Mokotów

Mokotów

Węzeł Marynarska jest przejezdny

Przed godziną 6 rano drogowcy poinformowali o zakończeniu utrudnień na drodze S79, przy Marynarskiej. Przez ponad dobę trwało tam wypompowywanie wody. W poniedziałek, w porannym szczycie kierowcy utknęli tam w kilometrowym korku.

Doba walki z wodą. Marynarska częściowo przejezdna

Późnym wieczorem drogowcy udrożnili trasę S79 w rejonie węzła Marynarska. Przejezdne są dwa pasy w kierunku węzła Lotnisko i jeden w przeciwną stronę. Na pozostałej części nadal trwa odpompowywanie wody, która zalała jezdnię po opadach deszczu.

Nie dowiózł świeżego pieczywa. Kolizja samochodu dostawczego

Duże utrudnienia na ulicy Rakowieckiej pojawiły się o poranku po zderzeniu skody z samochodem dostawczym. Ten ostatni leżał na boku. Do postawienia auta na koła potrzebny był dźwig. - Kierowcy mogą jechać w obydwu kierunkach, ale po jednym pasie. Ruch odbywa się bardzo powoli - mówił reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak.

Niezwykła wyprzedaż. Będą sprzedawać książki na metry

Tylko w sobotę Ośrodek KARTA przeprowadzi nietypową wyprzedaż swoich książek. Każdy kto przyjdzie otrzyma krawiecki centymetr i będzie mógł nabyć upatrzone wydawnictwa... na metry.Nie lada gratka dla miłośników historii i literatury faktu. W sobotę od godziny 10 do 18 Księgarnia Fundacji Ośrodka KARTA przeprowadzi nietypową sprzedaż swoich wydawnictw.Jak zapewniają organizatorzy, każdy otrzyma "centymetr", którym będzie mógł odmierzyć swój metr literatury faktu XX i XXI wieku i zapłacić za niego wyjątkowo atrakcyjną cenę. Już za 40 zł będzie można kupić metr kwartalnika "Karta", a od 60 zł za metr innych książek (nawet siedem pozycji).- Książki są cudowne ponieważ to są relacje, listy, wspomnienia, dzienniki. Każda książka to osobiste, pełne emocji doświadczenia. Środki ze sprzedaży publikacji zostaną całkowicie przeznaczone na utrzymanie i prowadzenie największego w Polsce niezależnego archiwum społecznego historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XX i XXI wieku, które prowadzimy – zachęca Fundacja Ośrodka KARTA.Wydawnictwo publikuje wyjątkowe pozycje literatury faktu XX i XXI wieku oparte na tekstach źródłowych – dzienniki, wspomnienia, relacje, listy, dokumenty – gdzie historię opowiadają świadkowie i uczestnicy wydarzeń.- Dzięki tego rodzaju zapisom przeszłość staje się bliższa, niemal dotykalna, jest bardziej zrozumiała. Historia w takim ujęciu ukazuje swoją wielowymiarowość i skomplikowanie, ale odsłania także swoją ludzką twarz – informuje fundacja.Książki na metry będzie można nabyć przy ul. Narbutta 29 w Warszawie w sobotę od godziny 10 do 18.W pobliżu siedziby fundacji ma wkrótce powstać woonerf:

Mieli wymienić windy w metrze, ale zmienili zdanie

Windy na najstarszych stacjach metra nie zostaną wymienione do końca tego roku. Pierwotnie zakładano, że trzy z nich zostaną zastąpione nowymi do 29 grudnia. Termin ten został przesunięty o kilka miesięcy, bo konieczne jest ogłoszenie nowego przetargu.

Niebezpieczna dziura z brudną wodą. Historia studzienki bez właściciela

- Przez półtora roku nikt nie zajął się zabezpieczeniem studzienki przy alei Wilanowskiej. Niebezpieczna dziura jest na prowizorycznym parkingu przy budynku numer 76E. To cud, że tu nikt nie zginął - mówi mieszkanka okolicy. Dopiero po interwencji dziennikarzy tvnwarszawa.pl zobowiązano się zasłonić otwór, do którego nikt się nie przyznaje.

Dzielnica o torze na kopcu: uprzątnęliśmy teren ze śmieci

Mokotowscy urzędnicy powtarzają, że tor dla rowerów na Kopcu Powstania Warszawskiego musił zniknąć, bo był niezgodny z planem miejscowym. Ale jako główny powód likwidacji podają teraz zagrożenie dla zdrowia. Twierdzą też, że przeszkody powstały z nielegalnie wyciętych drzew.

Przyszli z ciekawą propozycją, urzędnicy zrównali ich z ziemią

Stołeczni rowerzyści boleśnie przekonali się o tym, jak warszawscy urzędnicy rozumieją termin "społeczeństwo obywatelskie". Młodzi ludzie chcieli zalegalizować działającą od lat trasę zjazdową. Przyszli z przemyślaną propozycją, ale odbili się od ściany. Partnerów do rozmowy nie znaleźli, ale... udało im się zwrócić uwagę urzędników na ścieżkę. Wiceprezydent Witold Pahl przysłał odpowiedź odmowną, a trasę właśnie zaorano.

Autobus utknął na pasie zieleni

Na pasie zieleni zakończył się kurs pasażerów linii 108 do pl. Trzech Krzyży. Podczas skrętu w lewo z ulicy Powsińskiej w Augustówkę autobus utknął w grząskim gruncie tak, że przednie koła uniosły się nad jezdnię. Nikomu nic się nie stało.