Wielkie serce z autobusów, dzień w centrali i w radiowozie nadzoru ruchu. MZA grają z WOŚP

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
MZA grają z WOŚP
MZA grają z WOŚPMZA
wideo 2/5
MZAMZA grają z WOŚP

W zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożone z 34 autobusów. Miejskie Zakłady Autobusowe zachęcają też do wzięcia udziału w aukcji, w której można wylicytować dzień z pracownikami nadzoru ruchu.

W akcję wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyły się Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Na terenie zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce utworzone z autobusów. Dość skomplikowany i wymagający dużej precyzji proces układania orkiestrowego serduszka został uwieczniony na nagraniu wykonanym z drona.

Jak informuje miejski przewoźnik, serce z autobusów ma 64 metry wysokości i 53 metry szerokości. "To prawdopodobnie największe serce na świecie! A już na pewno największe autobusowe serce na świecie" - podkreślono w komunikacie.

W 2020 roku w ramach 28. Finału WOŚP na terenie zajezdni z autobusów ułożono napis "Siema". Napis składał się z 24 autobusów, miał 25 metrów wysokości i co najmniej dwukrotnie więcej długości. Ale żeby napis powstał potrzebne były próby. Kierowcy do akcji przygotowywali się około tygodnia.

MZA dla WOŚP
MZA dla WOŚP MZA dla WOŚP MZA

Tajniki pracy centrali nadzoru ruchu

MZA zaangażowało się w 31. Finał WOŚP również poprzez aukcję internetową. To prawdziwa gratka dla miłośników komunikacji miejskiej. Można w niej wylicytować dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA.

"Zwycięzca licytacji zapozna się z pracą Centrali Nadzoru Ruchu, gdzie dyspozytorzy na ścianie wizyjnej złożonej z 12 monitorów mogą zobrazować na mapie położenia wszystkich pojazdów MZA wraz z odchyleniem od rozkładu jazdy. Mogą w każdej chwili rozmawiać z kierowcą a z wybranymi autobusami połączyć się online z monitoringiem wewnątrz pojazdu" - czytamy na stronie licytacji.

Z opisu aukcji dowiadujemy się, że system, na którym pracują dyspozytorzy MZA, daje możliwość skontrolowania temperatury w pojeździe czy stopnia naładowania baterii autobusu elektrycznego. Dzięki temu w sytuacji zakłóceń dyspozytor może w sposób bezpośredni zarządzać ruchem autobusów na wybranych liniach. Przyjmuje też informacje o wypadkach, awariach i zdarzeniach w autobusie.

W radiowozie podczas akcji

Drugim elementem tej samej licytacji jest praca w terenie z funkcjonariuszami nadzoru ruchu. Zwycięzca aukcji stanie się "członkiem" załogi radiowozu i będzie uczestniczyć w "obsłudze zdarzeń" na mieście.

"Poznasz wyposażenie i środki łączności zainstalowane w pojeździe. Zobaczysz, jak autobusy elektryczne uzupełniają energię na ładowarkach pantografowych zlokalizowanych na pętlach, poznasz pracę ekspedytorów w punktach na krańcach linii" - zachęcają Miejskie Zakłady Autobusowe.

W środę, o godzinie 10 dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA osiągnął już wartość 1325 złotych.

W ramach innych licytacji miłośnicy komunikacji miejskiej mogą też licytować dzień w Zarządzie Transportu Miejskiego, przejazd w kabinie maszynisty pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej, czy fragment szyny tramwajowej z ulicy Kasprzaka, rozsławionej w filmie "Nie lubię poniedziałku".

Zbierają na zakup urządzeń do walki z sepsą

Organizatorzy podkreślają, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla małych i dużych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnych urządzeń do walki z sepsą. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy w dniu finału, ale też dziesiątki wydarzeń towarzyszących: koncertów, kiermaszów, czy atrakcji sportowych. Organizują je sztaby, których w tym roku gra z WOŚP 1653 (można je znaleźć w zakładce na stronie WOŚP).

Orkiestrę już przed finałem można wesprzeć poprzez udział w internetowych aukcjach Rzeczy od Serca. Wiele osób przekazało na aukcję wyjątkowe przedmioty lub zaproszenia na specjalne wydarzenia. Kwota, która wpłynie podczas ich licytacji, zasili konto WOŚP.

31. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 29 stycznia.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MZA

Pozostałe wiadomości