Pokłady pumeksu wulkanicznego mogły odegrać kluczową rolę w kształtowaniu życia na Ziemi - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Oxford oraz Uniwersytetu Australii Zachodniej.
Z ich badań wynika, że struktura pumeksu ma właściwości, które mogły stworzyć warunki do rozwoju wczesnych form życia ponad 3,5 miliarda lat temu.
Tzw. tratwy pumeksu wulkanicznego można dziś znaleźć na wybrzeżach wysp, takich jak grecka Santorini. "Tratwy" dryfowały, aż w końcu gromadziły się w takich właśnie miejscach.
- Pumeks dryfując po wodzie jest wystawiony m.in. na działanie światła, erupcji wulkanicznych, węglowodorów, metali pochodzących z otworów hydrotermalnych, ultrafiolet promieni słonecznych - wyjaśnia współautor badań, prof. Martin Brasier z Uniwersytetu w Oxford.
Jak dodaje, to wszystko stwarza warunki dla procesów chemicznych, które mogły - wskazują badacze - stworzyć pierwsze żywe komórki. Inny z badaczy, dr David Wacey z Uniwersytetu Australii Zachodniej wyjaśnia, że wiadomo, iż piasek plaż "kipiał" życiem już 3,4 mld lat temu. - To co my mówimy, to że do powstania życia mogły się przyczynić konkretne typy plaż - doprecyzował.
Autor: //kdj / Źródło: bbc.co.uk