15 firm chce przebudować bulwary


Prestiżowa inwestycja, jaką jest modernizacja bulwarów wiślanych przyciągnęła sporo chętnych. O możliwość przebudowy około dwukilometrowego odcinka brzegu rzeki chce walczyć 15 firm. Zwycięzca będzie musiał m.in. stworzyć nowe pawilony, pływające przystanki tramwaju wodnego i przygotować sztuczną plażę.

Oferty na przebudowę sporego odcinka pomiędzy ul. Boleść a mostem Świętokrzyskim można było zgłaszać do poniedziałku. - Zgłosiło się 15 firm. Teraz będziemy sprawdzali czy spełniają one wymogi formalne - wyjaśnia Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły. Za 120 milionów

Niewykluczone, że niektórzy będą musieli dokumenty uzupełnić, ale ostatecznie selekcja i tak będzie szczegółowa. - Jeżeli ponad 10 firm będzie spełniało wymogi, wybierzemy te, które wykażą się największym doświadczeniem przy budowach związanych z wodą - zaznacza Piwowarski.

Na tym nie koniec - w kolejnym etapie wybrane firmy dostaną dokumentację techniczną do ręki i będą musiały swoją pracę wycenić. Wstępnie władze miasta przeznaczyły na modernizację lewobrzeżnych bulwarów 120 milionów złotych. – Decydującym kryterium będzie właśnie cena. Chcielibyśmy na wiosnę podpisać umowę z wykonawcą – mówi Piwowarski. Przystanie, pawilony

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to chwilę później rozpocznie się przygotowywanie do rozpoczęcia prac. Te najprawdopodobniej wystartują już po Euro 2012 – na pierwszy ogień ma pójść rozbiórka istniejących elementów. Zgodnie z planem pierwszy odcinek - na wysokości Starego Miasta, na który miasto dostało dofinansowanie z Unii, ma być gotowy w 2013 roku.

Cały około dwukilometrowy odcinek od ul. Boleść do Tamki zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji. Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki – na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności, niedaleko będziemy mieli do dyspozycję plażę, a na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, natomiast przy Podzamczu pływające przystanie.

Przejścia podziemne na wysokości Grodzkiej i Boleść zostaną zmodernizowane. Nowe pojawi się na wysokości Bednarskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ O MODERNIZACJI BULWARÓW

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: RS Architektura

Pozostałe wiadomości