Prognoza pogody na kolejne dni. "Huśtawka temperatury, opady wszelkiego rodzaju i silny wiatr"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane opady na kolejne dni
Prognozowane opady na kolejne dniVentusky
wideo 2/3
Pogoda na 5 dni

Sypnęło śniegiem, teraz będzie wiać, i to bardzo mocno. Na początek tygodnia synoptycy zapowiadają porywy dochodzące nawet do 100 kilometrów na godzinę. Opadów w ciągu kolejnych dni też nie zabraknie, a pod koniec tygodnia niewykluczone są burze.

Polska dostaje się pod wpływ wiru niżowego Mirella z centrum wędrującym znad Morza Norweskiego w kierunku Bałtyku. W nocy z niedzieli na poniedziałek nad północną częścią kraju przemieścił się słabo aktywny front atmosferyczny, za którym w ciągu dnia wkroczy od zachodu kolejny, niosący sztormową pogodę. Arktyczne masy powietrza będą od zachodu wypierane przez cieplejsze masy polarno-morskie znad Oceanu Atlantyckiego.

W tym tygodniu pogodą rządzić mają dynamiczne niżowe wiry powietrza znad Atlantyku i Skandynawii. W pogodzie czeka nas huśtawka temperatury i ciśnienia, opady wszelkiego rodzaju i silny wiatr - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Sprawdź też długoterminową prognozę temperatury na 16 dni.

Sytuacja baryczna w EuropieDeutscher Wetterdienst

Prognoza pogody na najbliższe dni

Pierwszego dnia kolejnego tygodnia na północnym wschodzie i północy kraju okresami będą występować opady deszczu ze śniegiem do 5 litrów wody na metr kwadratowy, a po południu na zachodzie kraju pojawią się opady deszczu rzędu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy.

Temperatura maksymalna wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie, przez 7 st. C w centrum kraju, do 9 st. C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Wiatr będzie południowo-zachodni, nasilający się w ciągu dnia. W porywach po południu będzie osiągać do 70-90 kilometrów na godzinę, a nad samym morzem możliwe są pojedyncze porywy do 100 km/h.

Prognoza pogody na wtorek i środętvnmeteo.pl

We wtorek czeka nas duże zachmurzenie z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu do 5-10 l/mkw. Tylko na północnym wschodzie pojawi się deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą maksymalnie od 5 st. C na Podlasiu, przez 8 st. C w centrum kraju, do 10 st. C na Śląsku. Powieje zachodni, dość silny wiatr, w porywach do 50-70 km/h.

Na środę dla południowo-wschodniej części kraju prognozowana jest pochmurna aura z rozpogodzeniami. Poza tym zachmurzenie okaże się na ogół duże z opadami deszczu do 1-5 l/mkw. Temperatura sięgnie maksymalnie od 7 st. C na Suwalszczyźnie, przez 12 st. C w centrum kraju, do 15 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie południowo zachodni, silny, w porywach do 60-80 km/h, na północy do 90 km/h.

Prognoza temperatury na kolejne dni
Prognoza temperatury na kolejne dniVentusky
Prognoza pogody na czwartek i piątektvnmeteo.pl

Deszcz ze śniegiem i burze

Czwartek zapowiada się pochmurno z przejaśnieniami. Wystąpią również okresowe opady deszczu do 5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 11 st. C na Pomorzu, przez 13 st. C w centrum kraju, do 15 st. C na Podkarpaciu. Będzie wiać południowo zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr. W porywach rozpędzi się do 50-80 km/h.

Pod znakiem pochmurnej aury z przejaśnieniami upłynie także piątek. Nie zabraknie jednak przelotnych opadów deszczu. Spadnie do 5-10 l/mkw., a w północnej części kraju wystąpi również deszcz ze śniegiem. Na Pomorzu i Kujawach możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 st. C na Suwalszczyźnie, przez 10 st. C w centrum kraju, do 12 st. C na Podkarpaciu. Z kierunku zachodniego powieje umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 60-70 km/h.

Prognoza opadów na kolejne dni
Prognoza opadów na kolejne dniVentusky

Jaki będzie kolejny weekend

Sobota przyniesie przelotne opady deszczu do 5 l/mkw., a w północnych regionach popada deszcz ze śniegiem. Na Pomorzu mogą wystąpić burze. Wiatr będzie zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h.

W niedzielę czekają nas przelotne opady śniegu z deszczem do 2 l/mkw., a na południu może spaść do 2 centymetrów śniegu. Powieje północno zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr.

Prognoza porywów wiatru na kolejne dni
Prognoza porywów wiatru na kolejne dniVentusky

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Deutscher Wetterdienst

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. W połowie województw obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Prognozowane są ulewne opady deszczu, gradobicia, a wiatr ma rozpędzać się w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia dla kolejnych miejsc

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia dla kolejnych miejsc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze przechodzą w piątkowe popołudnie nad Polską. Obficie padający deszcz zalewa drogi. Strażacy w całym kraju interweniowali ponad 200 razy. Najtrudniejsza sytuacja jest na Opolszczyźnie i w Małopolsce. Poważne utrudnienia występują także lokalnie w Wielkopolsce.

Załamanie pogody w Polsce. Samochody próbują płynąć przez ulice

Załamanie pogody w Polsce. Samochody próbują płynąć przez ulice

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Gdzie jest burza? W piątek 24.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Obficie pada, w porywach wieje do 90 km/h

Gdzie jest burza? Obficie pada, w porywach wieje do 90 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Na przełomie maja i czerwca czekają nas ciepłe, ale i deszczowe dni. Sprawdź wstępną prognozę pogody przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB został wydany w siedmiu województwach. W piątek w części kraju spodziewane są burze z gradem, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu i gradu.

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Osuwisko zeszło w Papui-Nowej Gwinei. Do katastrofy doszło wczesnym rankiem w piątek w wiosce w prowincji Enga. Jak relacjonowali świadkowie zdarzenia, pod zwałami błota i kamieni mogło zginąć nawet kilkaset ludzi.

Ziemia osunęła się, gdy cała wioska spała. Pod skałami może leżeć kilkaset ciał

Ziemia osunęła się, gdy cała wioska spała. Pod skałami może leżeć kilkaset ciał

Źródło:
PAP, Reuters, ABC News

Tornado przeszło w środę nad środkowym Teksasem, przynosząc ze sobą porywy wiatru przekraczające 190 kilometrów na godzinę. Żywioł uderzył w miasto Temple, niszcząc ponad 500 budynków i raniąc 30 osób. W pamięci świadków najmocniej zapisał się ogłuszający ryk, jaki towarzyszył trąbie powietrznej.

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Źródło:
Reuters, NBC DFW

Czwartek to w Polsce kolejny dzień z dynamiczną, burzową pogodą. Nad podkarpacką Stalową Wolą zaobserwowano zjawiskową i przerażającą chmurę szelfową.

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

W amerykańskim stanie Iowa tornado przewróciło tira na autostradzie. Zdarzenie zarejestrowała kamera. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to bilans ofiar po przejściu potężnego tornada we wtorek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Duża część miejscowości została zniszczona. - To trwało kilka sekund - mówią mieszkańcy, którzy przy pomocy służb usuwają skutki żywiołu. 

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Starship, czyli najpotężniejsza rakieta świata, czeka na swój czwarty testowy lot. Ma się on odbyć za około dwa tygodnie - poinformował Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która skonstruowała statek kosmiczny.

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze szalały we wtorek w Serbii. W mieście Sombor na północy kraju zginęła jedna osoba, w Nowym Pazarze na południu w związku z ryzykiem powodzi ogłoszono stan wyjątkowy. W sąsiedniej Chorwacji tego samego dnia silny wiatr powalał drzewa z korzeniami.

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Źródło:
PAP

Gradobicie przeszło we wtorek nad Majorką. Przez około godzinę nad północną częścią wyspy szalała burza z ulewnym deszczem. Zmiana pogody zaskoczyła żeglarzy przepływających w pobliżu miejscowości Alcudia, w tym Reporterkę 24. Jej relację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Źródło:
Kontakt 24, Cronica Balear

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl