Rzadkie gatunki chronionych roślin rosną czasem w miejscach, w których zupełnie byśmy się ich nie spodziewali. W Nadleśnictwie Strzałowo (woj. warmińsko-mazurskie) można je znaleźć w... rowie przeciwczołgowym.
Rów, o którym mowa, przebiega przez całą Puszczę Piską. Niektóre fragmenty szańca zachowały się do dziś, jednak duża jego część jest zarośnięta.
To właśnie tam stwierdzono występowanie rzadkich i bardzo rzadkich na skalę Polski i Europy ciepłolubnych gatunków roślin. Znaleziono tam m.in. miodunkę wąskolistną (Pulmonaria angustifolia L.), fiołka skalnego (Viola rupestris F.W.Schmidt), pięciornika piaskowego (Potentilla arenaria Borkh.) i leńca bezpodkwiatkowego (Thesium ebracteatum Hayne).
Ostatnia z roślin objęta jest unijną dyrektywą siedliskową,w ramach której chroni się faunę i florę. Wszystkie wyżej wymienione rośliny są gatunkami charakterystycznymi dla muraw kserotermicznych, czyli ciepłolubnych zbiorowisk roślinnych w formie muraw lub zarośli.
Niezbadane lasy
Zdarza się, że rzeczywisty stan danego gatunku roślin na terenie kraju nie jest do końca poznany, stąd często nadużywa się określenia "zagrożony wymarciem".
Warto zauważyć, że leśnicy odnaleźli wspomniane wcześniej gatunki na niewielkim, liczącym zaledwie 500 m fragmencie rowu. Całe umocnienie na terenie Puszczy Piskiej liczy około 50 km. Trudno powiedzieć, czy rośliny te występują na całej jego długości czy są to jedyne takie okazy.
- Nie wiadomo co za miesiąc albo dwa w nim jeszcze zakwitnie. Jednym słowem sporo jest do zbadania i odnalezienia – podsumowują pracownicy nadleśnictwa.
Autor: zupi/map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Strzałowo / Andrzej Ryś