Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o kradzieże aut "na kolec"

Kradzieże metodą "na kolec". Popularna ostatnio metoda złodziei polega na wykorzystaniu nieuwagi kierowcy, a wcześniej - na przebiciu opony w jego zaparkowanym aucie. Policja z Mokotowa zatrzymała trzech podejrzanych o podobne kradzieże obywateli Gruzji w wieku 27, 34 i 40 lat. - Zostali przyłapani w momencie, gdy chodzili wokół samochodów zaparkowanych na Idzikowskiego i sprawdzali, co znajduje się w środku - przekazał rzecznik mokotowskiej policji Robert Koniuszy.

Jak poinformował Koniuszy, policjanci patrolujący rejon ulicy Idzikowskiego na warszawskim Mokotowie zauważyli trzech mężczyzn kręcących się przy zaparkowanych tam samochodach. - Ich podejrzane zachowanie dało mundurowym podstawy do legitymowania. W trakcie tej czynności skontaktowali się z operacyjnymi z wydziału zajmującego się ściganiem przestępstw przeciwko mieniu, którzy przekazali, że cała trójka jest podejrzana o kradzieże, do których doszło w ostatnich dniach lipca tego roku przy ul. Łukowej, Ostrobramskiej i Sandomierskiej - wskazał.

W samochodzie szpikulce, strzykawka i pałka teleskopowa

Policjanci przeszukali audi, którym poruszali się mężczyźni. - Znaleźli szpikulce, strzykawkę z igłą, używaną prawdopodobnie do przebijania opon, pałkę teleskopową, kajdanki, gaz pieprzowy, kilka telefonów komórkowych oraz biżuterię - wymienił rzecznik. Dodał, że cała trójka trafiła do policyjnego aresztu. - Następnego dnia usłyszeli zarzuty dwóch kradzieży, jednego usiłowania uszkodzenia mienia poprzez celowe uszkodzenie opon. Na wniosek policjantów oraz prokurator, Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych. Grozi im kara do pięciu lat więzienia - podsumował policjant.

Jak wskazał Koniuszy, to nie pierwsza sprawa, kiedy policjanci zatrzymują osoby specjalizujące się w kradzieżach na tak zwany "kolec".

Na czym polega metoda "na kolec?"

Rzecznik wytłumaczył też, że metoda polega na tym, że jeden z grupy obserwuje pokrzywdzonego, który parkuje samochód na parkingu przed marketem, drugi sprawca idzie za podejrzanym do sklepu i patrzy, co kupuje i czym płaci przy kasie. Mężczyźni informują się wzajemnie o swoich ustaleniach. Trzeci siedzi w samochodzie, którym razem przyjechali i obserwuje całą sytuację. Później zabiera dwóch kolegów i jadą za samochodem, w którym zostało uszkodzone koło. Chwilę wcześniej specjalnie zrobiony kolec podkłada ten, który był przy pojeździe pokrzywdzonego. - Kolec kładzie tak, żeby właściciel auta najechał na niego i przebił oponę. Kiedy pokrzywdzony odjeżdża i w drodze domyśla się, że prawdopodobnie schodzi mu powietrze, wysiada z auta i sprawdza, czy faktycznie ma przebite koło. Całą swoją uwagę skupia na usterce - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że w tym czasie podejrzani jadą za nim. Jeden z nich wysiada w pobliżu i idzie do samochodu pokrzywdzonego. - Korzystając z jego nieuwagi, zabiera mu torbę, która najczęściej leży na siedzeniu pasażera z przodu. W torbie z reguły jest portfel z dokumentami, pieniądze i karty bankomatowe - wskazał Koniuszy.

Informowaliśmy też o zatrzymaniach za za kradzieże na Pradze i Bemowie:

wideo
Zatrzymani za kradzieże na Pradze Południe i na Bemowie
Źródło: KRP IV, KRP VII
Czytaj także: