Jaskinie w Polsce - które warto odwiedzić?

Autor:
aw//mro
Źródło:
tpn.pl; www.sktj.pl
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24
wideo 2/3
TVN 24Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele

W Polsce jest wiele jaskiń, które udostępnione są dla turystów. W samych Tatrach samodzielnie zwiedzać można sześć jaskiń. Będzie to niewątpliwie niesamowite doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozrywka dla każdego.

● Największą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. ● W samych Tatrach znajduje się około 600 jaskiń. ● Wchodząc do jaskini pamiętaj o odpowiednich butach, czymś do okrycia i zdrowym rozsądku. Nie zapomnij o oświetleniu - latarce lub czołówce. Zorientuj się również, czy w danej jaskini wymagany jest kask.

Jaskinie w Polsce - mapa

Jaskinie w Polsce Państwowy Instytut Geologiczny/jaskiniepolski.pgi.gov.pl

Jaskinie w Polsce

W Polsce jaskinie znaleźć można na górzystych i wyżynnych obszarach. W Polsce znajdują się ponad dwa tysiące jaskiń. Znaczna ich część to jaskinie krasowe. Największe i najbardziej okazałe jaskinie znaleźć można w Tatrach. Ogółem jest tam około 600 jaskiń, w większości krasowych.

Najdłuższe jaskinie w Polsce: - Jaskinia Wielka Śnieżna, - Śnieżna Studnia, - Jaskinia Wysoka - Za Siedmiu Progami, - Jaskinia Miętusia, - Bańdzioch Kominiarski.

Jak się nazywa najgłębsza jaskinia w Polsce? Najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. Ma ona 23 723 metry długości i 824 metry różnicy wysokości (nazywanej deniwelacją). Ma ona pięć otworów, które kiedyś uznawane były za osobne jaskinie. Jaskinia Wielka Śnieżna jest udostępniona na potrzeby taternictwa jaskiniowego.

ZOBACZ >> Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Jaskinie do zwiedzania w Tatrach

Nie trzeba być taternikiem jaskiniowym, żeby móc zwiedzać jaskinie. W Tatrach do zwiedzania udostępnionych jest sześć jaskiń, w których można poczuć jaskiniowy klimat.

Jaskinia Mroźna Znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Udostępniona do zwiedzania jest w okresie od 26 kwietnia do 30 października. Jest w niej wytyczona trasa, zamontowano też oświetlenie i poręcze. Dzięki temu jest polecana na pierwsze zetknięcie z jaskiniami. Aby do niej wejść, należy kupić bilet wstępu. W innych jaskiniach w Tatrach nie jest to wymagane. Zwiedzanie odbywa się w grupach, z przewodnikiem.

Trasa turystyczna ma długość 511 metrów. Pamiętaj, że w jaskiniach jest zimno, więc warto mieć coś do okrycia.

Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków Wejście do Jaskini Smoczej znajduje się w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Samo przejście Wąwozem Kraków będzie ciekawym doświadczeniem, bo jest to niezwykle urokliwe miejsce.

Aby wejść do jaskini, należy wspiąć się po niemal pionowej drabinie, a później po łańcuchach. Wchodząc do jaskini trzeba pamiętać o cieplejszym okryciu i własnym oświetleniu - najlepsza będzie czołówka. W środku zamontowano łańcuchy, a długość całej jaskini to zaledwie 44 metry. Przejście jej zajmuje dosłownie 10 minut. Zimą trzeba bardzo uważać, ponieważ szlak bywa oblodzony.

Jaskinia Raptawicka To kolejna jaskinia, którą zwiedzić można przy okazji wizyty w Dolinie Kościeliskiej. Do jaskini prowadzi czarny szlak zaczynający się powyżej Pisanej Skały. Wejście do jaskini wyposażone jest w drabinkę, którą schodzi się w głąb jaskini. Długość jaskini to 536 metrów. 

W pierwszej sali jest dużo światła z zewnątrz. Często turyści kończą zwiedzanie Jaskini Raptawickiej właśnie w tym miejscu. Od tej głównej części odchodzi jednak wiele tuneli. Jest ona też połączona z Jaskinią Mylną, jednak to przejście nie jest dostępne.

Jaskinia Obłazkowa Prowadzi do niej początkowo ta sama ścieżka, co do Jaskiń Mylnej i Raptawickiej. Samo wejście ma dwa metry wysokości i dziewięć metrów szerokości, tuż za nim jest Komora Wstępna, w której nie musisz mieć swojego światła. W dalszej części światło będzie konieczne. Jaskinia nie jest duża, są tam jednak ciasne miejsca, o czym trzeba pamiętać.

Jaskinia Mylna Trasa udostępniona do zwiedzania ma około 300 metrów (całość ponad 2400 metrów). Jest to jedna z ciekawszych jaskiń, które można odwiedzić bez przewodnika. Jest ciekawa, jednak są w niej miejsca, które pokonuje się na kolanach lub wręcz czołgając się. Nie da się w niej zawrócić. Niezbędne jest w niej własne oświetlenie. Należy mieć też dobre buty, przydaje się kask, a ubrania powinny być takie, żeby nie było ich żal ubrudzić.

Jaskinia Ku Dziurze Jest to jedyna udostępniona do samodzielnego zwiedzania jaskinia, która nie znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jest to jedna duża komora, a trasa zwiedzania liczy około 50 metrów.

Wybrane jaskinie w Polsce (poza Tatrami)

Jaskinia Raj Jedna z najpopularniejszych jaskiń w Polsce. Znajduje się w odległości około 11 kilometrów od Kielc i jest dużą atrakcją turystyczną Gór Świętokrzyskich. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów, a zwiedzanie trwa około 45 minut. Aby ją zwiedzać nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, trasa jest oświetlona, wchodzi się z przewodnikiem. 

Jaskinia Raj w ChęcinachShutterstock

W jaskini zobaczyć można niezwykłe skupiska nacieków, zamieszkują ją nietoperze. Dno pokryte jest miejscami jeziorkami. Ślady człowieka w Jaskini Raj pochodzą sprzed 50 tysięcy lat.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie Jest to najdłuższa jaskinie w Sudetach. Jej długość wynosi ponad pięć kilometrów, a głębokość ponad 100 metrów. Wejście do jaskini znajduje się w północnej części Masywu Śnieżnika. Trasa udostępniona dla zwiedzających ma długość 360 metrów.

Wiele osób uznaje tę jaskinię za najpiękniejszą w Polsce. Co ciekawe znaleziono w niej prawie kompletną czaszkę lwa jaskiniowego. W jaskiniowych wnętrzach zobaczyć można wspaniałe stalaktyty, stalagmity, czego apogeum jest wizyta w Sali Pałacowej, gdzie podziwiać można wiele form naciekowych.

Jaskinia Wierzchowska Górna Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Wierzchowie. Jest najdłuższą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. Długość trasy to około 700 metrów. Zwiedza się ją z przewodnikiem i niepotrzebne jest własne oświetlenie.

Smocza Jama To prawdopodobnie najbardziej znana jaskinia w Polsce. Mieszkał w niej smok wawelski. Trasa turystyczna ma długość około 80 metrów. Schodzi się do niej po schodach z zamku, a wychodzi się w pobliżu rzeźby Smoka Wawelskiego.

Jaskinia lodowa - Słowacja

Demianowska Jaskinia Lodowa jest bardzo popularnym kierunkiem jednodniowych wycieczek. Znajduje się w Dolinie Demianowskiej, na północy Tatr Niskich. W dolnych częściach jaskini znajdują się pokłady lodu i zobaczyć w niej można niezwykłe lodowe nacieki.

Najgłębsza jaskinia na świecie to Jaskinia Wieriowkina, znajdująca się na terenie Abchazji. W 2018 roku jej głębokość ustalono na 2212 metrów. 

Najdłuższa jaskinia na świecie to Mammoth Cave System w Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Liczy ona 676 kilometrów długości.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Autor:aw//mro

Źródło: tpn.pl; www.sktj.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu na dużym obszarze południowej i południowo-wschodniej Polski, a także w dwóch województwach na północy. W części kraju prognozowana jest gołoledź, a deszcz może padać intensywnie, przed czym również ostrzega IMGW. Obowiązują alerty pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego, najwyższego, stopnia.

Alerty IMGW w 10 województwach

Alerty IMGW w 10 województwach

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW

Nocą i w ciągu dnia w całej Polsce będą występować opady śniegu. Na noc synoptycy zapowiadają obfite opady, szczególnie we wschodnich regionach. Będzie mroźno.

Pogoda na jutro - niedziela 03.12. Śnieg będzie padać w całym kraju

Pogoda na jutro - niedziela 03.12. Śnieg będzie padać w całym kraju

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

W prognozie pogody na najbliższy czas widać opady śniegu, nie powinno już jednak sypać intensywnie. Tylko w nielicznych miejscach kraju temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy zero stopni. Sprawdź szczegóły prognozy pogody na pięć dni.

 Czeka nas mroźny czas. Jak zimno będzie

Czeka nas mroźny czas. Jak zimno będzie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywnie padający śnieg sparaliżował Bawarię. Doszło do wielu wypadków drogowych. W sobotę zawieszone są połączenia do i z głównego dworca kolejowego w Monachium, a część pasażerów musiała spędzić noc w pociągach. Nie działa również monachijskie lotnisko.

Pasażerowie uwięzieni w pociągach, lotnisko w Monachium wciąż nie działa. Bawaria tonie w śniegu

Pasażerowie uwięzieni w pociągach, lotnisko w Monachium wciąż nie działa. Bawaria tonie w śniegu

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w sobotę Filipiny. W kilku azjatyckich krajach obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami. Nie na razie ma informacji o zniszczeniach i poszkodowanych osobach w wyniku wstrząsów.

Silne trzęsienie ziemi w Azji. Było ryzyko tsunami

Silne trzęsienie ziemi w Azji. Było ryzyko tsunami

Aktualizacja:
Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Po intensywnych opadach śniegu w niektórych rejonach Austrii oraz w części Szwajcarii wzrosło zagrożenie lawinowe. W Tyrolu utrudnienia spowodowane śnieżycami wystąpiły ruchu kolejowym i drogowym, doszło też do przerw w dostawach prądu.

Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami

Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami

Autor:
ps
Źródło:
PAP

W sobotę przez Polskę przechodzą opady śniegu. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania białych krajobrazów.

"Zima jak za dawnych lat" na waszych zdjęciach

"Zima jak za dawnych lat" na waszych zdjęciach

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, Kontakt 24

W Czechach spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Służby informują o wypadkach drogowych blokujących główne szlaki komunikacyjne. Odnotowuje się przerwy w dostawach prądu, a władze samorządowe na południu kraju ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Atak zimy na naszych południowych sąsiadów. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Atak zimy na naszych południowych sąsiadów. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Autor:
anw
Źródło:
PAP

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie widać go, a jest śmiertelnie niebezpieczny. Smog co roku w okresie zimowym daje się we znaki wielu mieszkańcom Polski. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych. Lekarze podkreślają, że osoby z najbardziej narażonych grup w smogowe dni nie powinny przebywać na zewnątrz.

Smog śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza dla najmłodszych. "Co zimę mamy to samo"

Smog śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza dla najmłodszych. "Co zimę mamy to samo"

Autor:
Anna
Wilczyńska,
anw
Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP

Od piątku dla ruchu turystycznego zamknięty jest popularny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Zimuje tam niedźwiedzica z młodymi.

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Etna, najwyższy wulkan Europy, ponownie wyrzuciła z siebie kłęby wulkanicznego pyłu i rozgrzaną lawę. Ten sycylijski wulkan rozświetlił o świcie niebo nad Katanią. To już kolejna erupcja w ciągu zaledwie tygodnia.

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
Reuters, lasicilia.it

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl