Wielkie serce z autobusów, dzień w centrali i w radiowozie nadzoru ruchu. MZA grają z WOŚP

Źródło:
tvnwarszawa.pl
MZA grają z WOŚP
MZA grają z WOŚPMZA
wideo 2/5
MZA grają z WOŚPMZA

W zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożone z 34 autobusów. Miejskie Zakłady Autobusowe zachęcają też do wzięcia udziału w aukcji, w której można wylicytować dzień z pracownikami nadzoru ruchu.

W akcję wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyły się Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Na terenie zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce utworzone z autobusów. Dość skomplikowany i wymagający dużej precyzji proces układania orkiestrowego serduszka został uwieczniony na nagraniu wykonanym z drona.

Jak informuje miejski przewoźnik, serce z autobusów ma 64 metry wysokości i 53 metry szerokości. "To prawdopodobnie największe serce na świecie! A już na pewno największe autobusowe serce na świecie" - podkreślono w komunikacie.

W 2020 roku w ramach 28. Finału WOŚP na terenie zajezdni z autobusów ułożono napis "Siema". Napis składał się z 24 autobusów, miał 25 metrów wysokości i co najmniej dwukrotnie więcej długości. Ale żeby napis powstał potrzebne były próby. Kierowcy do akcji przygotowywali się około tygodnia.

MZA dla WOŚP
MZA dla WOŚP MZA dla WOŚP MZA

Tajniki pracy centrali nadzoru ruchu

MZA zaangażowało się w 31. Finał WOŚP również poprzez aukcję internetową. To prawdziwa gratka dla miłośników komunikacji miejskiej. Można w niej wylicytować dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA.

"Zwycięzca licytacji zapozna się z pracą Centrali Nadzoru Ruchu, gdzie dyspozytorzy na ścianie wizyjnej złożonej z 12 monitorów mogą zobrazować na mapie położenia wszystkich pojazdów MZA wraz z odchyleniem od rozkładu jazdy. Mogą w każdej chwili rozmawiać z kierowcą a z wybranymi autobusami połączyć się online z monitoringiem wewnątrz pojazdu" - czytamy na stronie licytacji.

Z opisu aukcji dowiadujemy się, że system, na którym pracują dyspozytorzy MZA, daje możliwość skontrolowania temperatury w pojeździe czy stopnia naładowania baterii autobusu elektrycznego. Dzięki temu w sytuacji zakłóceń dyspozytor może w sposób bezpośredni zarządzać ruchem autobusów na wybranych liniach. Przyjmuje też informacje o wypadkach, awariach i zdarzeniach w autobusie.

W radiowozie podczas akcji

Drugim elementem tej samej licytacji jest praca w terenie z funkcjonariuszami nadzoru ruchu. Zwycięzca aukcji stanie się "członkiem" załogi radiowozu i będzie uczestniczyć w "obsłudze zdarzeń" na mieście.

"Poznasz wyposażenie i środki łączności zainstalowane w pojeździe. Zobaczysz, jak autobusy elektryczne uzupełniają energię na ładowarkach pantografowych zlokalizowanych na pętlach, poznasz pracę ekspedytorów w punktach na krańcach linii" - zachęcają Miejskie Zakłady Autobusowe.

W środę, o godzinie 10 dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA osiągnął już wartość 1325 złotych.

W ramach innych licytacji miłośnicy komunikacji miejskiej mogą też licytować dzień w Zarządzie Transportu Miejskiego, przejazd w kabinie maszynisty pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej, czy fragment szyny tramwajowej z ulicy Kasprzaka, rozsławionej w filmie "Nie lubię poniedziałku".

Zbierają na zakup urządzeń do walki z sepsą

Organizatorzy podkreślają, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla małych i dużych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnych urządzeń do walki z sepsą. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy w dniu finału, ale też dziesiątki wydarzeń towarzyszących: koncertów, kiermaszów, czy atrakcji sportowych. Organizują je sztaby, których w tym roku gra z WOŚP 1653 (można je znaleźć w zakładce na stronie WOŚP).

Orkiestrę już przed finałem można wesprzeć poprzez udział w internetowych aukcjach Rzeczy od Serca. Wiele osób przekazało na aukcję wyjątkowe przedmioty lub zaproszenia na specjalne wydarzenia. Kwota, która wpłynie podczas ich licytacji, zasili konto WOŚP.

31. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 29 stycznia.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MZA

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP