Panujące w Polsce warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniu trąb powietrznych i wodnych. Jedna z nich prawie przyjęła w pełni rozwiniętą postać nad Bałtykiem w Ustroniu Morskim.
Z plaży w Ustroniu Morskim (Pomorze Zachodnie, okolice Kołobrzegu) w poniedziałek około godziny 13.30 można było oglądać efektowne zjawisko. Tuż nad powierzchnią morza było bardzo blisko do utworzenia się trąby wodnej.
W napływającym z północnego zachodu chłodnym powietrzu polarno-morskim występują idealne warunki do silnego wypiętrzania się chmur kłębiastych. Taka sytuacja ma miejsce na wschodzie i północy Polski - czyli również na Wybrzeżu.
Jak powstała trąba?
W pełni rozwiniętą trąbą wodną można nazwać zjawisko, kiedy lej dotknie powierzchni wody i zacznie wzburzać jej powierzchnię. W tym przypadku pod wypiętrzającymi się chmurami Cumulonimbus powstała tuba - czyli "zaczątek" trąby.
Uformowanie się zjawiska było możliwe dzięki warunkom silnej chwiejności atmosfery, czyli w napływającym nad cieplejsze podłoże chłodnym powietrzu. W takich sytuacjach pod chmurami i w chmurach występują silne prądy wstępujące, będące jednymi z głównych czynników w procesie powstawania trąby.
Autor: ao/map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Katzig/ Zachodniopomorscy Łowcy Burz