Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

5 tysięcy róż w pałacowym ogrodzie

Najnowsze

fot. sxc.hu
| Echo Moskwy, meduza.iofot. sxc.hu

Pięć tysięcy róż, bukszpany, cisy i powojniki. Pałacowy ogród to jedna z największych atrakcji w Wilanowie. Zostanie ponownie otwarty na przełomie czerwca i lipca.

Odnowienie ogrodu to tylko jeden z elementów trwającej od 2010 roku rewitalizacji wyjątkowego kompleksu pałacowego w dzielnicy.

- Prace nad rewitalizacją rozpoczęły się w 2010 roku i powinny zakończyć się już tej jesieni - mówi PAP Paweł Górajec, kierownik Działu Edukacji w Muzeum Pałac w Wilanowie. Już wkrótce, będziemy mogli odwiedzić ogród różany.

Sekretny ogród

Wilanowski ogród to swego rodzaju sekretny ogród. To przestrzeń oddzielona murem z posadzonymi w niewielkich kwaterach roślinami, o bardzo kameralnym charakterze. Ogród zaprojektował architekt Bolesław Paweł Podczaszyński na zlecenie Augusta i Aleksandry Potockich w latach 1855-1856.

Jak za dawnych lat

Dzięki zachowanym rycinom udało się wiernie odtworzyć ogród Potockich. Poza pięcioma tysiącami róż gatunków jak m.in."Bernstein rosa" czy "Bella epoque", posadzone zostały bukszpany, cisy i powojniki. Architekci krajobrazu zadbali o każdy szczegół, jak dopasowanie kolorów kwiatów do elewacji pałacu czy obecność drzewek cytrusowych podkreślających aromat róż.

Rewitalizacja Wilanowa trwa

Następne w kolejności zostaną zakończone prace nad większymi powierzchniami ogrodu, takimi jak angielski park stworzony przez Bogumiła Zuga czy oranżeria pałacowa. W przyszłym roku do użytku oddane zostanie przedpole pałacowe.

Rewitalizacja jest możliwa dzięki środkom pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej prace remontowe przeprowadzane były w latach 50-tych i 60-tych, ale fundusze okazały się niewystarczające.

PAP/map/aq/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Echo Moskwy, meduza.io

Pozostałe wiadomości