Polska

Polska

"Chodzić trzeba szybciutko". Jak na Podlasiu radzą sobie z mrozem?

Odpowiednie ubranie, rozgrzewający posiłek i szybki marsz - to najprostsze sposoby na mróz, jakimi dzielą się mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Warto ich posłuchać, bo surowa zima w tej części kraju to nic nowego. - To jest normalne w Białymstoku - stwierdza jeden z mieszańców stolicy Podlasia.

Mróz ostudził wiosenne zapędy roślin. Lód upodobnił kwiaty do biżuterii

Zima pojawiła się u nas mocno spóźniona - śnieg za oknem i ujemne wartości na termometrach są obecne dopiero od niedawna. Dzisiejszy poranek jest pierwszym, gdy temperatura w całym kraju była ujemna - komentuje synoptyk TVN Meteo. Nietypowa pogoda sprawiła, że lokalnie w Polsce kwitły drzewa, krzewy i kwiaty, które następnie pokrył lód. Zobacz zdjęcia nietypowego kontrastu natury, które przesyłają nam internauci.

Lotniska w gęstej mgle. Duże opóźnienia, przekierowane loty

Gęsta mgła, jaka panuje dziś w południowej Polsce, zakłóca pracę lotnisk w Krakowie i w Katowicach. Samoloty są przekierowywane na lotniska w Warszawie, w Rzeszowie i we Wrocławiu. Nie startują też samoloty z lotniska Poznań-Ławica. O problemach poinformowali internauci na platformę Kontakt24.

17-letni Polak "budzi" sondę kosmiczną. Jest w finale konkursu ESA

Józef Dobrowolski ma 17 lat, kosmosem pasjonuje się od dziecka, zaś "na poważnie" zajmuje się nim od dwóch lat. Nastolatek bierze udział w organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursie na najlepsze wideo o "pobudce" uśpionej aktualnie w kosmosie sondy Rosetta. Nastolatek jest w finale konkursu.

Ślisko od rana w wielu regionach. Podlasie po wichurach bez prądu

Trudne warunki spowodowane nocnymi opadami śniegu panowały rano na drogach woj. warmińsko-mazurskiego, m.in. tych prowadzących do przejścia granicznego w Bezledach. Do redakcji Kontaktu 24 spływały ostrzeżenia o występującej miejscami gołoledzi, a służby drogowe ostrzegały o porannych utrudnieniach drogowych w większości województw. Na Podlasiu z kolei nocne wichury spowodowały przerwy w dostawach prądu.

Niedźwiedzie się budzą i wychodzą z gawr

Dość wysoka jak na styczeń temperatura i mała ilość śniegu w Tatach sprawiają, że niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu. Część tych drapieżników nie śpi i wędruje po Tatrach – powiedział specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Dwoje turystów zgubiło się w Bieszczadach. Leśniczy pokierował ich przez telefon

Dwoje turystów zgubiło się w czwartek w jednym z lasów Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zbłądzili z trasy na wschód od Jeziora Solińskiego. Gdy po pewnym czasie wędrówki zrozumieli, że nie są w stanie odszukać drogi powrotnej, poprosili o pomoc ratowników z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Na ich prośbę miejscowy leśniczy przez telefon poinstruował zagubionych, jak dotrzeć do celu.

W Tatrach wieje z prędkością do 100 km/h

Najbliższe godziny będą wyjątkowo niespokojne na południu Polski. Halny cały czas daje o sobie znać w Tatrach, gdzie wieje z prędkością 100 km/h. Na szczęście synoptycy zapowiadają, że prędkość wiatru ma powoli spadać, a zjawiska fenowe zupełnie ustąpią w niedzielę wieczorem.

Przez ciepłą zimę wariuje przyroda. Nawet na polskim biegunie zimna

Kwitną kaczeńce, bobry pracują, nie śpią żaby czy ślimaki - nawet na uznawanej za polski biegun zimna Suwalszczyźnie przyroda zachowuje się, jakby nadchodziła wiosna. Takie anomalie można obserwować w całym kraju. Na Kontakcie 24 przybywa zdjęć kwitnących roślin, które w grudniu nie powinny wykazywać takiej aktywności.

Wiśnia zakwitła w Szczecinie

Jedna ze szczecińskich wiśni zdaje się nie przejmować tym, że trwa zima, a nie wiosna. Drzewo wypuściło pąki, korzystając z nietypowo wysokich jak na koniec grudnia temperatur.

One zaliczają Polskę do ciepłych krajów

Istnieją gatunki, które traktują Polskę jako ciepły kraj. Pochodzące ze Skandynawii i Syberii ptaki chętnie przylatują do nas na zimę. Można je spotkać na polach i łąkach, nawet w miastach. A wśród wszystkich tych gatunków zimujących w Polsce dominują ptaki wodne.

"Nie ma już halnego". W Tatrach rozpoczęło się sprzątanie po wichurach

- Nie ma już halnego. W Tatrach wieje z prędkością 10-14 km/h, a temperatura w szczytowych partiach gór sięga -2 st. C - poinformował po godz. 16.00 synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Wraz z malejącą prędkością wiatru rozpoczęło się sprzątanie - w Zakopanem strażacy zabezpieczali uszkodzone dachy i usuwali konary, a w Tatrach pilarze udrażniali leśne szlaki i trakty prowadzące do schronisk.

Święta na stoku? W Zieleńcu "śnieg absolutnie prawdziwy"

Choć pogoda za oknem bardziej przypomina Wielkanoc niż Boże Narodzenie, można znaleźć kilka miejsc w Polsce umożliwiających gwiazdkowe szusowanie. Tęskniący za Gwiazdką na stoku powinni wziąć na celownik Zieleniec, Karpacz albo Czarną Górę. Tamtejsze trasy zjazdowe na razie są odporne na niemal wiosenną aurę - wciąż leży na nich do 80 cm śniegu.

Polski silnik plazmowy do sond kosmicznych zadziwił ekspertów

Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych przetestowano w laboratorium ESA, w warunkach zbliżonych do panujących w przestrzeni kosmicznej - poinformował w poniedziałek Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie.

Dlaczego grafen z Polski zrewolucjonizuje nasze życie? Ekspert o zaletach tego materiału

Od kilku dni w Polsce, jako jedynym kraju świata, na skalę przemysłową produkuje się grafen - materiał, który może wprowadzić w nasze życie wiele innowacji. Naukowcy wierzą, że dzięki niemu wkrótce uda się wyprzeć krzem z rynku elektroniki i tym samym zrewolucjonizować produkcję komputerów. O tym, gdzie jeszcze grafen znajdzie zastosowanie, a także o jego niesamowitych właściwościach, w programie "Wstajesz i weekend" opowiadał dr Tomasz Rożek - fizyk i dziennikarz naukowy.

Widowiskowy wschód słońca. "A gdzie jest zima?"

Poranek przywitał dziś mieszkańców różnych regionów Polski pięknym wschodem słońca. Niebo rozświetlone na żółto i czerwono można było podziwiać między innymi w województwach łódzkim i wielkopolskim. Zdjęcia wschodu słońca zamieścili internauci w serwisie Kontakt24 .