Koniec ferii, wracają linie szkolne. Aktywiści straszą cięciami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dzieci wracają do szkół
Dzieci wracają do szkółTVN24
wideo 2/4
Dzieci wracają do szkółTVN24

Od poniedziałku 18 stycznia w rozkładach jazdy pojawią się linie szkolne, które dowiozą najmłodszych uczniów do szkół - zapowiada urząd miasta. "Wracają tylko nieliczne kursy" - twierdzi Miasto Jest Nasze i zapowiada "cięcia, jakich Warszawa nie widziała".

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji i Nauki, od poniedziałku, 18 stycznia, uczniowie klas 1–3 przechodzą z nauki zdalnej na stacjonarną. Ci starsi będą jeszcze kontynuować lekcje online w domu.

Ratusz podkreśla, że Warszawski Transport Publiczny jest gotowy zapewnić przejazd uczniom do szkół, przy jednoczesnym zachowaniu aktualnych ograniczeń dotyczących liczby pasażerów. Jak zapewniają urzędnicy, by nie dopuścić do przepełnienia linii, prowadzone będą badania i analizy napełnień pojazdów, by "elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację".

Czarnek: po konsultacjach wypracowaliśmy wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych
Czarnek: po konsultacjach wypracowaliśmy wytyczne dla klas I-III szkół podstawowychTVN24

Linie szkolne wracają na trasy

Od początku kursowania w poniedziałek 18 stycznia na swoje trasy wrócą autobusy linii szkolnych 304, 320, 323332 379. Pod szkoły będą również podjeżdżały autobusy linii: 153 (do przystanku Czerwonych Beretów), 163 i 164 (na ulicę Uprawną), a 201 pojadą ulicami Piastów Śląskich i Żołnierzy Wyklętych. Autobusy linii 154 dojeżdżające w okresie ferii do Fortu Radiowo zamiast zawieszonych autobusów linii 320, zostaną stamtąd wycofane.

Przy tym - jak podkreśla ratusz - równocześnie zwiększy się częstotliwość kursowania autobusów linii 523 oraz 709, które cieszą się dużym zainteresowaniem pasażerów.

Oprócz tego, metro w godzinach szczytu w dni powszednie będzie kursowało co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty 30 sekund na linii M2. Autobusy linii 228 dojadą do przystanku Wagonownia. Na trasy nie wyjadą autobusy linii: 200, 206, 321, 339. 

Pomiędzy szczytami nie będą kursowały autobusy linii: 207, 314, 338 i 340. Z kolei E-2, 105, 114, 122, 133, 135, 140, 149, 165, 182, 194, 212, 218, 222, 308, 365, 401, 504, 507, 516 i 522 będą jeździły według zmienionych rozkładów jazdy. W weekendy nie wyjadą na tory składy linii 11 i 31.

Czynne Punkty Obsługi Pasażerów

Również od poniedziałku czynnych będzie więcej Punktów Obsługi Pasażerów. W dni powszednie czynnych będzie 14 POP: Żelazna 61, Metro Młociny, Metro Politechnika, Metro Księcia Janusza, Metro Trocka, Metro Ratusz-Arsenał, Metro Dworzec Wileński, Metro Centrum, Metro Imielin, Metro Służew, Dworzec Wschodni, Dworzec Centralny, Dworzec Zachodni, Metro Świętokrzyska (linia M1); a w soboty pięć: Metro Politechnika, Metro Ratusz-Arsenał, Metro Dworzec Wileński, Metro Imielin.

"Cięcia, jakich Warszawa nie widziała!"

Tymczasem aktywiści z Miasto Jest Nasze zwracają uwagę, że do rozkładu po weekendzie nie wrócą wszystkie zawieszone kursy. "Zarząd Transportu Miejskiego wraz z nową dyrektorką Katarzyną Strzegowską zafundował nam cięcia, jakich Warszawa nie widziała! Na zmianach najbardziej stracą pasażerowie tramwajów, dla których oferta w dni powszednie nie tylko w godzinach szczytu, ale przez cały dzień powszedni została zredukowana o ok. 20%" - czytamy we wpisie MJN na Facebooku.

Aktywiści zauważają ponadto, że cięcia obejmą również linie autobusowe i to w największym stopniu te, które kursują najczęściej. "W ten sposób pasażerowie odzwyczajani są, że transportem publicznym można się sprawnie i efektywnie poruszać po mieście. Takie działanie może mieć katastrofalne skutki długoterminowe. Warszawa jednak, w odróżnieniu do Krakowa, nie daje żadnej alternatywy pasażerom, którzy nie chcą lub nie mogą przesiąść się do samochodu. Jak się to wszystko skończy? Monstrualnymi korkami, jakich Warszawa jeszcze nie widziała!" - podsumowuje MJN.

Na cięcia w rozkładzie, które obejmą Ząbki i linię nocną N66, zwraca uwagę "Gazeta Stołeczna". Po raz ostatni autobusy tej linii wyjadą na ulice w niedzielę. Cztery nocne kursy każdej nocy kosztowały ząbkowski samorząd ponad 100 tysięcy złotych rocznie. Jak podaje "Stołeczna", władze Ząbek twierdzą, że frekwencja w tych autobusach była dostateczna tylko w pierwszym kursie o 23.45 z Dworca Centralnego i to jeszcze przed pandemią. Na kolejnych kursach kierowcy wozili głównie powietrze.

Kłopoty czekają także na pasażerów z Konstancina-Jeziorny i okolic, gdzie - według informacji podanych przez "Stołeczną" - od poniedziałku zawieszonych zostanie aż pięć linii lokalnych: L14, L15, L16, L21 i L42.

Autorka/Autor:katke, mp/ran/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl