Na Żeraniu powstaje parking na 235 samochodów

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
Na Żeraniu powstaje parking P+R

W okolicy stacji kolejowej Warszawa - Żerań budowany jest nowy parking "Parkuj i Jedź". Jak zapowiadają urzędnicy, stanie tam ponad 200 aut. Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

W sąsiedztwie skrzyżowania Płochocińskiej z Marywilską powstaje nowy punkt Parkuj i Jedź. Docelowo zaparkuje tam 235 samochodów oraz 126 rowerów. Na budowie parkingu widać już zarys dróg dojazdowych oraz przyszłych miejsc parkingowych. - Wykonano też między innymi kanalizację deszczową i rozsączającą, system nawadniania oraz przyłącza sanitarne do budynku obsługi, który jest w stanie surowym otwartym. Są także gotowe fundamenty pod wiatę rowerową z panelami fotowoltaicznymi oraz ukończono zabezpieczenie skarpy – powiedział Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Na jednopoziomowym parkingu będzie 235 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym również przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rowerzyści zostawią swoje jednoślady na 126 zadaszonych miejscach. Na miejscu będą też punkty ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Ponadto wykonawca wytyczy strefę Kiss and Ride, w której można się zatrzymać, aby podwieźć pasażera do komunikacji miejskiej.

Zieleń i odnawialne źródła energii

Rzecznik ZTM zapowiada, że naokoło parkingu będzie dużo zieleni. Wzdłuż ogrodzenia od strony ulicy Marywilskiej oraz w pasach pomiędzy miejscami parkingowymi zostaną posadzone drzewa i krzewy. Roślinność będzie też wkomponowana w ogrodzenie parkingu. - Od strony zachodniej zaprojektowano 170-metrowy żywopłot, który odizoluje teren od ruchu kolejowego - zaznaczył Kunert. Na parkingu będą wykorzystywane odnawialne źródła energii.

Parking na Żeraniu powstaje dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o podpisaniu umowy na budowę Parku Żerańskiego:

Jest umowa na projekt budowlany Parku ŻerańskiegoTVN24

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZTM