczył o miejsce w Sejmie.

- Chodzi o to, że aktualnie tworzony jest budżet na przyszły rok. Jest to więc najlepszy moment, aby wprowadzić w nim zmiany. Z doświadczenia wiem, że już po przedstawieniu budżetu wszystkie zmiany zaproponowane przez opozycyjnych radnych są odrzucane, dlatego teraz jest ostatni dzwonek, aby zabezpieczyć środki w budżecie - tłumaczy Krajewski.

Zdaniem radnego na rewitalizację parku potrzeba kilkunastu milionów złotych. - Budżet Warszawy to 14 mld złotych. Wygospodarowanie sumy potrzebnej na tę inwestycję nie powinien sprawić problemów - podkreśla radny.

"Odpowiemy panu radnemu"

Kwestii poruszanych przez Jarosława Krajewskiego nie chce na razie komentować ratusz, bo jak tłumaczy, oficjalne pismo sprawie Parku Skaryszewskiego jeszcze do urzędu nie wpłynęło. - Mogę zapewnić, że kiedy już je dostaniemy, na pewno się z nim zapoznamy i odpowiemy panu radnemu - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Jak jednak przyznaje, miasto jeszcze kilka lat temu miało plany rewitalizacji tej części Pragi. - Sprawa została przekazana do Zarządu Oczyszczania Miasta jako jednostki zarządzającej tym terenem - tłumaczy rzecznik ratusza.

O postęp prac zapytaliśmy więc w ZOM-ie. - Zarówno w tegorocznym, jak i przyszłorocznym budżecie Zarządu Oczyszczania Miasta, który opiekuje się parkiem Skaryszewskim, nie ma funduszy na realizację rewaloryzacji parku Skaryszewskiego - odpowiada Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM.

We wrześniu pisaliśmy o kolejnej dewastacji pomnika w Parku Skaryszewskim:

Pomazany pomnik
Pomazany pomnikLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Justyna Koszewska

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl