Wraca temat przewozu rowerów środkami transportu publicznego. Jeden z radnych w interpelacji do prezydenta Warszawy zwraca uwagę, że kierowca nie ma prawa żądać od rowerzysty opuszczenia pojazdu, jeśli przewozi jednoślad zgodnie z przepisami. Przedstawiciel stołecznego ratusza odpowiedział, że przewóz rowerów jest dozwolony w wyznaczonych do tego miejscach. Jednak w przypadku ograniczonej liczby miejsc pierwszeństwo przed rowerzystą mają wózki dziecięce oraz inwalidzkie.
Sprawą przewozu rowerów zainteresował się stołeczny radny Marek Szolc (Lewica). W interpelacji do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zamieścił fragment plakatu dystrybuowanego w zajezdniach i ekspedycjach Miejskich Zakładów Autobusowych. Jest na nim informacja skierowana do kierowców autobusów dotycząca przewozu rowerów. "Ty decydujesz, czy rower utrudnia lub nie utrudnia przejścia, stanowi zagrożenie czy nie stanowi. Bo Ty widzisz, co się dzieje i Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo WSZYSTKICH pasażerów. Twoja decyzja jest niepodważalna i ostateczna, ważna, jeśli została podparta odpowiednimi argumentami" - można przeczytać na plakacie.
Przewóz rowerów w komunikacji miejskiej jest dozwolony
Zdaniem radnego ta informacja wprowadza kierowców w błąd. "Sugeruje, że (kierowca-red.) może odmówić przewozu rowerów według własnego uznania, nawet roweru przewożonego prawidłowo" - wskazuje radny Szolc i powołuje się na paragraf 12 ust. 2 Przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym. W regulaminie wskazano, że rowery można przewozić w przeznaczonym do tego stojaku lub miejscu wyznaczonym dla wózków dziecięcych oraz inwalidzkich. Szolc zwrócił się również o zaktualizowanie plakatów i "wyraźne podkreślenie, że w przypadku prawidłowego przewożenia roweru zgodnie z przepisami porządkowymi kierowca nie ma prawa żądać opuszczenia pojazdu".
Na interpelację radnego odpowiedział Włodzimierz Karpiński, sekretarz miasta, któremu podlega Zarząd Transportu Miejskiego. "Zarząd Transportu Miejskiego opracował w formie ulotki i przekazał wszystkim operatorom Warszawskiego Transportu Publicznego (WTP) wytyczne dotyczące zasad przewozu rowerów, wózków i hulajnóg. Materiał w syntetycznej formie opisuje ww. zasady oraz zawiera wyciąg z przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym, pomocny dla pracowników firm świadczących usługi transportu publicznego" - wskazał Karpiński.
Sekretarz miasta podkreślił, że ZTM zwrócił uwagę operatorów na to, że pasażer może przewozić w pojazdach WTP rower zgodnie z zachowaniem obowiązujących zasad. "Jednocześnie zalecił operatorom wzmocnienie powyższej tematyki podczas szkoleń pracowników oraz wręczanie ulotek kierowcom, by utrwalać wiedzę i prawidłowe postępowanie w szczególności w zakresie zasad przewożenia rowerów" - dodał Karpiński.
Wózki mają pierwszeństwo
Do odpowiedzi na interpelację załączono ulotkę przygotowaną przez ZTM z wypisanymi zasadami dotyczącymi przewozu rowerów, hulajnóg, wózków dziecięcych i inwalidzkich. "Zgodnie z obowiązującym przepisami porządkowymi: pasażerowie mają prawo przewozić rowery w pojazdach WTP, za bezpieczny przewóz rowerów odpowiadają pasażerowie. Przepisy nie wymagają w Polsce homologacji pojazdów komunikacji miejskiej w zakresie przewozu rowerów" - czytamy w ulotce. ZTM podkreśla, że "zawsze wózek inwalidzki oraz dziecięcy mają pierwszeństwo przed rowerem".
"Jeśli pojazdem podróżuje pasażer z rowerem, a na przystanku wsiada osoba na wózku albo osoba z wózkiem dziecięcym, rowerzysta MUSI ustąpić jej miejsca. Jeżeli nie ma innego wolnego miejsca, w którym możliwy jest przewóz roweru, wówczas pasażer przewożący rower musi opuścić pojazd" - wyjaśnia ZTM.
Przeczytaj również: "Zmiana nie doprowadziła do odebrania rowerzystom pierwszeństwa". Ministerstwo wyjaśnia:
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZTM