Wystarczyły niespełna dwa tygodnie, by limit miejsc w XXV Biegu Powstania Warszawskiego został wyczerpany.
- Zgłosiło się 10 tys. osób. 10 lat temu w biegu dla uczczenia pamięci walczących wystartowało 159 osób, w 2008 roku - 700, a dwa lata temu prawie 7000 – powiedziała w czasie konferencji prasowej Renata Popek, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa (d. WOSiR).
W tym roku zawodnicy pobiegną w hołdzie powstańcom w ostatnią sobotę lipca. Trasa biegu prowadzić będzie Bonifraterską, Miodową do Krakowskiego Przedmieścia, Karową, Wybrzeżem Gdańskim oraz Sanguszki, aż do mety na Konwiktorskiej.
Jak podkreśliła Popek, imprezy biegowe w Polsce z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Bywa, że rejestracja chętnych kończy się po kilkunastu minutach od chwili rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń. Marcin Kuriata z biura prasowego dodał, że jest jeszcze szansa w przyszłym tygodniu na zapisy uzupełniające. Trwa bowiem weryfikacja płatności zarejestrowanych osób, i jeśli ktoś nie dopełnił formalności, jego zgłoszenie zostanie anulowane.
Biegacze zdobędą PAST-ę
Natomiast nie ma takiej ewentualności przy zdobywaniu PAST-y (PAST - skrót od nazwy polsko-szwedzkiego towarzystwa Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, gmach wybudowano w latach 1908-1910). Iwona Okraska z działu edukacji Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, mającej siedzibę w tym historycznym budynku przy ul. Zielnej 39, wspomniała, że jeśli komuś nie udało się zapisać na te zawody, może przyjść w poniedziałek 20 lipca o godz. 19 na trening.
- PAST-a ma 54 m i 11 pięter, ale zawodnicy kończyć będą bieg na dziewiątym. Kondygnacje są zróżnicowane, gdyż różnej wysokości są schody. Jedno piętro w tym budynku, to dwa w nowoczesnym. Symboliczny wymiar tego biegu zakończy wspólne, dokonane przez zawodników oraz kombatantów wciągnięcie polskiej flagi na maszt znajdujący się na szczycie gmachu PAST-y.
Ten gest będzie nawiązaniem do chwili niezapomnianej dla powstańców - zdobycia mocno ufortyfikowanego budynku w nocy z 19 na 20 sierpnia 1944 roku - powiedziała Okraska. Dodała, że limit 710 osób nawiązuje do 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i zdobycia PAST-y. Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej Michał Kurkiewicz podkreślił, że trasa biegu na Starówce to nie tylko kolejne kilometry wyznaczające odległość od startu do mety.
- To przede wszystkim uczczenie pamięci tych, którzy polegli, to edukacja poprzez sport śladami wydarzeń sprzed 71 lat. Każdy uczestnik otrzyma od nas folder, który może pogłębić wiedzę o tych 63 dniach Powstania, o akcji "Burza" i zdobywaniu PAST-y czy też o Powązkach Wojskowych - wspomniał Kurkiewicz.
10 powstańczych wartości
W tym roku XXV Biegowi Powstania Warszawskiego towarzyszyć będzie również Sztafeta Pokoleń, której inicjatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak podkreślają organizatorzy, to symboliczny gest przekazania wartości, o które walczyli uczestnicy Powstania, uczestnikom tegorocznej edycji biegu.
- Przed startem biegu przedstawiciel powstańców przekaże uczestnikom 10 pałeczek sztafetowych, z których każda będzie symbolizować jedną z dziesięciu wartości. Uczestnicy, przekazując sobie pałeczkę, w symboliczny sposób staną się przekazicielami wartości, o jakie walczyli uczestnicy Powstania – mówi Marcin Kuriata. Będą to: Wolność, Miłość do Ojczyzny, Wierność, Męstwo, Honor, Prawość, Przyjaźń, Tolerancja, Pomoc Słabszym i Sumienność.
Zobacz jak wyglądał Bieg Powstania Warszawskiego w 2014:
XXIV Bieg Powstania Warszawskiego
PAP/jk/b
Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/Zabiegaj-o-pamięć